Balkanlar'da yeniden savaş çığlıkları

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Eski Hırvat Cumhurbaşkanı Mesiç: “Bosna Sırp Cumhuriyeti Sırbistan’a eklenirse, Hırvatistan askeri müdahalede bulunacaktır.”

Bosna Hersek’e bağlı özerk Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Dodik’in önderliğinde alınan referandum kararı ile Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Sırbistan’a bağlanma isteği, Bosna Hersek’in yanısıra Hırvatistan’da da büyük tepki ile karşılandı.

Hırvatistan eski Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç yaptığı açıklamada, “Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik’in referandum ile Sırbistan’a eklenmek istediği takdirde, Hırvatistan’ın askeri müdahalede bulunacağını” söylediği bildirildi.

Stipe Mesiç’in yaptığı açıklamada, "Sırp Cumhuriyeti’nde Hırvatlar da yaşamakta ve biz onların ana ülkesi olarak, yaşanan büyük savaştan sonra yeniden Sırbistan’ın altında yaşamalarına müsaade etmeyeceğiz.” Dediği kaydedildi.

Sırbistan ise konu hakkında resmi açıklama yapmazken, Sırbistan’ın gayri resmi yollarla "Bosna Sırp Cumhuriyetine" yardım sunduğu ve Sırp Cumhuriyeti’nin Sırbistan’a ilhakı için gizli planlar yaptığı ileri sürülüyor.

Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik, Saraybosna yakınlarındaki Vogosca kentinde Bosnalı Sırp yetkili ve vatandaşlarla düzenlediği bir toplantı mitinginde, Bosna Hersek’te kendilerine hakların verilmediği ileri sürerek, Sırbistan’a eklenmek için Nisan ayında referandum düzenlenmesi teklifinde bulunmuş; Dodik’in teklifi oybirliğiyle kabul edilmişti.

msnhaber.ekolay.net
 
Üst Alt