• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bağdat Üniversitesi'nde hocayken,

Okunuyor :
Bağdat Üniversitesi'nde hocayken,

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Bağdat Üniversitesi'nde hocayken, şimdi Mardin'de tezgâhtar ve bulaşıkçı oldular


Mehmet ve Esma Kaddure, yaşadıkları olumsuzluklara rağmen durumlarına şükrediyor.
Her şey ABD'nin Irak'ı işgal etmesiyle başladı. Her gün onlarca insanın hayatını kaybettiği, çocukların bile göz göre göre öldürüldüğü Irak'ta baskılara dayanamayanlar ülkeyi bir bir terk etti.

Saddam Hüseyin'in devrilmesi ile iç çatışmanın yaşandığı ülkede, Şiilerin baskısı üzerine ülkeden ayrılanlar Türkiye'de Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa gibi sınır illerindeki akrabalarının yanına yerleşti. Irak'taki işlerini ve diplomalarını bir yana bırakaran insanlar geldikleri şehirde buldukları işin başına geçti.

Bağdat Üniversitesi İngiliz Bilim Dalı öğretim üyeleri Dr. Mehmet Kaddure ve Dr. Esma Kaddure de Irak'tan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesine yerleşen ailelerden biri. Eşinin büyükannesinin Kütahya göçmeni olmasından dolayı Türkiye vatandaşlığına geçiş yaptıklarını belirten Dr. Mehmet Kaddure, Kızıltepe'deki bir alışveriş merkezinde tezgâhtarlık yapıyor. Öğretim üyesi eşi Esma Kaddure de, aynı işyerinde bulaşık yıkıyor. Şiilerin, Irak'ta Ebubekir, Ömer ve Osman isminde çocukları bulunan ailelere savaş açtığını ileri süren Kaddure ailesi, en küçük çocuklarının isminin Ömer olmasından dolayı uğradıkları saldırı sonucu Türkiye'ye sığınmak zorunda kalmış. Bağdat Üniversitesi'nde öğrencilere İngilizce eğitimi verirken şimdi tezgahtarlık yapmaya başlayan Dr. Mehmet Kaddure, ABD'nin Irak işgalinin kendisi gibi milyonlarca insanı mülteci konumuna düşürdüğüne dikkat çekiyor.

İsimleri Ömer, Ebubekir ve Osman olanların Irak'ta Şiiler tarafından öldürüldüğünü dile getiren Kaddure, Irak'ta öğretim görevlisi olmasına rağmen Türkiye'de iş bulamamaktan yakınıyor. Çaldığı her kapının yüzüne kapatıldığını ifade eden Kaddure, "Irak'ta İngiliz dili bölümü ile otelcilik ve turizm işletmeciliği olmak üzere iki üniversite bitirdim. Üniversitede öğrencilere İngilizce ve Fransızca ders veriyordum. Ama burada üç çocuğumun nafakasını kazanmak ve aç kalmamak için tezgahtarlık yapmak zorunda kaldım. Buna da her zaman şükrediyorum. Türkiye'deki büyüklerimiz bize kendi iş sahamızda bir iş verirlerse sevineceğiz." diyor. Karı koca Kaddure ailesi, maddi imkanları iyi olmadığı için diplomalarıyla ilgili olarak YÖK'e denklik başvurusu yapamamış.

Esma Kaddure ise Kızıltepe'de bir alışveriş merkezinde çalışan personelin bulaşıklarını yıkıyor. Kaddure, bu işi yapmaktan dolayı şikayetçi değil. Kızıltepe'de işçi ihtiyaçları olmamasına rağmen Iraklı aileye istihdam sağladıklarını belirten Zergan Alışveriş Merkezi'nin müdürü Nurettin Kasap da, Kaddure ailesinin kendi bilim dallarında değerlendirilmesinin daha iyi olacağını söylüyor.

Adnan Koçhan
 

sahrabetis

Kıdemli
Üye
Bu ne kadar yürek acıtan bir tablo böyle :Triste: ama maalesef ki savaş hali , içeriği itibariyle de hiç hoş bir durum değil zaten . Sonuçları da bir o kadar soğuk ve ürkütücü oluyor . Bunca yıl emek ver , iki üniversite bitir ama çocuklarının ve kendi hayatının devamlılığı için ülkenden bile ayrılmak zorunda kal . Yürek burkan sahneler bunlar . Ve maalesef ki ne ilkti ne de son olacak . :Triste:
 
Üst Alt