• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

'Aynam paslı' diyeceğine, 'Gözüm hasta' de!

RABİA

Bağımlı
Üye
Suyu temizlemek istediğinde temiz olmayan sebeplerin ona ulaşmasını önlersin. Beden organları da kalbe akan su kanalları gibidir.

Kalbine, bu organların yoluyla gıybet, söz taşıma, kötü söz, harama bakma gibi öldürücü kötülüklerin girmesine engel ol. Kalpten dışarı çıkan şeyler, kalbi hakikatlere karşı perdelemez; onu ancak orada bulunan şeyler örter.

Kalbin nurlu hâle gelmesi, aydınlanması; helal yemek, Allah'ı zikretmek, Kur'ân okumak, mubah, mekruh ve haram olan bakışlardan onu korumakla gerçekleşir.

Bu nedenle bakışlarını ancak ilim ve hîkmetini artırmak için serbest bırak. 'Aynam paslı' diyeceğine, 'gözüm hasta' de.

İçindeki lider olma tutkusu, makam-mevki arzusu gibi, istek ve özlemlerle gidiyorsun, sonra da 'şeyh gönüllerimizi kendine bağlayamıyor.' diyorsun. Bunun yerine 'hayırsızlık bende' de. Sen bir ilim meclisinde ilk günden itibaren uyanık olsan, ikinci meclise ihtiyacın olmaz.

Ancak kalbindeki kir ve pasın iyice yerleşmiş olmasından dolayı kalbin kir ve pasından temizlenene kadar tekrarlara muhtaçsın.

Her bir meclis seni Allah'a yönlendirmekle, kalbini de cilalayıp parlatmış olmaktadır. Başkasına fayda vermeye gücü yetmeyen kişiyi terk et.

Halktan ümidini kes ve ihtiyaçlarını mülkün gerçek sahibi olan Allah'tan iste. Nimetlerini sana nasıl yaymakta ve doğumundan itibaren sana nasıl iyi davranmakta olduğunu gör. Sana cömertçe insana yakışır tarzda davranmıştır.

Senin O'na karşı tutumun ise O'nun emir ve yasaklarına aykırı hareket ve eza etmekten ibaret oluyor.

Gelin Tâcı - İbn Atâullah İskenderî (kuddise sirruh)
hissiyat.net
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Maşallah tüm ekran RABİA'yla dolmuş.
Hayırdır bugün çok hızlısınız.

Söylemler de çok güzel ama söylem yalnızca...
 
Üst Alt