• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Başarılı Girişimcilerin İlk İş Deneyimleri

Okunuyor :
Başarılı Girişimcilerin İlk İş Deneyimleri

Datassist.

Acemi
Üye
Başarılı Girişimcilerin İlk İş Deneyimleri

Girişimcilik: Part-time işler, gençlerin küçük bir miktar gelir ve iş tecrübesi kazanabilmesi için en iyi yol. Financial Times’ın 25.Ağustos.2009 Business Life sayfasından almış olduğumuz bu yazıda Luke Johnson, gençliğinde postacılık, tornacılık, disco krallığı yaparak edindiği hayat görüşlerini anlatırken; iş dünyasının ileri gelen isimlerinin arasında bulunduğu diğer altı girişimci part-time çalıştıkları dönemlerde kazandıkları deneyimlerini Emma Jacobs’la paylaşıyor

Part time işler iyi bir eğitimin parçasıdır

Luke JohnsonLuke Johnson
Financial Times yazarı, Risk Capital Partners yöneticisi,
Channel 4 sahibi

Gençliğimde çalıştığım part-time işlerin eğitim hayatımda çok önemli bir yeri var. Bu işlerin çalışma şartları bazen ne kadar ağır olsa da; iş etiğinin önemini, bağımsızlığı ve adaleti onlar sayesinde öğrendim.
Çağımızda maalesef ki çok az sayıda genç böylesi deneyimler kazanıyor ve doğal olarak da daha az yönlü olabiliyor, az gelişiyorlar. 1970lerin sonunda bir Paskalya bayramında ilk iş gününüm adından kendimi banyoda çökmüş otururken hala hatırlarım. İş, küçük bir mühendislik işiydi. Görevim metal çubukları gün boyu tornalamaktı. İlk günün akşamı ellerimin heryeri su toplamıştı. Haftanın sonunda yaklaşık 40 euro olan ilk ödememi aldığımda emeğimin karşılığının bu zorluklara değdiğini görmek benim için oldukça tatmin ediyiciydi; dahası kendimi zengin ve yetişkin gibi hissetmemi sağladı. Her yılbaşı tatilinde oturduğum bölge çevresinde part-time postacılık yapardım. Sabahları çok erkenden işe başlayıp öğlen vakti dağıtımları tamamlamış olurdum. Yağmur çamur,sıcak soğuk demeden,saatler sürse bile görevimi tamamlamak zorundaydım. Bir diğer işim , yağlı vazelin üretmekte olan ilaç firmasında çalışmaktı. Şirketteki çalışanların hiçbirinde çalışma hevesi olmadığını görmek beni üzmüştü .Kimse işinden memnun değildi ve herkes durumundan şikayetçiydi. O zaman anladım ki sevdiğin bir işi bulmak ve isteyerek yapmak bu hayatta son derece önemliydi.

"Başarılı Girişimcilerin İlk İş Deneyimleri" başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"
 
Üst Alt