• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Bası Kırığı Sebepleri Ve Tedavisi

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Bası Kırığı Sebepleri Ve Tedavisi

İnci

Kıdemli
Üye
DİĞER DURUMLAR

Bası kırığı ince çizgi şeklinde bir kırıktır. Genellikle alt bacak kemiklerinden birinde olur ve sert zeminlerde antrenman yapmak veya uzun mesafe koşmak gibi durumlarda maruz kalmayla tekrarlayan basılar sonucu oluşur. İncik kemiğinizde bir veya daha fazla hassas nokta bulunması muhtemeldir. Çoğu bası kırıkları üç ile altı haftalık bir dinlenme sonunda iyileşir ama, ciddi olanların plasterle (alçıyla) sabitlenmesi gerekebilir. Tanı sadece röntgen çekilerek doğrulanabilir.
Birçok durumu kapsayan ama, genelde bacağın alt kısmının ön tarafı boyunca olan ağrıyı ifade eden bir incinme şekli daha vardır. Ağrı bir bası kırığına işaret edebilir. Bu incinme bacaktaki iltihaplı tendonlardan veya kemiği saran ve tendonların bağlandığı yumuşak yüzeyi hazırlayan ince bir doku olan periostun şişmesinden kaynaklanabilir.

AKUT İNCİNMELERİNİN TEDAVİSİNedeni ne olursa olsun akut incinmelerin tedavisi aynıdır; yaralanan bölgeyi dinlendirmek, 15-20 dakika boyunca ince, ıslak bir bezle sarılmış buz uygulamak ve buhar gibi nemli bir sıcaklık uygulamak, hepsi de ağrının giderilmesine yardımcı olur. Eğer ağrılı durum devam ederse antienflamatuar bir ilaç almanız gerekebilir. Kronik incinmeler bir fizyoterapist, spor masaj terapisri, osteopati uzmanı veya masaj uzmanı tarafından tedavi edilebilir. Duruşu düzeltmek ya da diğer fiziksel sorunları gidermek için egzersizler önerilebilir.

Kaynak
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt