Başörtüsü siyasi simge diyenlerin ya akıl sağlığı bozuk ya da…

'BMW Başörtüsünü görünce bozuluyor' haberine Borusan’ın yaptığı ayrımcılık yapmadık açıklamasını inandırıcı bulmayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bakın neler yazdı:

BMW Türkiye temsilcisi Borusan Mini Cooper projesi için Burcu Çetinkaya’ya verdiği sponsorluk desteğini başörtülü spor yazarı Merve Sena Kılıç tanıtımda ön planda gösterdiği için sorun yaşadı.

“BMW Başörtüsünü görünce bozuluyor” manşetine yapılan açıklamada Borusan’ın yaşam tarzı ve başörtüsü ayrımcılığı yapmadığını beyan etmesi hiç inandırıcı olmadı.

Telefonla söylenen imajımıza zarar veriyor yaklaşımının arkasından bu açıklama maalesef çocuk kandırma açıklamasıdır.

Aslında muhafazakar bilinen birçok firma halen imaj kaygısı ve eleştiri korkusu ile aynı yaklaşımları gösteriyor.

Borusan’ın kültür faaliyetlerine baktığımızda hiç milli olmadığını hep biliyoruz. Ne reklamda ne de müzik sponsorluğunda kültürümüzü değiştirmek isteyenlerin etkisinde kaldığı izlenimini görmek mümkün.

Bu toplum kendi kültürel değerlerine sahip çıkmayı hep pasif olarak yaptı. Cumhuriyet seçkinlerinin topluma uyguladığı ve dayattığı baskı ve korkunun etkisi halen sürmektedir.

Geçtiğimiz günlerde anayasa değişikliği için TBMM Anayasa Komisyonunda konuşma yapan bir STK temsilcisi “Söylediklerimizden dolayı başımıza bir şey gelir mi?” diye sorması rejim korkusunun ne kadar dirençli olarak yer ettiğinin bir göstergesi olarak düşündüm.

Başörtüsü bir simgedir ama dini simgedir, siyasal simge değildir. Tıpkı ezan, ve minare gibi.

Suç olması mümkün değil bu nedenle açıkça hiç yasaklanılamıyor, münafıkane, riyakarene “Biz başörtüsüne karşı değiliz siyasi simge olan türbana karşıyız” diyorlar. İnsanın gözünün içine baka baka ya yalan söylüyorlar. İnanarak karşı çıkanlar ise paranoya şeklinde dini tazahürlerden korkuyorlar.

Otomobil yazarı genç kız veya baroda staja giden ve üniversitede okuyan genç kız siyasi olarak başını örtüyor diyenlere kanıtın nedir dediğimizde niyet okumayı kanıt olarak sunuyorlar. “Bir genç kız siyasi bir amacı yoksa başını örtemez, ya aklından zoru var ya da kötü niyetlidir” önyargılı streotipik düşünce söz konusudur.

Niyet okuyanlar kanıt sunamıyorlarsa onlara psikiyatrik olarak şu sorulur. “Kuşku durumunda ispat zorunluluğu iddia sahibine aittir, ya ispat et ya da iddiandan vazgeç, yoksa sağlıklı düşünmediğin ve paranoya içinde olduğun kanısına varılır.”

Bende aynı biçimde “Başörtüsü veya türban tipi örtünmenin siyasi simge olduğunu düşünüyorsanız ispat etmelisiniz ispat edemiyorsanız genç kızın beyanına inanmak zorundasınız. Eğer genç kızın beyanına inanmıyorsanız ya sizin başka bir amacınız var yahut ta akıl sağlığınız bozuktur” diyorum.

Toplumumuz da artık şunu görmeli, dini değerler ve inanç sistemi gelişmiş toplumlarda görünür olma hakkına sahiptir. Çünkü insan hakkıdır.

İnsan hakları çağımızın kutsal değerleridir.

İnsan hakkına uymamak insanlık suçudur. İnsanlık suçu işleyenlere “Bir dakika dur” demek zamanı geldi, geçiyor. Anayasa hazırlığı yaparken bile korkan insanlardan oluşan bir toplum olmak gelişmiş bir toplum değildir.

