Balkabaklı Kahvaltı Ekmeği

Balkabaklı Kahvaltı Ekmeği nasıl yapılır? Mevsiminde bir de balkabaklı ekmek yapmak için kolları sıvadım ve deneyen herkesin çok beğendiği bir ekmek oldu sonuç. Kahvaltı ekmeği dememin sebebi ise bu ekmek kızartılınca daha da leziz oluyor. Cumartesi sabah kahvaltısında ikram ettiğim iki somun ekmek hemen bitiverdi. Misafirlerimden birisi ne tereyağa ne peynire ihtiyaç var bu ekmek kendi başına bile nefis deyince daha da memnun oldum...

MalzemeLer:
2½ bardak beyaz un
½ bardak tam buğday unu
200 gram balkabağı
1 dolu tatlı kaşığı instant kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 bardak su
2 küçük somun

Elde Yapılışı:
1. Kabağı küp küp doğrayın ve kalın altlı küçük bir tencereye alın. ½ bardak su ilave edip orta hararetli ocak üzerinde 15-20 dakika kadar veya kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

2. Ilıyınca kabakları çatalla iyice ezip püre haline getirin.

3. Eğer elle yapıyorsanız unları, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki kabak püresini, zeytinyağını ve suyu ilave ederek hamurunuzu 5-6 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşakça ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

4. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unları, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki kabak püresini, zeytinyağını ve suyu ilave ederek hamurunuzu iyice karışana kadar 3–4 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

5. Hamurunuzu bir beze haline getirip ağzı kapalı bir kaba alıp hacmi iki katına çıkana kadar veya 1 saat mayalanması için bekletin.

6. Hazırladığınız hamuru mutfak tezgahına alıp, ellerinizi gerektikçe unlayarak 2-3 dakika yoğurun ve düzgün iki beze haline getirin.

7. Hazırladığınız bezeleri iyice unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 45 dakika kabarması için bekletin.

8. Ekmeğin üzerine keskin bir bıçakla tam ortadan başlayarak aşağıya doğru inen 6-7 adet derin olmayan çizik atın.

9. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında 25-30 dakika ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

Makinede Yapılışı:
1. Kabağı küp küp doğrayın ve kalın altlı küçük bir tencereye alın. ½ bardak su ilave edip orta hararetli ocak üzerinde 15-20 dakika kadar veya kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

2. Ilıyınca kabakları çatalla iyice ezip püre haline getirin.

3. Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak suyu ve zeytinyağını koyun. Daha sonra kabak püresini ilave edin. Unları bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Tuzu unun üzerine haznenin bir köşesine yerleştirin. Unların ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

4. Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

5. Beyaz ekmek, 500 gram, açık kabuk rengini seçerek makineyi çalıştırın.

6. Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

7. 10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

8. Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 30-40 dakika beklettikten sonra kesin.

40firinekmek
 
Üst Alt