Balın enerji deposu olduğunu, kanserle mücadele edebildiğini, uykusuzluk, akşamdan kalmalık, boğaz ağrısı ve yaralanmalarda etkili olduğunu artık biliyoruz. Ama balın es geçemeyeceğimiz bir katkısı daha var hayatımıza: Güzellik!

Bir sürü para harcamamıza gerek kalmadan, evdeki bazı malzemelere eleyeceğimiz bir ya da iki kaşık bal ile cildimizde mucizeler yaratabiliriz. Kuru, nprmal veya yağlı, cilt tipiniz ne olursa olsun size uygun bir ballı maske yapabilirsiniz.

Kuru ciltler için ballı maske

Bal ve avokado maskesi

Malzemeler:
2 yemek kaşığı avokadonun iç kısmı
2 yemek kaşığı bal
1 yumurta sarısı

Anti-aging özellikli bu maskeyi hazırlamak için bütün malzeleri blendırda karıştırın ya da bir kasenin içinde elinizle ezin. Parmaklarınızla bütün maskeyi yüzünüze ve boynunuza yayın. Bu şekilde en az 30 dakika bekleyin. Tercihe göre bu süreyi daha uzun da tutabilirsiniz. Sonra maskeyi yüzünüzden temizleyin. Bu masekyle cildiniz avakado yağı ve balla beslenecek ve nemlenecek…

Bal ve yumurta maskesi

Malzemeler:
1 yemek kaşığı bal
1 yumurta sarısı
Yarım çay kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı yoğurt

Bütün malzemeleri geniş bir kaba dökün ve çırpın. Ta ki yapışkan ve ağır bir kıvama ulaşıncaya kadar. Maskeyi yüzünüzde 5 dakika kadar tutun ve yüzünüzü yumuşak yüz sabunuyla yıkayın. Bal canlandırır ve pürüzsüzleştirir; yumurta ve badem yağı, cildinize nüfuz ederek nemlendirir; yoğurt ise cildi yeniler ve gözenekleri sıkılaştırır.

Normal ciltler için ballı maske

Elmalı bal maskesi

Malzemeler:
1 elma (çekirdekli kısmıyla birlikte)
2 yemek kaşığı bal

Elmayı çok küçük parçalara ayırın. İçine balı eklediyip iyice ezin. Karışımı buzdolabında 10 dakika bekletin. Maskeyi hafif hareketler yüzünüze bal yapışkan kıvama gelinceye dek iyice yedirin.. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika bekletin ve suyla durulayın. Bu maske, cildinizin beslenmesini ve canlanmasını sağlayacak.

Yorgun ciltler için ballı maske

Badem-yoğurt-bal maskesi

Malzemeler:
200 gram kadar yoğurt
10 gram kadar kırılmış badem
2 çay kaşığı bal
2 çay kaşığı buğday tohumu yağı

Tüm bu malzemeleri pürüzsüz bir hamur haline gelinceye dek karıştırın. Maskeyi yüzünüze masajla uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Cildiniz canlanacak, yorgun görünümü azalacak…

Hassas ciltler için ballı maske

Muz ve bal maskesi

Malzemeler:
Püre haline getirilmiş yarım muz
Bir bardağın dörtte biri kadar sütle pişirilmiş yulaf unu
1 yumurta
Yarım yemek kaşığı bal

Tüm bu malzemeleri karıştırın. Oluşan maskeyi yüzünüze yavaş ve dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Yulaf unu yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir; cildinizi temizler ve iyileştirir. Muz, A vitamini; yumurta ise lektin içerir ve bu özelliğinden dolayı doğal bir cilt yumuşatıcıdır. Bal ise cildin doğal asit dengesini korumaya yardım eder.

Yağlı ve sivilceli ciltler için ballı maske

Elma-adaçayı-bal maskesi

Malzemeler:
2 yemek kaşığı bal
Yarım çay kaşığı adaçayı
1 elma

Elmanın çekirdeklerini temizleyin ve çok küçük parçalara bölün. Sonra elmayı püre haline getirin. Bal ve adaçayını ekleyin ve pürüzsüz bir hamur kıv***** gelinceye kadar güzelce karıştırın. Karışımı buzdolabında 20 dakika kadar bekletin. Yüzünüze ve boynunuza maskeyi nazikçe sürün. Bu şekilde 30 dakika bekleyin.

Yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Yüzünüzdeki ıslaklığı temiz bir havluyla hafifçe aldıktan sonra nemlendirici sürün. Bu sayede cildinizde kalan suyun cildinizin içine girmesini sağlarsınız. Adaçayı; antibiyotik, mantar karşıtı ve sıkılaştırıcı etkisiyle yüzünüzün temizlenmesine yardımcı olur.

Yağlı ve sivilceli ciltler için ballı maske

Peeling etkili bal maskesi

Malzemeler:
4 Aspirin
1 çay kaşığı bal

Aspirinleri küçük bir çay tabağına koyun ve bir iki damla suyla ıslanmalarını sağlayın. Dağılan Aspirin’lerin üzerine balı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü ıslatıp dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın. Bu, maskenin peeling safhasına geçmesini, yüzünüzün ölü derilerden kurtulmasını sağlar. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Tüm cilt tipleri için bal maskesi

Bal ve lavanta maskesi

Malzemeler:
1 yemek kaşığı bal
3 damla lavanta yağı

Önce yüzünüzü ılık suyla ıslatın, sonra karıştırdığınız bu malzemeleri yüzünüze hafifçe sürün. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maske cildinize canlılık kazandırır.
pudra.com
 
  • Etiketler
    balli maske balli maskeler cilt bakımı dogal formuller maske tarifleri
  • Üst Alt