Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?

Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır, Geri Ödemeli Burs Nasıl Alınır?,Devlet bursu nasıl alınır?,Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır

Üniversite Sınavını kazandınız, istediğiniz üniversiteyede yerleşirseniz değmeyin keyfinize! Peki ya sonra ? Öğrencilikte en çok ihtiyacınız olan burs için başvuruda bulundunuz mu? Ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yazımızı okuyun.

Kimler başbakanlık bursu alabilir?

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu'na,tüm lisans,yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvurabilir.Başbakanlık bursu , öğrenim kredisinden farklı olarak geri ödemesi olmayan bir burstur.Başbakanlık bursuna , önlisans,lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir.2 yıllık okullardan mezun olup,4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler,Yüksek Lisans öğrencileri , Vakıf Üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda ilk 100'e giren öğrencilere , milli sporcular,ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.

Ayrıca;
1-Ön lisans öğrencileri
2-Lisans öğrencileri
3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)
4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)
5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)
6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri
7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler
8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,
9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler Burstan yararlanabilir.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun KYK adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası KYK adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren, Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık,yıl öğrencileri, başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde KYK adresinden yapacaklardır.

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası (KYK) adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.

BAŞBAKANLIK BURSU BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
 
Üst Alt