Azizler,Dahiler,Kahramanlar.

selam ederim;

Hadis-i Şerif: İman yetmiş küsür derecedir. En üstünü "Lâ ilâhe illallah (Allah'tan başka ilah yoktur)" sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır. [Râvi: Sahih- Buhârî,İman,3]

sık duyduğumuz önemli bir hadisdir, fakat nekadar anlaşılmış nekadar uygulanmış orası tartışılır. elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

hadise göre, yani sevgili muhammedimizin sözüne göre imanın en düşük derecesi yerdeki taşı kaldırmak, en üst seviyesi ise "la ilahe illallah" diyebilmektir. peki *bunu sadece söz ile söylemekmidir en üst derecesi imanın?

girişilen işi icra edebilmede insana verilen düşünce yani akıl ve idrak, hareket yani güç kudret nereden gelmektedir?*

hertürlü hareketin sahibinin ulu Allah olduğunu idrak etmektir "la ilahe illallah" benlik yoktur, kişi kahramanda olsa, dahi veya mucit de olsa hareketin sahibi ulu Allahdır. bu bilinçte olan insan hayatını dikkat ile adalet ve hukuk içinde yaşar. ben kelimesinden kaçınır. azizlik bir ayrıcalık değil aslında her insanın layık görüldüğü, insanı insan olduğunun farkına vardıran diğer canlılardan edep'te ve vefada ayıran, yaradılışda insanın tekamülünde varması hedeflenen son noktadır. insana farz kılınan tüm ibadetlerin amacı insanı bu olgunluğa eriştirmek, unutkanlıktan korumaktır. kendi varlıgında bünyesinde ulu Allahın kudretini hissetmek ve onunla bir arada yaşamayı unutmadan becermektir imanın en üst derecesi. bu işin yaşama yansımasıda bunu hissedebilen kişi sayısınca toplumlarda hukuk adalet tecellisi ile sonuçlanacak bir iştir. insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz sözünü anlamak ile başlar imanın en küçük derecesi. toplum için insanlık için karşılıksız dogru bir iş yapmak, yerdeki taşı kaldırma örnegidir.

yerdeki taşı kaldırmanın eğitimle kültürle medeniyetle ilgisi yoktur. sadece bu düşünceye gücü yetmek ile alakalıdır. yerdeki taşı görüp kaldırmayan, o taşı oraya koyan kadar sorumludur sonuçlarından.

maddi durumu ne olursa olsun, mevkisi makamı ne olursa olsun insanın la ilahe illallah diyebilmesi bunun manasına ermesi toplumun hak hukuk adalet içinde yaşamını sürmesine vesile olacak, benlikten kurtulup biz diyebilmesine yetecek insanlığın bugünlerde ihtiyaç duyduğu muhim bir meseledir. hepsi insanlığı dogruya iletmek için var edilmiş adına din denilmiş aslında sosyal olaylardır.

inananlar unutmamalıdırlarki ulu Allahın şanı yücedir, insanın harflerle kuracagı sözcükler ile onun şanı ne azalır nede artar. bu sözcüklere inanmak anlamlarını bilerek yaşamak insanlığın iyiliği içindir.

malesef insanlar şu günlerde imanı yaşamanın, bir olmanın el ele vermenin tam aksine, diğerlerinden farklı olma yarışına girmiş farklı arayışlarda kaybolup gitmiştir. kaybolan şey bireyler değildir bireylerin birliğindeki eylemlerde oluşan "insanlık" terimidir. hangi dine mensup olursa olsun anlayışlar bu cehaletten kurtulmaya yetmemiştir.

sonuç olarak acilen sorgulanması gereken şey din degil insanların din'e bakış açıları ne anladıklarıdır. açıkça görünen malesef kimsenin yol alamadığıdır. korkarımki bireysel ibadetlerle bir kısım insanlar cennete gitmeyi umut ederken, cocuklarımıza cehennem gibi bir dünya bırakacağız.

saygılar.
 
Son düzenleme:
*Bir insan kendini ne kadar sınırlarsa,
öte yandan sonsuza o kadar yakın olur;

işte böyle görünüşte dünyadan kopuk yaşayanlar,
özel yapıları içinde karınca gibi,
dünyanın tuhaf ve eşi benzeri olmayan bir maketini kurarlar.

SATRANÇ / STEFAN ZWEIG[
 
Eğer, Ay'da ya da Mars gezegeninde geçmiş, bir önceki hayatta,
kötü ve yüz kızartıcı bir iş yapmışsam,
yeryüzüne oradan bozulmuş olmanın,
şe refsiz olmanın bilincini getirmişsem,

Dünya'dan, Mars'a ya da Ay'a baktığımda,
utancım bana boş mu gelecekti?

bir Garip Kişinin Düşü
Fyodor Dostoyevski
 
Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa,
hiç değilse bilgi savaşçıları olun.

Onlar,
bu türlü ermişliğin yoldaşları ve öncüleridirler.

Pek çok asker görüyorum:
pek çok savaşçı görebilsem keşke!

«Üniforma» diyorlar giydiklerine:
bari üniformanın giz*lediği üniform olmasa!

Savaş Ve Savaşçılar Üstüne
Friedrich Nietzsche
 
Üst Alt