Başkasının acısı gerçekten hissediliyor

Başkasının acısı gerçekten hissediliyor

Acını hissediyorum" diyen birçok kişinin fiziksel olarak gerçekten de böyle hissettikleri ortaya çıktı.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, başkalarının acısını hissettiklerini söyleyen kişilerin bunu söylerken beyinlerinde acı hissiyle bağlı bölgelerde hareketliliğin arttığı gözlendi.

Araştırma kapsamında 108 üniversite öğrencisi, yaralı atletler ve iğne yapılan hastalar gibi acı veren durumların görüntülerine maruz bırakılırken, öğrencilerden üçte ikisi, en az bir görüntüde sadece duygusal bir tepki göstermekle kalmayıp acıyı hissettiklerini söyledi.

Bilim adamları, acı veren görüntüler karşısında acı hissettiklerini söyleyen ve söylemeyen her iki gruptan öğrencilerin beyinlerinde duygu merkezlerinde hareketlilik görürken, acıyı hissettiklerini söyleyenlerin beyinlerinin acıyla bağlantılı bölgelerinde daha fazla hareketlilik dikkati çekti.

Sonuçları Pain dergisinin aralık sayısında yayımlanan araştırmayı yapan bilim adamlarından, Birmingham Üniversitesi öğretim görevlisi Stuart Derbyshire, bulgunun, en azından bazılarının, yaralanan veya acı çektiklerini söyleyen kişileri gözlemlerken gerçek bir fiziksel tepki gösterdiklerini doğruladığını söyledi.

Derbyshire, acıyı hissettiklerini söyleyen kişilerin korku filmleri ve televizyonda rahatsız edici görüntüleri izlemekten kaçınma eğiliminde olduklarını da kaydetti.
AA
 
Kişi, sevdiği veya şefkatini celb eden kişilerle hemdem olablir, onların acılarını hissedebilir, onların sevinciyle sevinebilir. Allah, birbilerine alaka duyan insanlara böyle bir hissediş ihsan etmiş ve bu ne güzel bir nimettir. Zira meşhur ve doğru bir söz vardır. "Acılar paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça artar..."

Sevdiğim kişilerin acılarını paylaşmak ta bana huzur verir, acımın paylaşılması da. Sevdiğim kişilerin sevinci de beni sevindirir, sevincimle sevinilmesi de...
 
Üst Alt