Barış Manço Kimdir? Hayatı Ve Eserleri

Barış Manço Türk Milletinin kazandığı gelmiş geçmiş en başarılı, en iyi yürekli sanatçılarından biridir. Uzun Saçlı Dev Adam, Barış Ağabey, Barış Çelebi unvanlarıyla da tanınan sanatçı aynı zamanda televizyon programcısı, söz yazarı, şarkıcı ve bestecidir. Bu unutulmaz sanatçı hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Barış Manço, Türk müziği için çok önemli isimlerdendir. Kendisinin yaptığı programları, çok satan albümleri, miras bıraktığı anlamlı cümleleri ile birçok nesil yetişmiştir. Vefatının ardından bile günümüzde büyük yere ve öneme sahip olan Manço, şarkılarıyla, filmleriyle hala yaşatılmaktadır. O kadar beğenilen bir sanatçıydı ki şarkılarının bazıları sonradan Arapça, Bulgarca, Almanca, İngilizce, Yunanca olarak bile yorumlanmıştır. Hazırladığı programlarıyla, Dünyanın çeşitli ülkelerine de ulaşmış ve Dünyada Barış Çelebi olarak anılmıştır.

Savaş sırasında dünyaya geldiği içinse Barış ismi kendisine uygun görülmüştür. Gençlik dönemini, savaştan yeni çıkan bir dünya düzeninde geçiren Barış Manço, müzik eğitimine başlamış ve birçok albüm piyasaya çıkarmıştır. Müzikle uğraşmakla kalmamış, programcılığa ve sinema alanına da el atmıştır. Büyük başarılara imza atan bu özel isim 1999 yılının 31 Ocak gecesinde hayata gözlerini yummuştur.

Barış Manço Kimdir?

2 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. Şarkıcı, besteci, TV programı yapımcısı, söz yazarı ve sinema oyuncusudur. Müziğe başlaması, Galatasaray Lisesinde olmuştur. Türk rock müziğinin öncü isimlerinden olan Manço, aynı zamanda Anadolu Rock türünün de kurucuları arasında yer alır. Sayısız bestesi, birçok albümü ve buna ek olarak tek sinema filmleriyle çok beğenilmiştir. Barış Manço, 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanını almaya hak kazanmıştır.

Barış Mançonun Müzik ve Müzik Dışı Çalışmaları

Barış Manço ilk klibini Hey Koca Topçu isimli şarkısına 1973 yılında çekmiştir. Klipte, Manço asker kıyafetleriyle karşımıza çıkmıştır. 1980 yıllarına gelindiğinde henüz gelişmemiş bir klip kültürümüz olduğundan Manço, kendi programı için şarkılarını görsel açıdan hareketlendirmeye başladı. En dikkat çekici görseli ise İşte Hendek İşte Deve olmuştur.

Can Bedenden Çıkmayınca ve Arkadaşım Eşek şarkılarının klipleri için birçok şehirde gezmiş ve kliplerinde her zaman sosyal mesajlar vermiştir. Şarkıcının klipleri, TRTnin ardından birçok özel televizyon kanalı tarafından yayınlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 1950 yıllarında Erkin Koray öncülüğünde başlayan, Cem Karaca ve Moğollar gibi ünlü isimlerle devam eden rock müziğinin kurucu isimleri arasında yer alır. Sentezlerden oluşan Anadolu Pop ve Anadolu Rock müzik türleri konusunda da Mançonun ismi sık sık duyulmuştur.

Manço yaşamına devam ederken müzik çalışmaları kadar, müzik dışı yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştur. 1988 yılında, TRTde çocuklara ve ailelere yönelik bir eğlence programı hazırlayan Manço, 7den 77ye isimli TV programı ile ününe ün katmıştır. Bu programı 378 bölüm yayınlanarak; Türkiye televizyon tarihinde rekor kırdı. 1975 yılında ilk ve tek sinema filmi olan Baba Bizi Eversenede başrol oynadı.

Barış Mançonun Vefatı

Barış Manço 1999 yılında, 31 Ocağı 1 Şubata bağlayan gece, İstanbuldaki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Önceki yıllarda da kalp rahatsızlığı olan Barış Mançonun cenazesi, Devlet sanatçısı unvanı olduğundan, devlet töreniyle defnedildi. Töreni birçok kanal canlı olarak yayınladı ve sevenlerinin düşünceleri gün boyu paylaşıldı. Naaşı, önce Atatürk Kültür Merkezine getirildi ve devlet törenin ardından Levent Camisinde cenaze töreni yapıldı. Naaşı Mihrimah Sultan Mezalığına defnedilmiştir. Ölmeden hemen önce hazırladığı 40.yıl şarkısını besteledi fakat sözlerini yazamadı. Bu şarkının ve birçok şarkının içinde yer aldığı Mançoloji, 1999 yılında çıkartıldı ve 2 milyon üzerinde sattı. 2006 yılında Barış Mançonun unutulmadığını anlatmak ve anısını sürdürmek için Barış Manço Derneği kurulmuştur. Barış Mançonun ölümünün ardından Kurtalan Ekspress yeni bir albüm yayımlamış ve iki yıl süresince Mançoyu anma konserlerine katılmıştır.

Unutulmaz sanatçı bir röportajı sırasında şu sözleri söylemiştir;

Ayrıca sanatçı olduğumu iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Mançoyu sanatçı diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine Ben sanatçıyım dememeli.

Kaynak: /bilgihanem.com
 
Uzun yazıyı okuyamadık ama aklımıza şu geldi:
Barış Manço vefat ettiğinde arkasından tek aleyhte yazı yazan kişi. Üzülmediğini açıkça söyleyerek Barış Manço ya atıfta bulunan kişi: Nihat Genç... Milliyetçi bir rüzgar ile ismini duyuran Genç...

Estergon Kalesi vb milliyetçi şarkıları bulunan Barış Manço bir konserinde ülkücülerin sloganlarına şöyle cevap vermiştir: "Biz buraya sadece sizin için gelmedik"...

Bağrına bozkurt kolyesi takarak poz verdiğini söyleyen bir yakınım da olmuştu. B,r gazete ya da dergi manşetinden bahsediyordu.
 
Barış Manço yanılmıyorsam Fransa da bir ödül alır. Türkiye de radyoda bu başarı anlatılırken "Barış Manço değildir Borris Manco dur" diyerek ecnebi ismiyle ele alırlar. Barış Manço diyor ki: "Bunu duyan annem terliklerle radyoya gidip "benim oğlumun adı Barış" diye sitem eder." Bazı şeyleri yarım hatırlıyorum.

Bi de birileri çıkmıştı "Barış Manço bizim aileden (Doğu tarafı) gitmiş bir çocuktu" diye Barış Manço nun esas ailesinin Doğu da olduğunu söylemişti.
 
Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi'dir. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan sanatçının, müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi'nde olmuştur.
 
Üst Alt