Azrak vahası'ndaki taş yapıların sırrı

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi

bursali68

Ziyaretci

AZRAK VAHASI'NDAKİ TAŞ YAPILARIN SIRRI

1316497074_10_azrakkapak-1.jpg

Bilim dünyası, yeni uydu haritalama yöntemleriyle Ürdün'ün Azrak Vahası yakınlarında en az iki bin yıllık olduğu düşünülen esrarengiz çizimler keşfetti. Bilim insanlarının Peru'daki "Nazca çizgilerinden" esinlenerek, ikinci Nazca olarak adlandırdıkları antik çizimler, büyük bir heyecan yarattı.

1316497273_10_01.jpg

AZRAK VAHASI'NDAKİ TAŞ YAPILARIN SIRRI

1316497275_10_02.jpg

Arkeologların “tekerlekler” dediği taştan yapılan çizimler, çok çeşitli şekillerden oluşuyor. Ağırlıklı olarak lav alanları üzerinde bulunan çizimlerin uzunluğu 25 ile 70 metre arasında değişiyor.

Bölgede araştırmalarda bulunan Batı Avustralya Üniversitesi’nden arkeolog David Kennedy, “Ürdün’de Peru’daki Nazca çizgilerinden çok daha fazla ve çeşitli çizim bulunuyor. Kennedy ve diğer bilim insanlarının Archaeological Science dergisinde yayımlanacak olan çalışmaya göre, çizimleri oluşturmak için kullanılan taş yapılardan oluşuyor.

NE ZAMAN KEŞFEDİLDİ?

1316497277_10_03.jpg
Kullanılan taş yığınları ve çizimlerin olduğu bölgeyi kaplayan ancak kullanım amacı anlaşılamamış olan yüzlerce metre uzunluğunda duvarlar var. Asıl ilgi alanı olan Kennedy, Ürdün’deki Nazca çizimlerinden ilk kez Birinci Dünya Savaşı’nda görev alan İngiliz pilotların notlarını okuduğunda haberdar olduğunu ifade etti.Bu notlar arasında en öne çıkanı, 1927 yılında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde (RAF) görevli Teğmen Percy Maitland’e ait. Maitland, “çok eski insanlar tarafından yapıldığına” kanaat getirdiği yapılar için bir günlük bile tutmuş.Kennedy ve ekibi, esrarengiz taş yapıları incelemek için havadan çekilen fotoğrafları ve Google Earth programını kullanıyor. Kennedy, “Bu yapılar zamanla tahrip olmuş. İnsanlar, yüzlerce, hatlarca binlerce yıl boyunca bu yapıların ne olduğunu anlamadan üzerlerinden yürüyüp geçmiş olmalı” dedi.

NE İÇİN KULLANILDILAR?

1316497279_10_04.jpg
Bilim insanları, Azrak Vahası yakınlarındaki antik taş yapılar üzerine bugüne dek hiçbir kazı çalışması yapılmadığını tahmin ediyor. Kennedy, taş yapıların ev ve mezarlıkların kalıntıları olabileceğine değinerek, “Muhtemelen bu yapıların dairesel olarak inşa edilmesini gerektiren kültürel bir eğilim söz konusuydu” dedi.Azrak Vahası’ndaki yapıların bazıları izole edilmiş haldeyken, yüzlercesi de gruplar halinde tek bir alanda toplanmış halde duruyor. Kennedy ve ekibi, Suudi Arabistan’da da benzer şekiller keşfetmiş.Ancak S. Arabistan’daki cisimlerin farklılığı dikdörtgen şeklinde olmaları ve içlerinden bir çizgi geçmesi. Bu çizgi, Güneş’in doğduğu ve battığı yönleri gösterecek şekilde çekilmiş. Öte yandan, Ürdün ve Suriye’deki taş yapıların içindeki çizgiler hiçbir astronomik özelliği temsil etmiyor.Bilim insanları, yuvarlak taş yapılan ne zaman yapıldığını tespit etmenin zor olduğunu belirtse de, yaklaşık 2 bin yıllık oldukları tahmin ediliyor. Ancak bazı bilim insanları bu yapıların daha da eski tarihlere dayanabileceğini savunuyor.

NE ZAMAN İNŞA EDİLDİLER

1316497281_10_05.jpg
İtalyan fizikçi Amelia Sparavigna, Livescience sitesine yaptığı açıklamada, Peru’daki Nazca çizgilerine benzerlik gösterdiğine dikkat çekti. Sparavigna, “Bu yapılar insanların atalarına saygılarını sunmak veya astronomik olayları takip etmek için yapılmış olabilir… Tasarımları farklı ama fonksiyonları aynı olabilir” dedi.

Azrak Vahası'ndaki taş yapılar, yer seviyesinde böyle görünüyor ve sırları hakkında hiçbir bir ipucu vermiyor.