Ben Motosiklet Fedarasyonu’nun BMW’yi yarışma dışı bırakmasının sivil toplum tepkisi olarak fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum. Bakalım diğer insan hakları savunucuları da aynı hassasiyeti gösterecekler mi?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

“BMW Başörtüsünü görünce bozuluyor” manşetine yapılan açıklamada Borusan’ın yaşam tarzı ve başörtüsü ayrımcılığı yapmadığını beyan etmesi hiç inandırıcı olmadı.

BMW kendine ait bir imaj belirlemiştir,Ferrari de öyle...diğerleri de....Doğrudur , yanlıştır tartışılır...Sonradan kişileri belki de kırmamak için yapılan hamle ne kadar inandırıcıdır , evet bu da tartışılır...Ancak bu imaj sorununu...:

Cumhuriyet seçkinlerinin topluma uyguladığı ve dayattığı baskı ve korkunun etkisi halen sürmektedir.

Tutup bu noktaya çekmek ne kadar inandırıcıdır , o da ayrı mesele...Bu da tartışılır...

Niyet okuyanlar kanıt sunamıyorlarsa onlara psikiyatrik olarak şu sorulur. “Kuşku durumunda ispat zorunluluğu iddia sahibine aittir, ya ispat et ya da iddiandan vazgeç, yoksa sağlıklı düşünmediğin ve paranoya içinde olduğun kanısına varılır.”

Doğru iddia sahibi iddiasını sağlam deliller ile desteklemek zorundadır...Bunun da delil sayılabilecek bir çok davranış vardır...Sayan sayar , saymayan saymaz...

Başörtüsü siyasi simge diyenlerin ya akıl sağlığı bozuk ya da…

Ancak bunu söyleyene inanmayanlar da şu sözü söyler...;

" İslama inananlar Allah'ın varlığını İSPAT edin...Edemezseniz kitabınızdaki uygulamalardan dolayı ŞİZOFRENSİNİZ " derler...Sn.Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bu durumdan müslümanları kurtarabilmesi için sağlam ve BİLİMSEL olrak ispatlamalı...!

Bu tür söylem ve çıkışlar " hakaretleri " de ardı ardına getirir...Yani güzel ve hoş değildir...Bir firmanın imaj problemini tutup cumhuriyete , oradan da " psikolojik " olarak akıl sağlığının bozukluğuna çekmek , sıkıntı yaratır...Hiç kimseye faydası olmayan bir tarzda tartışma başlatır...

Sağlıcakla kalınız...

milletin bir seylerin atdinda kosturulmasi lazim böylesine birseyler yaratmak
ve dikatleri oraya cekmekhalk baska birseyle ugrasmasin basörtülü bayanin
bnv arabanin basürtülü bir bayan tarafinda sürülmek istendiyin de araba calismiyor
oolmaz böyle birsey yazan yazdiran utansin.

Bursali ne hikmettir bilinmez kim islami bir sunum yapsa kelime aralarinda bu kesime sürekli ispat etmesi diretmesi yapiyorsun,
Ama BMW yada baska birsey söz konusu oldugunda imaj diyorsun..(!)

O zaman buyur önce sen ispat et basörtüsünün bmw yi bozdugunu...!

Bir defa Allah'in varligini ve bir oldugunu ispat ile , basörtüsünün siyasal simge olup olmadiginin isbati ayni seyler mi..?

Peki Basörtüsü hangi siyasi partinin simgesi..?

Mhp , akp , Sp , lilerin ekseriyati bayanlar basörtülü, chp li hatta alevi Bdp lilerde Basörtülü bayan bulmak cok zor degil...

Nasil bir siyasal simge oluyor...?

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bursali ne hikmettir bilinmez kim islami bir sunum yapsa kelime aralarinda bu kesime sürekli ispat etmesi diretmesi yapiyorsun,
Ama BMW yada baska birsey söz konusu oldugunda imaj diyorsun..(!)

