Aziz Yıldırım'ı hastanelik eden karar!

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Aziz Yıldırım'ı hastanelik eden karar!
Tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen ancak mahkeme öncesi rahatsızlanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, dün geceyi hastanede geçirdi. Aziz Yıldırım ile savcı arasında ilginç diyaloglar yaşandı


Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, savcılık sorgusunun ardından "şike yapmak" ve "örgüt yöneticisi olmak" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme öncesi rahatsızlanan Aziz Yıldırım, dün geceyi hastanede geçirdi.
Futbolda şike soruşturması kapsamında adliyeye getirilen Aziz Yıldırım'ın savcılık sorgusu tamamlandı. Sabah saatlerinde Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirilen Aziz Yıldırım'ın savcılık sorgusu yaklaşık 10 saat sürdü. Şike soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, Aziz Yıldırım'ın "şike yapmak" ve "örgüt yöneticisi olmak" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmesine karar verdi.

Hakim kararıyla hastaneye gitti

ESRA ALUS- Musa Kesler

“Futbolda şike soruşturması” kapsamında “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” ve “şike” suçlamasıyla gözaltına alınan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, dün adliyeye sevk edildi. Soruşturma savcı Mehmet Berk’e 7 saat ifade veren Yıldırım, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Yıldırım, rahatsızlanması üzerine mahkeme kararıyla hastaneye kaldırıldı.
3 Temmuz’da “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” ve “şike” suçlamasıyla evinde gözaltına alınan Yıldırım, İstanbul Emniyeti’nde rahatsızlanması üzerine 4 Temmuz’da İÜ Kardiyoloji Enstitüsüne kaldırılmıştı. 5 Temmuz’da anjiyo olan Yıldırım için doktorlar 72 saat müşahade süresi vermişti. Avukatları, Yıldırım’ın 72 saat hastanede müşahede altında olması gerektiğini gösteren sağlık raporunu savcı Berk’e sunmuş, bundan dolayı Yıldırım hakkındaki gözaltı kararı, 6 Temmuz’da ortadan kalmıştı. Ancak Berk, aynı gün Yıldırım hakkında yeniden yakalama kararı çıkarmıştı.
Yıldırım, üşahade süresinin dolmasını beklemeden 7 Temmuz’da taburcu olmuş ve bir polis aracıyla Emniyet’e götürülmüştü. Yıldırım, Emniyet’te susma hakkını kullanmıştı. Yıldırım’ın, saatin geç olması ve savcılık sorgusunda sağlık problemi yaşamaması amacıyla önceki geceyi İstanbul Emniyeti’nde geçirmesine karar verilmişti.


ADLİYE ÖNÜNDE YILDIRIM'A DESTEK

Aziz Yıldırım'ın tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildiğini öğrenen Fenerbahçeli taraftarlar da adliye önünde sloganlar atarak karara tepki gösterdi. Adliye çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Taraftarların adliye önünde bekleyişi devam ediyor.

Aziz Yıldırım hastaneye sevkedildi
Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, rahatsızlanması nedeniyle, mahkemece Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi
Yıldırım, soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından tutuklanması istemiyle nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi.
Alınan bilgiye göre Aziz Yıldırım’ın uzun süren ifadesi ve mahkemeye çıkarılmasının ardından kendisine eşlik eden sağlık ekibinin nöbetçi hakime Yıldırım’ın sağlığıyla ilgili olumsuz görüş belirtmesi ve sağlık durumunun ifadeye uygun olmadığını söylemesi üzerine Nöbetçi Hakim Hadi Çağdır da, Yıldırım’ın polis gözetiminde sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülmesine karar verdi.
Nöbetçi hakimin, Yıldırım’ın sağlık durumunun iyileşmesinin ardından en kısa zamanda yeniden mahkemeye getirilerek ifadesinin alınması yönünde hükümde bulunduğu kaydedildi.
Yetkililer bu gece gelip gelmeyeceği konusunda ise bunun tedavi sürecine bağlı olduğu ifade edildi.
Bu arada, avukatı Köksal Bayraktar, Aziz Yıldırım’ın 3 gün önce olduğu anjiyonun vücutta yarattığı tahribat ve sağ bacağında yürümesini engelleyecek kasılma olması ve şekerinin ifade esnasında 220’ye kadar çıkması üzerine hakimin böyle bir karar aldığını söyledi.
Avukat Bayraktar, Yıldırım’ın yeni çıkan futbolda şiddet yasası kapsamında "şike" suçundan ve "suç örgütü kurmak, yönetmek ve üyesi olmak" düzenlemesinin yer aldığı TCK’nın 220. maddesine göre mahkemeye çıkarıldığını bildirdi.
Öte yandan, Aziz Yıldırım’ın İstanbul Adliyesinden çıkarılması sırasında yoğun güvenlik önlemi alındığı, Fenerbahçeli taraftarların da slogan attığı gözlendi.
Bu arada, Fenerbahçeli yöneticilerden Ali Koç da, Aziz Yıldırım’ın bulunduğu İstanbul Adliyesi önündeki bir kafeye geldi. Bu sırada orada bekleyen Fenerbahçeli taraftarlar ile Ali Koç’u görüntülemeye çalışan basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Taraftarların bir kısmı Lig TV muhabiri Serhat Canoruç’u darbetti.


