Bandista

Bandista'dan "Anlatılan Senin Hikayendir"
"Tüm seslerin tüm durumlarda sökülüp, bozulup tekrar takılmasının devrimci bir hareket olduğunu düşünüyoruz."

"Haydi barikata, ekmek adalet ve özgürlük için..." Metroda, sokakta, lokantada, ofiste birilerinin bunu mırıldandığını duyarsanız sakın şaşırmayın. Hızla yayılıyor zira yeraltından, İnternetten, açık kalan pencerelerden...

Zaten yolunuz eylemlerden, direnişlerden, yerleşkelerden, 1 Mayıs'lardan, Beyoğlu sokaklarından, barlarından geçiyorsa duymuşsunuzdur bile.

Ve hatta konserlerine bizzat iştirak etmişseniz, devrimci marşların ska, punk, reggie formunda, akordeon, klarnet, gitar, melodika sesleri eşliğinde icrasıyla artık çoşa gelmiştir ruhunuz.

Bandista'yla 1 Mayıs'ta çıkardıkları "Anlatılan senin hikayendir" isimli albümlerini, yaptıkları müziği, sokağı, eylemleri konuştuk.

Bandista'nın hikayesi nedir? İnsanlar nasıl bir araya geldi?

"Bandista" özel olarak bir araya gelmedi. Rastlantısal da değil tabii ki. Bandista'nın halihazırda icracısı olan yedi kişi var. Esasen Bandista bir hal, bir muhalefet, mukavemet alemi içinde, tarihin bir noktasında, bir dili üretmeye çalışan bir yapı aslında. Şuanda bunu müzikal olarak yapıyor ama Bandista'nın şuanda ameleliliğini yapan başka başka alanlarda zaten bir arada iş yapan insanlardı. Bir ihtiyaçtan başladı her şey. Pek çok eylemlilik içindeydik. Aslında aynı şeyi anlatıyorduk. Ve bu yürüyüşün bir şekilde ritmini tutmak gerekiyordu. Çünkü duyduğumuz ritmler ya çok uzaktan geliyordu ya da o anı yeniden inşa etmiyordu. Müzikal form içinde bir derdi anlatmaya çalıştı Bandista.

Tartışılmaya başlanması üç yıl evveline dayansa da Bandista son bir yıldır müzik yapıyor.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kim kimsiniz? Kim neyi çalıyor?

Bandista, kişilerin isimlerini kullanmıyor. Çünkü Bandista'nın; ürettiğinin kendinden menkul ve bireylerim muhteşem yaratıcıkları sonucu olduğu gibi bir kurgusu yok. Kapitalist anlamda bireyi yüceltmekten ziyade bireylerin birbirleriyle ilişki, iletişim kurarak, birbirlerinin ürettiklerinin mirasıyla kolektif bir tarih oluşturduklarına inanıyoruz. Biz de bu tarih içinde duyduğumuz sözleri, ezgileri, müzikleri söküp yeniden takıp, deforme edip, tahrifata maruz bırakıp yeni sözler söyleyip yaşadığımız tarihe, bugüne bir katkıda bulunmaya çalışıyoruz. O yüzden biz yedi kişiden azade bir şeye tekabül ediyoruz ve bu noktada Bandista icracılarının tekil olarak ne yaptığının çok önemi yok.

"Açık kaynak, dinleyiniz, indiriniz, çoğaltınız, yayınız"... Bu mottolar işi ortaya koyuş tarzımızı anlatıyor.

Emine ÖZCAN-Bawer ÇAKIR
 
Üst Alt