Bak bakalım İMAJ diyen ben miyim , yoksa başka biri mi....:

'BMW Başörtüsünü görünce bozuluyor' haberine Borusan’ın yaptığı ayrımcılık yapmadık açıklamasını inandırıcı bulmayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bakın neler yazdı:

BMW Türkiye temsilcisi Borusan Mini Cooper projesi için Burcu Çetinkaya’ya verdiği sponsorluk desteğini başörtülü spor yazarı Merve Sena Kılıç tanıtımda ön planda gösterdiği için sorun yaşadı.

Telefonla söylenen imajımıza zarar veriyor yaklaşımının arkasından bu açıklama maalesef çocuk kandırma açıklamasıdır.

Devamı: http://www.supermeydan.net/forum/forum469/thread85351.html#ixzz1i1u11fKf

Okudun mu...???

Bursali ne hikmettir bilinmez kim islami bir sunum yapsa kelime aralarinda bu kesime sürekli ispat etmesi diretmesi yapiyorsun

Buradaki söylemin için ise , " Evet , islami bir konuda sen de sallasan , senden de İSPAT isterim "...!!!

O zaman buyur önce sen ispat et basörtüsünün bmw yi bozdugunu...!

Sn.KOMANDO bunu bana değil BMW ye soracaksın...!

Bir defa Allah'in varligini ve bir oldugunu ispat ile , basörtüsünün siyasal simge olup olmadiginin isbati ayni seyler mi..?

Sana göre farklı olabilir , bana göre genel anlamda aynı...Yani ispatlanamayacak veya ispat güçlüğü çekilecek konuların ispatlanma istemi...!

Sağlıcakla kalınız...

''Kıroyum ama para bende'' diye bir laf var...

Parayı verdikten sonra türbanlı da biner çarşaflı da... Çok ta lülü BMW'nin açıklaması...

Herkesin insan haklarına saygısı farklıdır. Kendisine saygısı ve etrafındakilere çevresine farklıdır. Görüşlere diyecek birşey yok. Herkes kendi bildiğini okusun. Nede olsa bu tarafın birde öbür tarafı var. Burda herkesin borusu öter ama sur üflenince(mecazi olarak) bir boru öter.

Merhaba,

BMW kendine ait bir imaj belirlemiştir,Ferrari de öyle...diğerleri de....Doğrudur , yanlıştır tartışılır...Sonradan kişileri belki de kırmamak için yapılan hamle ne kadar inandırıcıdır , evet bu da tartışılır...Ancak bu imaj sorununu...:
.....
......
......

Sağlıcakla kalınız...

Bursali polemige girmek gibi bir derdim yok, ama sen bana okudun mu..? BMW öyle diyor diyorsun ya BMW nin dediginin aynisini sen söyledir böyledir tartisilir dogrudur yanlistir dedikten sonra hüküm düsüyor Ancak bu bir imaj sorunu diyerek onayliyorsun...

Peki sen bu sekilde bmw ye destek cikarken imaji ile ilgili , BMW nin imajinin ne oldugunu biliyorsun ki kesin konusabiliyorsun..peki nedir bmw nin imaji...?

Hani bu imaj petrol zengini arap seyhlerinin Carsafli Hanimlarina sevgililerine özel imalat bmw ler porsche ler ferrariler siparis edildiginde cizilmiyor o zaman imaj olmuyorda her ne hikmettir bizim Türkiye de basörtüsü ile ilgili bir maraz cikarsa o zaman akla imaj geliyor yada aklina gelenler olursa ; Haa Tamam ya bu imaj meselesidir diye baliklama destek buluyor...!

Ben senin yaptigin cifte standarta takildim sadece o kadar...
Söylede diyebilirdin, Hadi bee, arap seyhi degeri 200.000 Euroluk Bmw yi özel extralarla 500.000 Euro degerine kadar cikarip siparisini veriyor carsafli Hanimi yada KIZI cayir cayir biniyorken imaj sorunu olmuyorda bizim Türkiye dekiler binincemi imaj oluyor diyebilirdin...!!