"FELÇ RİSKİ"
Soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından tutuklanması talebiyle nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Edinilen bilgiye göre Aziz Yıldırım'ın mahkemeye sevk edilmesinin ardından adliyede bulunan sağlık ekibi Yıldırım'ın sağlık durumunun ifade vermeye müsait olmadığı yönünde görüş belirtti. Yıldırım'ın sağ bacağındaki yürümeyi engelleyen kasılmanın felç riski taşıdığı ve şekerinin çok yüksek olduğu öğrenildi.

POLİS NEZARETİNDE HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ
Bunun üzerine Nöbetçi Hakim Hadi Çağdır, Yıldırım'ın polis gözetiminde sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülmesini karar verdi. Hakim Çağdır, Yıldırım'ın sağlık durumunun düzelmesinin ardından mahkemeye getirilerek ifadesinin alınması yönünde karar verdi. Yıldırım yürüyerek adliye önünde bekletilen ambulansa bindirilerek polis nezaretinde Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, Yıldırım'ın geçirdiği anjiyonun vücutta yarattığı tahribat ve sağ bacağında yürümesini engelleyecek kasılma olması ve şekerinin ifade esnasında 220'ye kadar çıkması üzerine hakimin hastaneye sevk yönünde karar aldığını ifade etti. Bayraktar, Yıldırım'ın futbolda şiddet yasası kapsamında "şike" ve "suç örgütü kurmak, yönetmek ve üyesi olmak" düzenlemesinin yer aldığı TCK'nın 220. maddesine göre tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini ifade etti.

'SON SÖZÜM FENERBAHÇE'
Yıldırım, Fenerbahçeyi Avrupa'nın en önemli spor kulüplerinden biri haline getirdiğini belirterek, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Bunu vicdanen belirtiyorum. Devletin emniyetinde çekilen fotoğraflarım, kamuoyuna sanki suçluymuyum gibi yansıtıldı. Yayın ilkelerine uymayan bazı gazetelerin Kıbrıs'a kaçacağımı yazması beni derinden yaraladı. Ben bu ülkenin evladıyım. 60 yaşındayım. Bundan sonra yaşayacağım topraklar Anadolu'dan başka yer olamaz. Öldüğüm zaman yatacağım mezarın yeri de şimdiden bellidir. Aleyhime yayın yapan kuruluşların tümünü kınıyorum. Kalbimde stent takılı, kalp damarlarımda tıkanıklık var. Göbeğimde kist var. Şeker ve tansiyon hastalığım var. Tutuksuz yargılanmak istiyorum. Suçum var ise cezasını çekerim. Şu an sağlık sorunlarım nedeniyle cezaevine gitmem beni zor durumda bırakacaktır. Fenerbahçe ve camiamızı çok seviyorum. Son sözüm de tüm Fenerbahçelilerin söylediği gibi: 'Darağacında olsam da son sözüm Fenerbahçe' olacaktır" şeklinde kendisini savunduğu öğrenildi. Yıdırım'ın avukatları ise müvekkillerinin, 80-110 rasında olması gereken şeker değerinin 220'ye çıktığını, belirterek tutuksuz yargılanmasını istedi. Yıldırım ifadesinin ardından, 20.10 sıralarında soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Berk tarafından; "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, şike yapmak" suçlarından tutuklaması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bu sırada kendisini iyi hissetmediğini söylemesi üzerine Yıldırım'ın şekeri ölçüldü. Sağ kol ve bacağı ile yüzünde uyuşma hissettiğini belirtmesi üzerine Yıldırım'a masaj yapıldı. Ardından da 21.15'te Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorlar geceyi hastanede geçirmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım'ın bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.


TFF BAŞKANI AYDINLAR YILDIRIM'I ZİYARET ETTİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılmasının öncesinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tedavi gördüğü Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. Aydınlar'ın, Yıldırım'ın sağlık durumu hakkında başhekim yardımcısından bilgi aldığı öğrenildi.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi devam eden Aziz Yıldırım'ın hastaneye gelmesinden kısa süre sonra Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım ve Fenerbahçenin bazı yönetim kurulu üyeleri de hastaneye geldi. Bu sırada TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da hastaneye gelerek Aziz Yıldırım'ın sağlık durumu hakkında başhekim yardımcısından bilgi aldı. Aydınlar'ın, kan değerleri ölçülen Aziz Yıldırım ile hastane koridorunda karşılaştığı ve tokalaşarak hal hatır sorduğu öğrenildi. Hastaneye girişi sırasında basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakan TFF Başkanı Aydınlar'ın, Yıldırım'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra hastanenin arka kapısından ayrıldığı öğrenildi.

Kaynak : Aziz Yıldırım'ı hastanelik eden karar! - Milliyet.com.tr
 
Üst Alt