Başörtülü Hanimlar Yeterli Güneş Alabiliyorlar mı?

Yıllardır denizle barışık yaşayan biri olarak genellikle başörtülü insanların güneş alamadıkları için kemik erimesi ve çeşitli hastalıklara daha kolay yakalandıkları şehir efsanesi gibi konuşulur dururdu. Yaşça büyük teyzeler ah ah yazık diyerek bakardı tesettürlü hanımlara. Yazıktı çünkü tesettürlü hanımlar güneş ışığını alamıyorlardı. Ben sadece el ve ayaktan alınan ışığından bütün vücuda ayıldığını bildiğim için pek de kulak asmazdım bu söylentilere. Zaman gazetesi geçtiğimiz günlerde bu konuya parmak basmış. Demek ki birçok insan hala bu konuda endişeli..Çok da memnun oldum. İşte Baçörtülü hanımların içine su serpecek o güzel yazı…Neşe Kutlutaş ’a teşekkürler:)

Örtünen kadınların güneş enerjisinden fazla yararlanamadığı için kemik problemi yaşadığı söylenir. Bu doğru değil. El açılarak yapılan güneşlenme yöntemi herkes için son derece faydalı.

Yaz mevsiminde doktorların sağlığımız için yaptığı uyarıların başında güneşten korunmak gelir. Aslında güneş, kemik gelişimi, kemik ağrısı, bazı romatizma türleri ve hatta bazı kanser türleri için de bulunmaz bir ilaç. Yeter ki güneşten nasıl faydalanacağımızı bilelim. Bir biyoloji profesöründen öğrendiğim güneşlenme yöntemi hepimiz için son derece faydalı. Özellikle örtülü hanımların güneşten fazla yararlanamadıkları için kemik problemi yaşayacaklarını söyleyenlerin yanıldıklarını bu şekilde öğrendim. Yapacağınız şey çok basit; güneşin yükselmekte olduğu saatlerde avuç içlerinizi dua eder gibi iki yana açıp 10 dakika güneşte tutmanız, bünyenizin o gün için gerekli olan D vitaminini almasına yetiyor. Bu, elbette herkes için geçerli.
zaman
 
Son düzenleme:
Ben bu tür yazilari pek hazzetmiyorum. Konu saglik bölümüne acilmis olsa, günes Isiginin vucuda ihtiyaci, kemik erimesi vs..tamam ama is oradan - buradan bir sekilde tesettürü mesrulastirma cabasi ile aciklama , hazzetmedigim bir durum...

Neden.. Elhamdülillah müslümaniz. Biliyoruz ki , Tesettür olayi dinimizde var... Simdi 1. Nokta diyelim ki ; Günes Isinlarini Kapalilar alamiyor, ee bu yaziyi kaleme alan gazeteci bu defa hangi argümanla gelecek ...? Diyelim ki 2 ay sonra tüm bilim adamlari kapalilarin günes Isigini alamadigini aciklasa bu defa tesettür olayina karsimi gelecek , kapalilar günes isigini alamiyor diye..?

2.si Tesettür dinde varsa bunu oraya koyan O dinin Sahibi Allah (cc) degilmi..! Testtür kadina herhangi bir saglik acisindan hayati negatiflikler getirirse , Bu defa insanlar Hasa Allah'in adilligini sorgulamaz mi..?

Tesettürü izah icin o yada bu sebebleri ortaya sürmeye ne gerek var... Dinimizde tesettür var. Bu kadar.
Bunun varligini izah icin ne günese , ne aya nede yildiza ihtiyac yok.
 
Balkonda 15-20 dakika bacaklarınızı ve avuç içlerini güneşe tutmak yeterli. İlla kızrmış tavuk gibi olmak gerekmiyor. Çok sağlıklı başörtülü bayanlar maşallah. Güneş ışınları kanser yapıyor ne o öyle saatlerce çıplak güneş altında, kırışık kırışık.
 
Üst Alt