Basörtüsü ile ilgili siyasi simge meselesinde ispat gösterememissin..?

Hangi partinin siyasi simgesi olarak görüyorsun, yazimin o kismini es gecmissinde..!
Bmw nin Türkiye distrübütörü nün yerinde ben olsam sana teklif gönderirdim, imaj maker i olurmusun diye : )) (saka saka kizma )
Neyse Kal saglicakla.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bursali polemige girmek gibi bir derdim yok, ama sen bana okudun mu..? BMW öyle diyor diyorsun ya BMW nin dediginin aynisini sen söyledir böyledir tartisilir dogrudur yanlistir dedikten sonra hüküm düsüyor Ancak bu bir imaj sorunu diyerek onayliyorsun...

Demişsin , bakalım onaylamış mıyım...:

ONAYIM Var mı...???

Sen ve ben farklı yazıları mı okuyoruz...?

Peki sen bu sekilde bmw ye destek cikarken imaji ile ilgili , BMW nin imajinin ne oldugunu biliyorsun ki kesin konusabiliyorsun..peki nedir bmw nin imaji...?

Sn.KOMANDO , bir karadeniz fıkrası var " DÜZ MANTIK " diye anlatılan...Şimdi anlatmayayım , araştır , ağır kaçmasın forumda...Sen iyi misin , sarhoş falan da değilsin değil mi...HANİ NEREDE BMW nin İMAJ ını SAVUNDUĞUM / DESTEKLEDİĞİM yazım...??? Buyur göster...!!!

Basörtüsü ile ilgili siyasi simge meselesinde ispat gösterememissin..?

Sen kafayı mı yedin...Sanırım bir üst satırda dediğim gibi erken yılbaşına girip en azından " ÇAKIRSIN "....Neden mi , bak bakalım NE DEMİŞİM...:

Sana göre farklı olabilir , bana göre genel anlamda aynı...Yani ispatlanamayacak veya ispat güçlüğü çekilecek konuların ispatlanma istemi...!

Zaten bunlar " ispatı " zor olan konular diyorum...Sen cümleleri nerenden anlıyorsun...??? " Konu " İNANÇ kısmına gelir dayanır ....Ve bunun ispatı mümkün değildir...Ancak " toplumsal sosyoloji " bu konuda çalışmalar yapabilir...Bu da kişisel değildir , toplumsaldır...Yani psikolojinin değil , sosyolojinin alanına girer...Ve dönem dönem de DEĞİŞİKLİK gösterir...İşte bu yüzdendir ki İSPATLANAMAZ...Her iki konu için de söylüyorum....Ancak şöyle bir toplumsal profil çizilebilir...:

Başını örtenler...:

1- İnandıkları için örter...
2- Eşinin isteği veya baskısıyla örter...
3- Ailesinin isteği veya baskısıyla örter...
4- Arkadaş çevresinin etkisiyle örter...
5- Siyasi " simge " olarak örter... Belki buraya bir de 6.madde ilave edilebilir...
6- Bir işe girebilmek amacıyla örtmesi gereğini hissederek örter...

Bunun için istatistik verilere ve çeşitli kurum , kuluşların yaptığı anket verilerini inceleyiniz...Bu maddelerdeki oranların değişiklik gösterse de sürekli olduğunu göreceksiniz...Toplumsal Sosyolojide de bu tablolar zaman zaman değişir...Ancak insanlar bir şeyler söylerken bu tablolara göre konuşabilir...Olsa olsa bu konuda ispat ancak bu kadar olur...Eminim ki bu konuda " İSPAT " isteyen , ispatlanamazsa kaşısındakine " psikolojik sorunlu " gözüyle bakan Sn.Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bunu biliyor...!!!

Sağlıcakla kalınız...

Türkiye'de 'başörtüsü' bahanesiyle sponsorluk iptaline girişen BMW'nin dünyada birçok radikal dini örgüte para aktardığı ortaya çıktı.

