• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Başörtüsünün islamda yeri yok

  • Konbuyu başlatan elosia
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 41
  • Görüntüleme 7K

Okunuyor :
Başörtüsünün islamda yeri yok

elosia

Acemi
Üye
İlahiyatcıdan şok iddaa : Başörtüsünün islamda yeri yok

Doç. Dr. Şahin Filiz, İslam'da başörtüsünün yeri olmadığını ve Kuran'da da başörtüsünün farz olduğuna dair herhangi bir ayetin bulunmadığını iddia etti ve ekledi:

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, islam dininde başörtüsünün yeri olmadığını ve Kuran'da da başörtüsünün farz olduğuna dair herhangi bir ayetin bulunmadığını ileri sürdü.

Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün Yahudilikte bir gelenek olduğuna dikkat çekerek, Yahudi geleneğinin İslamı etkilediğini iddia etti.

Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün İslam dininin bir emri olmadığını savunarak, bu konuda şu görüşleri ileri sürdü:

"Dini temeller bakımından başörtüsü, kesinlikle dinin bir emri, ya da farz ibadeti değildir. İnançla da ilgili uygulanan bir ibadet olmadığı halde, sanki dini bir emirmiş ve farzmış gibi yansıtılıyor. Başörtüsü takılmadığı takdirde de, dini yönden büyük cezaları varmış gibi hareket ediliyor.

Burada, siyasi ve sosyal anlamda çözüme ilişkin kamusal bir dinsellik yaratılmıştır. Normalde başörütüsü ile ilgili olduğu belirtilen ayetlerde Nur Suresi 30,31, 33. Ahzab Suresinin 59'uncu ayetlerinde, sadece bir tanesinin başötüsü ile ilgili olduğu iddia ediliyor. O da Arapların, İslam öncesinde başlarına taktıkları örtünün çeki düzeni ile ilgili bir ayettir. Daha önce Arap kadınlarının göğüsleri ve pek çok bölgeleri açıktı.

Hatta Kabe'yi bile çıplak tavaf ederlerdi. Çıplak tavaf etmenin bir fazilet olduğunu düşünürlerdi. Örtünme ayetleri, gerek kadının, gerekse erkeğin her ikisine birden geçerlidir. Temel, kaba avret yerlerinin açık olmasından dolayı toplum içinde hoş karşılanmayan kaba avret yerlerinin (ön ve arkalarını) ve kadınların göğüslerinin örtülmesine yönelik emirlerdir.

Ama son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. 'Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük', tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez."

'KURAN'DA BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, HIMAR GEÇİYOR'

Kuran da başörtüsü ifadesinin yer almadığını savunan Doç. Dr. Filiz, "Kuran-ı Kerim'de sadce 'Hımar' kelimesi giçiyor. 'Hımar' kelimesi, normal bir örtüyü ifade etmektedir. Başörtüsünü değil. Giysi sıkıntısının çekildiği, hatta çıplak ibadet edildiği dönemde, Kuran'ı Kerim'in söylediği şuydu: 'Nasıl Hz. Adem ile Havva'nın cennet açıldığında ön ve arkaları açılınca, doğal olarak, kendi yaratılışları icabı örtündülerse, siz de öyle örtünün' demektedir. Yoksa başınızı, saçınızı örtün, örtmediğiniz takdirde yaptığınız haramdır anl***** gelmez." dedi.

'KADININ İNSAN OLDUĞUNU HAZMEDEMEDİK'

Doç. Dr. Filiz, "Başörtüsü söyleminin arkasında yatan unsur; İslamın, insana ve kadına vermiş olduğu hak ve şeref payesini, henüz islam toplumu içine sindirebilmiş değildir.

Kadını, insan diye görmeyen kültürden gelen müslümanlar, henüz daha islamın, kadını insan olarak görmesi emrini hazmetmiş değiller. Hala daha akademik seviyede bile cariyeler ve hür kadınlar şeklinde ayrımlar vardır. Hatta, deniyor ki, "Hür kadınlar örtünür de, cariyeler örtünmez.' Peki kim bu cariyeler, denince. Buna cevap yok. Burada başörtüsünün, belirli sınıfa ait hür kadınların, bir simgesi olarak gösterilmesi ve başını açanların ise kadın bile sayılmadığı söylemleriyle karşılaşıyoruz." dedi.

Hz. Muhammed'in de başörtüsü ile ilgili net bir hadisinin bulunmadığını belirten Filiz, başörtüsü ile ilgili olan rivayetlerin birbiri arasında çelişki içerdiğini söyledi.

'YAHUDİ GELENEĞİ İSLAMI ETKİLEDİ'

Başörtüsünün Yahudi geleneği olduğunu da anlatan Doç. Dr. Filiz, Tevrat ve Talmud'da başörtüsü ile ilgili ayetlerin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yahudi geleneğini inceledim. Yahudilerde, 'Başörtüsüz kadınlar iffetsizdir, namussuzdur. İffet ve namusun korunmasının ölçüsü baş örtüsüdür.

