• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Başarının sırrı..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle Paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller' e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin ad*****. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. John Rockefeller' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü.

Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı.

Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti.

Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.

Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.
Hikayeler ve Öyküler
 

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Çok güzel ve ders veren bir hikaye..

İnsanın kendine olan güveni ve azmi ile başaramayacağı bir olay yoktur sanırım..Yeter ki istesin azmetsin,yılmasın...

Teşekkürler Hikayeler Prensesim:)
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
mükemmel bir hikaye . demekki cesaret herseyin ustunte geliyor
baslangicbasarinin yarisi eline saglik selinam.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
tşk ederim arkadaşlar


bazen insanın kendine olan güveni hafif bir sarsıntı geçiriyor .. umutsuzluk başlıyor ama yılmamak gerekiyor ..hikayemizde olduğu gibi ..
 

~Mine~

Tecrübeli
Üye
Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.:alkis::alkis:

Kendimize inanıp güvenirsek her türlü zorluklarla savaşabiliriz bence yeterki o cesareti kendimizde bulmamız yeterlidir :prv: Tşkler canım paylaşım için :alkis:
 

shgiptare

Kıdemli
Üye
işte umudun gücü :alkis:teşekkür ederiz güzel ve anlamlıydı
 

kirmizielma05

Tecrübeli
Üye
Hayatta imkansız diye bir şey yoktur. İnsanlar beynini, yüreğini ve kalbini yerinde tam kullanmalı. Hedefler gerçekci ve yapılabilecek olmalıdır. Herşeyi para ( maddiyat) çözmez. Hedefler, verimlilik ve çok planlı çalışmak. Hikaye bu anlatıyor. çalışmadan hir bir şey çözümez.
 

sadece ben

Tecrübeli
Üye
Başlamak bitirmenin yarısıdır derken... Başarmak için inanmak gerek önce... Çok çok çok güzelbir yazıydı... emeğine sağlık
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Ben tşk ederim canım

ama nerdesin sennnn?
gel artık
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Basari nedir? Onun insana kattigi mutlulukta, kaybetmenin mutsuzlugu kadar en fazla. Neyi? Kime karsi? Dogdugumuzdan beri kazanma hirsi enjekte eden hersey, bir o kadar hayatin ayrintilarina kör eden bilincli ya da bilincsiz seyler. Iyi de neden?

...
 
Üst Alt