• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Balıkesir Üniversitesi

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi bölümleri,Balıkesir Üniversitesi Fakülteleri

Balıkesir Üniversitesinin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebine dayanır.Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi ile Balıkesir Meslek Yüksekokulunun 1975-1976 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi ile Üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır.Bu kurumlar, 1982de Uludağ Üniversitesine bağlanmışlardır.Necatibey Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış, 4 yıllık Yüksek Ögretmen Okulu statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir.Aynı şekilde Balıkesir İşletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulunun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulunun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesinin çatısı altında on yıl kalan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir alt yapı oluşturmuşlardır.Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3837 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kişilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fakülteleri
Fen-Edebiyat Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Necatibey Eğitim Fakültesi
Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Tıp Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Yüksekokulları
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Balıkesir Sağlık Yüksekokulu