Baş çirkindir, örtülmesi gerekir. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır' denilmektedir. Yahudi geleneği direkt olarak islamı etkilemiştir. Yoksa islamda başörtüsü kesinlikle söz konusu değildir. İslamda, oruç tutmadığınızda, tutmadığınız oruçu ya sonradan tutarak telafi edersiniz, ya da parasını ödersiniz.

Başörtüsü, örtemeyenler ile ilgili kesin bir ceza yoktur. 76 tane temel farzdan bahsedilmektedir. Bu 76 farzda kesinlikle başörtüsü geçmemektedir. Kesin bir dini emir diyeceksiniz ve yapmayan hakkında da bunun bir cezası yok diyeceksiniz. Allah ile kul arasında diyeceksiniz. Allah ile kul arasında ise, kamusal alana dinsellik taşınmak isteniyor. Dinsel kanıtlarda dil oyunu yapılıyor."

efsanesairler.com
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Bu konda yapılmış binlerce ilmi araştırma var,fikrini söylerken bi baksaydı bu prof hanım.
İnsanlar dini hevalarına göre değerlendirdiği için böyle sonuçların çıkması çok normal.Kuran bunlara Belam diyor.
 

elosia

Acemi
Üye
Bu konda yapılmış binlerce ilmi araştırma var,fikrini söylerken bi baksaydı bu prof hanım.
İnsanlar dini hevalarına göre değerlendirdiği için böyle sonuçların çıkması çok normal.Kuran bunlara Belam diyor.
Hayırdır işinize gelince binlerce araştırma yapılmış ilmemi bakmaya karar verdiniz..
Bende hep ilme bakarım genelde bu seferde ben ilme bakmıcam Kuranda yok başörtü,kafa kapama diye bir ayet,hadis yok..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Hayırdır işinize gelince binlerce araştırma yapılmış ilmemi bakmaya karar verdiniz..
Bende hep ilme bakarım genelde bu seferde ben ilme bakmıcam Kuranda yok başörtü,kafa kapama diye bir ayet,hadis..
İslamın emirleri iman etmeyle ilgilidir.Yani kimseye bişeyi kabul ettirmek gibi bir gayreti yoktur dinin.Kabul edersiniz etmezsini orası kişinin bileceği şeydir.
Allahın emirleri varsa vardır,ilmi izahınada ihtiayıç yoktur bu emirlerin.Bu emirler beşer kaynaklı değilki,ideoloji sahipleri bugün beğenmediğini yarın değiştirir.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Çok defa tartışıldı bu konu ve her defasında aynı şeyi söyledim.Tekrar söyleyeyim Kur'an'da " başınızı örtün/örtünüz " diye bir ayet yoktur.O ayetlerde " humuruhinne " kelimesi başötüsü diye algılanmıştır farklı çevrelerce,oysaki içeriğindeki humr kelimesi farklı anlamlar da içermektedir,beyni örten,içki...vb gibi.Yani " başörtüsü " sadece algılanış şekli ve kişinin kendi kabulüdür.Kur'an'ın böyle bir emri yoktur.

Sağlıcakla kalınız.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Örtünme yoktur diyorsunuz yaniiii??? Tesettür yani islamın bir emri değildir diyorsunuz?
Buyrun Sn.uzak yollar Kur'an'ın emridir diyorsanız bana AYET gösteriniz " başınızı örtünüz/örtününüz " diyen.Sonra tartışırız.

Sağlıcakla kalınız.
 

Ammar

Kıdemli
Üye
[024.031] Mü'min kadınlara da söyle: Gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Görünen kısmı müstesna, zinetlerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üstüne salsınlar. Zinetlerini; kocaları veye babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçileri, yahut kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göster mesinler. Gizledikleri zinetlerinin bilinmesi için de ayaklarını vurmasınlar. Ey mü'minler; hepiniz Allah'a tevbe edin ki felaha eresiniz. NUR SURESİ


Bu ne oluyormuş madem yokmuş da .....?@bursalı 68 bakalım buna ne bahane bulacan merakla beklemedeyim..
 
Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
Hala yok !!! " Başörtülerini yakalarına..." diye devam ediyor ayet, " başınızı örtünüz " demiyor.

Ayrıca en ince ayrıntısına dek defalarca bu konu yazıldı çizildi oradaki kelime " humuruhinne " dir.Bunu kişiler başörtüsü olarak algılayabilir,ancak bu başınızı örtünüz anl***** değil " cinsel objelerinizi " (yakalarınıza kadar demekle ) örtünüz anlamında kabul görür.

Sağlıcakla kalınız.
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Buyrun Sn.uzak yollar Kur'an'ın emridir diyorsanız bana AYET gösteriniz " başınızı örtünüz/örtününüz " diyen.Sonra tartışırız.

Sağlıcakla kalınız.
Örtü imanla ilgili bir olay olduğu için tartışmaya gerek yokki bursalı.
Ona bakarsan bazı konularda da Rasulullahın uygulamaları var ona tabi oluyoruz değilmi?
 
Üst Alt