BMW, Hıristiyan misyonerlik örgütü Kurtuluş Ordusu'na da Yahudi Film Festivali'ne de sponsor oluyor

Türkiye'de ünlü rallici Burcu Çetinkaya'nın program sponsorluğunu başörtülü arkadaşı Merve Sena Kılıç'ı bahane ederek iptal eden BMW fena yakalandı. Kurumsal sponsorluk kuralları arasında din ve mezheplere ait sosyal kulüpler, siyasi partiler ile ticari-politik organizasyonlara yer vermediğini açıklayan şirketin radikal Hıristiyan ve Yahudi örgütlerle sponsorluk anlaşmaları olduğu ortaya çıktı. Hatta şirket dini organizasyonlara milyonlarca dolar bağış yapıyor.

ASKERLER TÜRKİYE'DE

Markanın sponsorlukları arasında en dikkat çekici olanı Salvation Army (Kurtuluş Ordusu). Hıristiyan örgüt misyonerlik faaliyetleriyle biliniyor. Küresel Hıristiyan Kilisesi'nin evangelist ayağında yer alan Salvation Army'nin internet sitesinde yer alan misyon bölümünde "Mesajımız İncil temelinde" ifadeleri yer alıyor. Yardım kuruluşu şeklinde de çalışan Salvation Army için 113 ülkede 25 bin kişi çalışıyor.

Türkiye'de de birçok şehirde faaliyetleri olan Salvation Army yardım da topluyor. Örgütte müritler ve çalışanlar asker olarak değerlendirilirken, ordunun liderine de general deniliyor. Şirketin yeni yıl sponsorlukları arasında Ulusal Hıristiyan Kolejleri Spor Birliği de bulunuyor. Sanat alanında da sponsorluğu olan markanın dinsel ayrım yapmadığı konusunda bir diğer çelişkisi ise 2001'de Seattle Yahudi Film Festivali'nin ana sponsoru olması.

SİYAHLARA DA DESTEK

BMW'nin eğitim alanında da birçok bağışı ve sponsorluğu bulunuyor. Bunlar arasında şirketin temel sponsorluk felsefesine aykırı olarak özellikle siyahlara ve diğer ırklara yönelik faaliyetleri var. ABD'de sadece siyah Amerikalılar için kurulan bir eğitim kurumuna da sponsorlar. National Association for the Advancement of Colored People kuruluşunun amacı renkli insanların Amerika'da korunması. Misyonları politik, eğitim, sosyal ve ekonomik eşitlik. Bir diğer eğitim sponsorluğu ise United Negro College Fund. Siyahların eğitimi için para veriliyor ve 65 bin öğrenciye destek olunuyor.

CEO İsrail meclisinde ödül aldı
BMW'nin bir diğer desteklediği kurum ise Yahudi Jerusalem Foundation (Kudüs Vakfı). Yirmi yıldır bu vakfı destekleyen marka 2009'da ödül aldı. BMW Group Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer, Teddy Kollek Ödülü'nü İsrail'de aldı. Reithofer, ödülü Knesset'te yani İsrail parlamentosunda almış. Vakfın sitesinde misyon şu sözlerle ifade ediliyor: "Kudüs dünya genelinde Yahudi toplumunun kalbi ve ruhu."

2 işadamı BMW'sini bıraktı
BMW'ye tepki gösteren Hadımköy'deki Nurhas ve Merve Tekstil'in ortakları Ekrem Korel ile İhsan Meral, yaklaşık 700 bin lira değerindeki 3 otomobili şirkete geri göndereceklerini açıkladı. Meral, arabaları BMW'ye iade ettiklerini belirterek, "Bayi bizimle görüşmek istedi ama biz kabul etmedik. Yaşanan talihsiz olaya çok üzüldük. Hatta arabalarımızı yakmayı düşündük ama çirkin bir tavır olacağını düşünerek iadeyi daha uygun gördük" dedi. Ekrem Korel de bundan sonra Borusan'a ait araçlara binmeyeceklerini söyledi.

Kaynak: SABAH

Üst Alt