Balenin Hamleti Giselle

Merhaba

1841 - Giselle balesinin prömiyeri ilk kez Paris'teki Théâtre de l'Académie Royale de Musique tiyatrosunda yapıldı.[/COLOR]

Rome Opera Ballet - Giselle (act II)

Giselle balesinin yaratılmasında önemli pay şair ve bale tutkunu Theophile Gautier'indir. Balenin konusu gautier'm de okuduğu Heinrich Heine'nin De L'Allemange isimli kitabından kaynaklanmaktadır. Heine'nin Wili'leri düğün gecesinden önce ölen genç kızlardır Gece yarısından sonra tabutlarından çıkarak önlenmez dans tutkusu ile dolu olarak gelinlikleri içinde ormanda önlerine çıkan erkekleri türlü cilvelerle büyüleyerek onlarla birlikte durmamacasına dans ederek onların olümüne sebep olan Wililerin şiirsel dansları " Giselle" balesinin temelini oluşturur.

Giselle ilk oynandığı 1841 yılından günümüze kadar baleler arasında en dayanıklısı ve en başarılısı olmuştur. Giselle özgünlüğünü, estetik duyarlılığını ve seyirci üzerinde duygusal etkisini her zaman koruyabilecek bir romantik bale yapıtıdır.

Ozet:

İKİ ETKİLEYİCİ PERDE

Bir prenses ve babasının da içinde olduğu bir avcı topluluğu Giselle'in bulunduğu yere gelirler. Giselle ve annesi, asillere kulübelerinin önünde konukseverlik gösterir, bu duruma minnettar kalan prenses, Giselle'e bir altın kolye hediye eder. Giselle, kulübesinin içindeyken Albrecht, köylü kıyafetiyle çıkagelir. Prenses, nişanlısına sarılır, durum çok şaşırtıcıdır. Genç kızı seven, aşkına karşılık bulamayan Hilarion için bir fırsat doğmuştur. Prensin maskesini düşürmek için şaşkınlık içindeki Giselle'e prensin pelerinini ve kılıcını gösterir. Gerçek ortaya çıkmıştır. Giselle boynundaki altın kolyeyi fırlatıp atar ve yaşadığı büyük şokun etkisiyle sevgilisinin kılıcını kapar ve kendini öldürür. Bu, birinci perdenin sonudur. İkinci perde, Willi'lerin Giselle'i mezarından çıkarmasıyla başlar. Beyazlara bürünmüş hayalettir, onlar. Artık o da bir Willi olmuştur. İlk perdede Giselle'in annesi, kızının prensle dans ettiğini görmüş ve kızını uyarmıştır. Genç kızlar, düğünlerinden önce dans ederlerse ölüp Willi'lere karışacaklardır. Willi'ler, bakire olarak ölen ve geceleri erkekleri kurban etmek üzere ormanda dolaşan kadınlardır. Giselle, annesini dinlememiştir.

SEVGİLİLERİN SONSUZ AYRILIĞI

Ay, gökyüzünde puslu bir havada parlamakta ve Albrecht dehşet içinde sevgilisiyle dans etmektedir. Kaderinin ne olduğunu az çok anlamıştır. Ölülerin arasına o da karışacaktır. Giselle, tek çarenin sevgilisiyle sabaha kadar dansetmek olduğunu düşünür ve şafak vaktine, Willi'lerin kaybolmasına kadar sevgilisiyle dans etmeye devam eder. Albrecht'in hayatı kurtulmuş, ötekilerle birlikte Giselle de kaybolmuştur. Sevgililer sonsuza kadar ayrılmıştır. Adolphe Adam, Giselle balesinin taslağını 8 günde, partisyonu ise üç haftada tamamlamış.

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
 
Üst Alt