Baharda Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Artıyor!

  • Konbuyu başlatanbilge1
  • Başlangıç tarihi
İlkbahar aylarında kadınlarda daha yüksek östrojen hormonu salgılandığı için hamile kalmalarının daha kolay olduğunu biliyor musunuz?

Bahçeci Umut Tüp bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, Gün ışığı ve hava sıcaklığının artması östrojen hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır. Tüp bebek tedavisinde mevsimlere göre istatiksel başarı oranlarına bakıldığında,1932 çiftin dahil olduğu bir araştırmada yumurtaların döllenme oranı ilkbahar aylarında diğer aylara göre 1.5 kat daha yüksek bulunmuştur. dedi.

İlkbahar aylarında kadınlarda daha yüksek östrojen hormonu salgılandığı için daha kolay hamile kaldıkları tespit edildi. Gün ışığı ve hava sıcaklığının artmasının östrojen hormonunun salgılanmasını arttırdığını belirten Bahçeci Umut Tüp bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun sözlerine şöyle devam etti: Östrojen hormonu kadın yumurtasının olgunlaşması ve embriyo gelişimi için çok önemlidir. Yardımcı üreme tekniklerinde (in-vitro fertilizasyon, mikroenjeksiyon) mevsimlere göre istatiksel olarak başarı oranlarına bakıldığında,1932 çiftin dahil olduğu bir araştırmada gelişen yumurta sayısı,olgunlaşmış yumurta oranı, embriyonun rahme tutunma oranı (implantasyon) ve gebelik oranları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır.

Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki yumurtaların döllenme oranı ilkbahar aylarında diğer aylara göre 1.5 kat daha yüksek bulunmuştur.

Tüp Bebek Tedavisinde Bahar Farkı

Özellikle döllenme problemi olan çiftlerin ilkbahar aylarını tercih etmelerini öneren Op. Dr. Süleyman Tosun, Tüp bebek tedavisinde bahar aylarının tercih edilmesi çiftler için moral verici ve yüz güldürücü sonuçları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda daha çok döllenmiş yumurta bize embriyo dondurma ve gerekirse daha sonra kullanabilme şansı sağlamaktadır. Yine de bilinmelidir ki yardımla üreme teknikleri yılın her döneminde başarı ile uygulanmaktadır. dedi.
 
Üst Alt