Aziz Basil Katedrali | Moskova

Aziz Basil Katedrali, esas olarak: Mübarek Aziz Basil Katedrali, Rusyanın başkenti Moskovada, ''Hendekteki Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedralinin'' gayri resmi adıdır. Kızıl Meydanın güney ucunda bulunan Katedral, Moskovanın simgesi olarak kabul edilir.

Tarihçesi

Katedralin tarihi, Rus ordusunun Tatarlara karşı (tam olarak [Linkleri görmek için üye olun] karşı) kazanmış olduğu zaferin onuruna Kutsal Üçlü Kilisesinin inşaası ile başlar. Üç yıl sonra, 1555 yılında, ahşaptan yapılmış olan Kutsal Üçlü Kilisesi kaldırılıp, yerine Çar İvan IV. nün (''Korkunç'' lakaplı) talimatı üzerine Aziz Basil Katedrali inşa edilir.

Bazı kaynaklara göre binanın tek mimarı Postnik Jakowlew isimli bir mimardı. Diğer bir kaynağa göre de, Barma isimli Mimar da yardımcısıydı.

Efsaneye göre Katedralin inşaatının tamamlanmasından sonra (1561 yılında), Korkunç İvan Mimara, tekrar böyle güzel bir katedral yapmasının mümkün olup olamayacağını sorar. Mimarda çok daha güzel bir katedral inşa edebileceğini söyler. Bunun üzerine Çar, tekrar mukayese edilebilecek güzellikte bir katedral yapmaması için mimarın gözlerini kör ettirir.

Bu efsane elbette bir kurgudur. Postnik Yakovlevin daha sonra başka şehirlerde birçok bina yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca Korkunç İvanın ölümünden 4 yıl sonra, Saint Basil onuruna yapılan şapel de onun eseridir.

Mimarisi

Katedralin dokuz ana kubbesi vardır. Renkleri ve görünümleri ile her bir kubbe birbirinden farklıdır. Birçok Rus kiliselerine nazaran, katedralin dış tarafı boyalı değil, sadece kırmızı tuğladan yapılmıştır.

Başlangıçta tüm katedral beyaz renkte ve kubbelerin hepsi yaprak altın ile kaplıydı. 16. ve 17. yüzyılda yapılan birçok restorasyonda katedral her seferinde sürekli değiştirildi. Katedralin adını almış olduğu Saint Basilin 1588 yılında onuruna yapılan şapel, katedralin doğu tarafında kendi mezarının üzerindedir.

17. yüzyılda asimetrik olarak yan binalar ilave edildi, ana girişlerin üzerleri kapatıldı ve birçok süsleme yapıldı. Altın kaplamalı olan 8 kule bugünkü haline getirildi, beyaz sıva yerini kırmızı ve beyaz renklere bıraktı. Katedralin iç kısmında da birçok süsleme yapıldı.

Katedral Kızıl Meydanın hiçbir dik açısında olmadığından, fotoğraflarda genel olarak asimetrik çıkar, hatta biraz da kaotik görünür. İç kısımdan bakıldığında güçlü bir simetri görülebilir. Ana kilise kare olarak inşa edilmiş. Onun üst kısmında yukarı doğru daralan ve altın bir kubbe ile taçlandırılmış olan bir sekizgen yükselir. Kilise etrafında, orta boydaki dört kilise kulesi sekizgendir ve dört yönü gösterir. Dört küçük kule dörtgendir, çapraz olarak aradadır ve binanın sekiz köşeli yıldız şeklinde tabanı olduğunu sergiler.

Dört ve sekiz rakamları Ortaçağda derin bir dini öneme sahipti. Dört; dünya elemanları sayısı olup, dünyevi olan herşeyi, aynı zamanda da dört Evangelisti simgeliyor. Sekiz; sonsuzluk ve yaratılışın anlaşılmazlığını, İsanın dirilişi ve dünya mahkemesi gününü, dünyanın daha yüksek küreye geçişini simgeliyor.

Sekiz köşeli yıldız şeklinde olan, Basilus Katedralinin kesişen iki karesi de, inancın gücünü, dört yönü, yani tüm dünyaya vaaz veren dört Evangelistleri simgeliyor. Yıldız, kutsal Kudüse giden yolu gösterip, gökyüzünü ve yeri birbirine bağlıyor.

Katedral dokuz ayrı kiliseden oluşuyor. Orta kısımda Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedrali olup, altın kubbe ile taçlanmış. Her bir sekiz köşesinde diğer kiliseler bulunup, renkli kubbeler ile taçlandırılmışlardır.

Bu sekiz kilise Kazan Hanlığı ile yapılan sekiz önemli savaşı temsil eder. Kiliselerin bazıları da kraliyet ailesinin bazı mensupları için tasarlanmış.

Katedralin Kızıl Meydana ve Moskova nehrine bakan iki ana girişi vardır. Kızıl Meydan tarafında olan girişin ön kısmında, 17. yüzyılda Polonya-Litvanya işgaline karşı halk ayaklanması başlatmış olan Kusma Minin ve Kral Dimitri Pozharsky anıtı vardır.

Katedral bir müze statüsüne sahip olup, resmen Devlet Tarih Müzesinin bir şubesidir. (Devlet Tarih Müzesi Kızıl Meydanın diğer ucunda bulunmaktadır)

Mimarisi, freskleri ve ikonlarla süslü duvarları yanı sıra, Katedralde Korkunç İvan zamanından kalma silahlar da sergileniyor. Katedrali salı günleri hariç her gün ziyaret etmek mümkün (giriş ücreti kişi başı 100 Ruble. Fiyatlar Ekim 2009 yılı itibariyle geçerli olandır). 1991 yılından itibaren de düzensiz aralıklarla Katedralde dini hizmet verilmektedir.

Dipnot: Başka kaynağa göre; Hendekteki Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedrali denmesinin sebebi, Kremlin duvarı boyunca eskiden meydanda varolan derin ve geniş bir hendeğin olması. Hendek 1813 yılında doldurulmuş.
 
Üst Alt