Badem Ağacı Çiçekleri

tunakan

Uzaklaştırıldı
Telefonum çaldığında işyerinde oldukça yoğun çalışıyordum. Arayan teyzemin oğluydu. Heyecan ve panik içinde babasının (eniştem) çok hasta olduğunu söyleyerek, Ankara’ya getiriyoruz hangi hastaneye tavsiye edersin diye sordu. O an aklıma bir Üniversitesi Hastanesi geldi. Orada görev yapan arkadaşlarım vardı. Hastalığını sorduğumda; nefes alamadığını, sürekli olarak öksürdüğünü ve öksürükle birlikte kan geldiğini söyledi.

Acele ile hastaneye gittim. Biraz sonrada teyzem, teyze oğlum ve teyze kızı ile birlikte eniştem hastaneye geldiler. Eniştemi görünce çok korktum, aşırı zayıflamış ve gerçekten nefes almakta çok zorlanıyordu. Direk Yoğun Bakıma alındı, üç gün sonrada ameliyat edildi. Tekrar yoğun bakıma alındı. Arkadaşımın yardımı ile yoğun bakıma alınışının 8. günü gece kendine geldi haberi ile içeri girip görüştüm.

Yanına gittiğimde, dehşet içinde kaldım. Şakak kemikleri deriyi yırtarak çıkacaklarmış gibiydi. Vücudu küçücük kalmış, gözleri yuvalarından çıkacak gibi kocamanlardı. Ben eyvah eniştemi kaybedeceğiz diye düşünerek yanına gittim. Daha ağzımı açmadan, -Tuna, Ahmet’te (teyze oğlum) Kırşehir-Kaman’lı Kenan’ın telefonunu al ve ara dedi. Şaşkınlıkla neden enişte dedim. Onun bana sözü var, Badem Ağacı fidesi verecek dedi. Ahmet (oğlu) telaş ve benim hastalığımdan dolayı unutur, aman oğlum sen unutma dedi. “Sen Badem Ağacı nasıl güzel çiçek açar bilirmisin?” Sorusundan sonra kesik kesik ve heyecanla çiçeğin pembeden - beyaza nasıl döndüğünü, çağla oluşumunu ve bademe nasıl dönüştüğünü anlattı. Bu sırada telaşla hemşire geldi ve beni odadan çıkarırken, eniştem “bak unutma o ağaçların altında çağla ve badem yiyeceğiz” diye konuşuyordu.

Dışarıya çıktığımda herkes koşarak nasıl diye sordular. Gayet iyi dedim. İyi olmadığını nasıl söylerdim? Ahmet’ten Kamanlı Kenan beyin telefonunu alarak hastaneden ayrıldım. Ahmet’i ara sıra arayıp haberini alıyordum. Ama iyi olacağına hiç ihtimal vermiyordum. Çünkü doktorlarda yaşlı olduğunu (76 yaşındaydı) söylüyorlardı. Yoğun bakıma alınışının 13. günü Ahmet aradı babam yoğun bakımdan çıktı dedi. Aklıma Kenan bey geldi ve hemen aradım, eniştemin asker arkadaşıymış. Üç yıl önce Badem Ağacı şampiyon olmuş, elle kırılan çok lezzetli ürün verdiğini ve o ağacın fidelerini aşıladığını bu yıl üç yaşına gireceklerini ve 5 tanesini enişteme ayıracağını, acil şifalar dilediğini söylememi istedi.

Ertesi günü hastaneye gittim, eniştem ağzımı bile açmadan Kenan’ı aradın mı? dedi. Aradım dedim ve konuştuklarımızı aktardım. Gözleri parladı ve en geç Şubat’ta, toprak uyanmadan onları dikmeliyim dedi. Ocak ayının 17’siydi. İçimden “yapma enişte, sen 2 aydan önce bu yataktan çıkamazsın” dedim. Aradan 10 gün geçti işlerim yoğundu ve hastaneye gidemiyordum. Telefonum çaldı arayan eniştemdi, oğlum bu Ahmet umursamıyor şu badem fidelerini halleder misin? Tamam enişte dedim. Aklımdan Allah gecinden versin bir şey olursa içimde uhde kalmasın diyordum. Ağaçları getirttim ve enişteme telefon ettim. Çocuklar gibi sevindi ve köye göndermemi söyledi ve ekledi sakın, bahçeden içeriye almasınlar.

Aradan 10 gün bile geçmemişti, Ahmet aradı biz taburcu oluyoruz dedi. Şaşırdım ve çok sevindim. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında eniştem aradı. Hafta sonu gel sana kuzu kestim dedi. Gittim bahçeye girmeden eniştem dur dedi. Ahmet’in elinde fotoğraf makinesı ile arabaya bindiler.,bağa gidelim dedi. Gittik 2 tane badem ağacı harika çiçek açmışlardı. Getirttiğim 5 fideden 2 tanesi tutmuştu, eniştem öylesine mutluyduki anlatılmaz. 81 yaşına gelmişti ama bayram çocukları gibiydi. Resimler çektik bol bol. Haziran’da gittim çağla yedim, Ağustos sonunda ise badem. Badem yerken eniştem; bizlerden sonra, torunlarım ve onların nesilleri de bu ağaçların gölgesinden ve meyvesinden faydalanacaklar dedi.

Yaşamda; umutsuzluklar, acabalar körlüktür ve bize katacak hiçbir şeyleri yoktur. Yaşam koşullarımız ağır, zorluklar yıldırıcı, caydırıcı olabilir. Bizler gelecekten ümidimizi asla yitirmemeliyiz, bir gün “badem ağacının çiçek açmasını görebilmeyi ve meyvesini yemeyi” düşlemeli ve bağımıza, bahçemize ağacımızı dikmeli, bakımını yapmalıyız. En zor anlarımızdan bizi çekip çıkaracak ümitlerimizdir. Sahi sizin Badem Ağacınız var mı?
 
Son düzenleme:
Üst Alt