• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Başbuğ "elimizdekileri açıklarız"

  • Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 24
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Başbuğ "elimizdekileri açıklarız"

Guney

Kıdemli
Üye
Erdoğan'dan 'Sabrımız Taşarsa' Yorumu

Erdoğan'dan 'Sabrımız Taşarsa' Yorumu


Erdoğan, "Genelkurmay Başkanım Böyle Bir Hassasiyetin Olması Halinde Bunları Benimle Paylaşacağına İnanıyorum" Dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ben basın üzerinden Genelkurmay Başkanımla konuşmam. Böyle bir şeyin içerisine girmem'' dedi.

Erdoğan, Show TV'de yayınlanan ''Siyaset Meydanı-Başbakan ile Özel'' adlı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, bir gazetede yer alan açıklamalarına ilişkin, ''Eğer Genelkurmay Başkanı'nda bilgiler varsa kendisini arayıp bu bilgileri sizinle paylaşmasını ister misiniz?'' şeklindeki soru üzerine, ''Şimdi tabii ben basın üzerinden Genelkurmay Başkanımla konuşmam. Böyle bir şeyin içerisine girmem. Fakat haftalık olarak zaten benim rutin kendisiyle görüşmelerim var. Her hafta yaptığım görüşmede 'Nedir bu?' diye kendisine bunu sorabilirim. Hatta telefonla da aramızda özel telefonumuz, özel hattımız var, onunla da sorup görüşme imkanım var'' diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile zaten bu tür bilgileri aralarında her hafta paylaştıklarını dile getiren Erdoğan, ''Yani böyle bir hassasiyetin olması halinde, ben bunları benimle zaten paylaşacağına inanıyorum. Kendisiyle şu ana kadar yaptığım görüşmelerde böyle bir şey yok. Medya üzerinden de herhangi bir şeyi konuşmayı doğru bulmam'' dedi.

''Aramızda özel telefon var dediniz. Hem sizin hem Genelkurmay Başkanının, telefonun dinlenmesi konusunda korkusu var mı?'' sorusu üzerine de Erdoğan, ''Bu telefonun dinlenmediği söyleniyor'' diye konuştu.
kaynak
 
B

bursali68

Ziyaretci
Yanlız başbakan oldukça yumuşak bir açıklama yapmış.. Neden acaba?
Merhaba,

Eh yakında " Işık Evleri " belgeseli ortaya konulup çıkıp " av " a başlanırsa o zaman iktidardakiler bunu nasıl açıklayacak,işte size politik sorun.Tabii ki yumuşayacak,TSK nın elinde nelerin olabileceğini tahmin ediyorlar da o yüzden yumuşak geçişi/söylemi tercih ediyorlar.

Sağlıcakla kalınız.
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Ahmet Altan meydan okuyor

Taraf'ın Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "Sabrımız taşarsa, bildiklerimizi halkla paylaşmaya başlayacağız" sözlerine yine sert tepki gösterdi. Altan, "Hadi açıkla Başbuğ" başlıklı yazısında, "Böyle olmaz. Kalkıp da 'elimizde belge, bilgi var, sabrımız taşarsa açıklayacağız' diyemezsiniz, bu şantaj anl***** gelir çünkü" dedi.

"Hadi açıkla Başbuğ"

Böyle olmaz. Kalkıp da 'elimizde belge, bilgi var, sabrımız taşarsa açıklayacağız' diyemezsiniz, bu şantaj anl***** gelir çünkü.

Ordunun içindeki darbe planlarını açıklayan gazete biziz. Sizin sabrınız ister taşsın ister taşmasın, biz yeni belgeler bulduğumuzda gene açıklarız. Doğrusu da budur zaten.
Siz, ordunun içinde darbe hazırlıkları yapılmasını yadırgamayıp, bunların yayımlanmasını yadırgıyor ve sabrınız taştığında bunları yayımlayanlarla ilgili "bilgi ve belgeleri" açıklayacağınızı söylüyorsunuz.

Hadi açıklayın bakalım. Elinizde bizimle ilgili bir tek belge ya da bilgi varsa halka açıklayın, savcılığa verin. Bizim gibi yapın, suç olan belgeyi halka gösterip yargıya teslim edin.

Yapamazsınız.

Sizin elinizde bizim "gizli" ya da "yasadışı bir iş" yaptığımızı gösterecek bir tane bile belge yoktur, olamaz. Öyle lafı dolaştırmıyorum ben, gayet açık, gayet net söylüyorum, hodri meydan, açıklayın da görelim. Biz sizin bildiğiniz o "kullanışlı" medyaya benzemeyiz, böyle şantaj kokan laflarla üstümüze gölge düşürülmeye kalkışılmasına da izin vermeyiz.

Hem biraz tutarlı olun. "Kendi halkını düşman gören ordu olur mu diye yazanlar var" diyorsunuz. Onlardan biri benim.

Darbe yapan, darbe hazırlayan, halkın iradesini hiçe sayan ordu, "halkının" düşmanıdır. Sizin iddianıza göre, bu lafı Latin Amerika ile ilgili bir makale yazan bir "Amerikalı" bulmuş ve bu cümleyi Türkiye'ye "getirmişler." Ne Latin Amerikalıların ne de bizim, darbeci ordunun halk düşmanı olduğunu öğrenmesi için Amerikalı birinin yazısını okumasına gerek var, onlar da biz de bu gerçeği ölümlerle, işkencelerle, zindanlarla öğrendik. Ama beni asıl şaşırtan, bizi "Amerikalıların lafını" kullanmakla suçlayıp, arkasından da "bizim askeri eğitim sistemimiz Amerika'dan alınmıştır" demeniz oldu. Bizim kullandığımız bir cümle bir Amerikalının lafına benzediği için biz "dışarıyla bağlantılı" oluyorsak, "bütün eğitim sistemini" Amerika'dan alan ordu ne oluyor? Siz, ne dediğinizin farkında mısınız?

Bir de "bilgi sızıntılarından" yakınıyorsunuz.

Sizin sorununuz "sızıntı" değil, sizin sorununuz ordunuzun içinde "darbe planları" yapılması, vahim olan onların duyulması değil, vahim olan onların hazırlanması. Göreviniz, o darbe planlarını yayımlayanları tehdit etmek değil, o darbe planlarını yapanları bulup cezalandırmak.

Bunu niye yapmıyorsunuz?

Bir de "parlamento, referandum yoluyla, demokratik süreçleri işleterek üniter yapıyı değiştirmeye karar verirse" Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bunun yanında olmayacağını söylüyorsunuz.

Bakın general, dünyanın hiçbir ciddi devletinde bir Genelkurmay Başkanı bunu söylemeye cüret edemez, "üniter ya da federatif" yapı bir "yönetim tarzıdır", bunun nasıl olacağına halk ve parlamento karar verir, ordu buna uyar.

Bir ülkenin "yönetim tarzının" nasıl olacağına ancak "muz cumhuriyetlerindeki" ordular karışır, ciddi ülkelerde bu ordunun işi değildir.

Eğitim sistemini aldığınız Amerika "federatif" sistemle yönetilir, oradaki ordu buna karışabilir mi?

Size dostça tavsiyem böyle konuşmaktan vazgeçin. Bu konuşmalarınızla bizi bir "aşiret devleti" gibi gösteriyorsunuz.

Yönetime karışmayın, darbecileri yakalayın, elinizdeki belgeleri açıklayın. Sağlam, güvenilir, hukuka saygılı bir ordumuz olsun. Böyle bir ordu kurmak, tehdit etmekten daha büyük bir onur getirir bir generale.

Haber Vakti
 
Üst Alt