Bambu parke

Bambu (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait 1.200 türden oluşan bir alt familyadır. Bambu uzun süredir aktif olarak kullanılan malzemelerin başında gelir.Başlıca Bambu türleri Asya'da, Güney ve Kuzey Amerika'da ve Afrika'da bulunurlar. Bu türlerin içinde en büyükleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir.

Bambu ağacının yetiştirlmesi çok ilginçtir:
Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Ancak birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Bir sonraki yıl tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Fakat Bambu ağacı ikinci yılda da filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllardada aynı işlemler tekrar edilir. Fakat inatçı tohum bu yıllarda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.
Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu filizlenir. Altı hafta gibi kısa bir sürede boyu yaklaşık 27 metreye ulaşır.

Bambular iki farklı tipe ayrılabilirler:
1. Tıpkı ğaç gibi büyüyen ve tahtalaşan bir kabuğa sahib olan,
2. Kibar ve ince yapraklarla beraber çok büyük çiçekler geliştiren bambular (Bambuseae).
3. tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri (Olyreae).

Günümüzde bambu; gıda, inşaat malzemesi, kumaş, ev eşyası, müzik enstramanı, silah gibi çok çeşitli malzeme yapımında kullanılabilir. Bambu parkelerin başlıca uygun özellikleri aşağıda sıralanmıştır:
1. Bambu Parke, yapısı nedeniylebilinen masif parkelere en iyi alternatiftir. Çok hızlı büyümesi ve kaynakların bol olması onu çevre dostu bir parke haline getirir.

2. Bambu parkeler çok kolay uygulanabilir.

3. Bambu parke toksik tozlar içermeyen bir parkedir.

4. Geleneksel parkeler gibi düzenli olarak zımparalamave cilalamagerektirmez. Bakım gerektirmemesi en uygun özelliğidir.

5. Nemli ve kuru ortamlara karşı geleneksel parkelerin aksine çok dayanıklıdır.

6. Bambu üzerine uygulanan UV koruyucu tabaka , güneşin zararlı ışınlarına karşı parkenizi korur ve solmasını engeller. Bu tabaka toza ve dış kirliliğe karşı maksimum koruma minimum emisyon sağlar.

7. Bamboo Parke antibakteriyel özelliklere sahiptir.
Kaynak: izmirmimar.com
 
Üst Alt