1316497283_10_06.jpg

1316497285_10_07.jpg

1316497287_10_08.jpg

1316497289_10_09.jpg

1316497291_10_10.jpg

1316497293_10_11.jpg

1316497295_10_12.jpg

Kaynak : haber365.com
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,
Sn.Zecharia Sitchin'in teorisinde haklılık payı var mıdır nedir...?

Zecharia Sitchin

Zecharia Sitchin, (d.[[1922] ö.[[2010], Bakü, Azerbaycan) on kitaplık "Dünya Tarihçesi" adlı kitap serisiyle büyük sansasyon yaratmış, Azeri asıllı bilimadamı, sümerologdur. Çivi yazısı dışında hiç bilinmeyen "ölü diller" konusundaki çalışmalarıyla da akademi düzeyinde kendine önemli bir yer edinmiştir.

Pre-Astronotik teorisi

Sitchin pre-astronotiğin tanınmış bir temsilcisidir. Kitaplarında, hıristiyanlık öncesi antik sümer çivi yazılı metinlerin çevirisine dayanan teorisinde, tarih öncesi çağlardaki varsayımsal bir onikinci gezegen olan Nibiru tarafından Anunaki adındaki uzaylılar dünyamız topraklarını kolonize edip madenlerde çalıştırmak için köle işgücü olarak insanı yaratmıştı. Uzaylılar kendi gezegenlerini çevre problemleri yüzünden 432 000 yıl önce terk etmişlerdi ve mısır piramitleri uzay gemilerine iniş yardımcıları olarak hizmet etmişti. Zamanla uzaylılar insan kadınları ile çiftleşip karışmışlardı.13.000 yıl önce nihayet büyük bir sel oldu, çok sayıda kişi öldü ve bunun üzerine insanlar ve uzaylılar arasında savaş çıktı.

Sitchin'in bu spekülasyonları profesyonel bilim adamları, tarihçiler ve arkeologlar arasında alay konusu olmuştur.
Kaynak :Vikipedi

Sağlıcakla kalınız...
 
Merhaba

Cizimler
Site tipi yasam alanlari gibi gorunuyor.
Her yonden gelecek;
Dis saldirilara karsi dairesel kumelesme var.

Orta bosluklar toplanti meydani olsa gerek.
Ayrica;"lav alanları " uzerinde olmasi
Buzul ertesi henuz sogugun guclu oldugu anlasiliyor.
Isinmak icin lav bolgeleri secilmis olabilir.

Bana pek dini rituel gibi gelmedi.
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bence de dini ritüel gibi durmuyor, ki zaten yukarıdan bakılınca şekiller belli oluyor....İşte o yüzden Zecharia Sitchin'in teorisini " acaba " diyerek sorguladım...Biliyorsunuz Tevrat'ta " NEFİLLER / NEFİLİM " diye bir kelime var...Elimdeki 1988 baskısında bu kelime " DEVLER " şeklinde çevrilmiş...Ancak başka bir anlamı da bu kelimenin " YUKARIDAN İNENLER " anlamında...Devler de olsa bildiğim kadarıyla " AD KAVMİ " dev gibi insanlardan oluşuyordu...Bilemiyorum geniş , sorgulanabilecek bir konu...İşin içinden çıkamayız belki ancak beyin cimnastiği yapılabilir...

Sağlıcakla kalınız...
 
Merhaba

Boyle bir yaklasim bana:
Herr.Erich von Däniken'e ait
Tanriların Arabalari/Erinnerungen an die Zukunft
Isimli New Age kitabini animsatti.

Ama mr. Carl Sagan gibi birinin karsisinda rezil bir hale dustu.
Aslinda bu elestiriler nette varsa baslik acmak lazim.
Cok onemli yaklasimlar vardi.

Yoksa
Saatlerce ceviri yapmaya degmez.
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Doğrudur..." Herr.Erich von Däniken " daha çok yapmış olduğu kurgular bilimsellik temelinden uzak okuyucu ve izleyicinin ilgisini odaklamak niyetiyle olduğu için temeli zayıftı...Ancak Zecharia Sitchin bir bilim adamı,Sümerolog...Sümer tabletlerini okuyup çevirebilen dünya üzerindeki sayılı kişilerden biri...Sanırım ikisi farklı kategoride değerlendirilebilir...Biri " MEDYATİK " , diğeri bilim insanı...

Başka bir başlıkta etraflıca tartışılabilinir...Sonuçta " Polemik " olan ve perde arkasında bilimin şu an için keşfedemediği Spakülatif bilim diye adlandırabileceğimiz , kurgular / yorumlar tabii ki bunlar...

Bu arada bir başlık altında Carl Sagan ile olan tartışmaları da yayınlarsanız sevinirim...

Sağlıcakla kalınız...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt