Ayıp manşet!

Bir gazete manşet atmış:
“THY dua ile uçacak!”
İçeriğine baktım, THY, Suudi Arabistan uçuşlarında hac ve umre yolcuları için koltuklarda bulunan kişisel ekranlarda dua uygulaması başlatmış. Üç dilde sesli olarak okunuyormuş.
Dua şu:
"Allahım bu yolculuğumuzda senden bütün iyilik ve güzellikleri takva ve kulluk şuuruyla bizden razı olacağın amellerde bulunmayı niyaz ederiz. Allahım bu yolculuğumuzu bize kolaylaştır ve uzaklığımızı yakınlaştır. Allahım yolculuğumuz süresince yardımcımız sensin. Geride bıraktığımız ailemizin görüp gözeteni koruyup kollayanı da sensin. Allahım yolculuğun zorluklarından ve üzücü durumlarla karşılaşmaktan sana sığınırım. Malımı mülkümü ailemi ve çocuklarımı başlarına gelebilecek kötülüklerden sen koru ya rabbi. Amin. "
Bir yolcu bu uygulamayı sorunlu görmüş, duayı telefonunun ekranıyla tespit edip sosyal sitelerde paylaşmış. Gazete de bunu manşetine çekiyor.
Ne var bunda?
İnsanların, bir yolculuğa çıkarken Allah’a dua etmelerinde nasıl bir sorun var?
Ne büyük gericilik!
Çağdaş insan Allah’a dua eder mi?
Ya da, lâik bir devletin uçak şirketi böyle bir duayı, hem de sesli olarak koltuk arkalıklarına koyar mı?
Yolcunun bu gayretkeşliğini anlamak mümkün de, Gazeteye ne oluyor?
THY, dua ile uçarsa laiklik, çağdaşlık, devrimcilik elden mi gidecek?
Oysa biz bu gazeteyi muhalefetin etkili sözcüsü olarak takdir ediyor ve elimizden düşürmüyoruz. Hatta, başkaları da okusun diye masamızda bırakıyoruz. Gazete, yaptığı cesur muhalefetle tirajını ülkenin sayılı gazetelerinin seviyesine çıkardı,, bazılarını da aştı. Son manşeti hariç, çoğu haber ve yazılarının halkımızın bastırılmış duygularına tercüman olduğunu biliyoruz.
Ama, bu son manşet olmadı!
Gericilikle, yobazlıkla savaş bu ise böyle bir savaş ters teper! Ters tepti ki, başımızda böyle bir iktidar var!
Merhum Peyami Safa’nın bir tespitini kaydetmeden geçemeyeceğim; merhum demişti ki, “bu ülke ne çektiyse din ve devrim yobazlarından çekti.”
Bu satırların yazarı katıksız bir Atatürk hayranıdır.
Atatürk’ün kazandırdığı bütün devrimleri şükranla hayatına geçirmiştir.
Cumhuriyetin ve lâikliğin ısrarlı savunucularından birisidir.
Aynı zamanda müslümandır. Allah’a imanı tamdır.
Her Müslüman gibi namazını da kılar, orucunu da tutar, umresine de gider, haccını da yapar; kime ne?
Kendi inancına saygı gösterilmesini beklediği gibi, başkalarının inancına da, inançsızlığına da saygılıdır.
Herkes hesabını yüce Yaratıcı’ya verecektir. Mizan O’nun elindedir.
Onunla kulu arasına kimse giremez.
Dine, inanca, ya da kendi halinde dindarlara yapılan itirazlar ne adına ve kim tarafından yapılırsa yapılsın, asla kabul edilemez. Kabul edilmemelidir de.
Eğer Türkiye lâik ve çağdaş bir toplum olma iddiasından vazgeçmeyecekse.
Yobazlık, hangi rengi ve düşünceyi temsil ederse etsin, bizim onaylayacağımız bir şey değildir. İster din yobazı olsun, ister devrim yobazı, ya da evrim yobazı.
Darwin de hesabını yaratıcısına verecek, sen de. Hiçbir hesabın şaşmayacağı bir güne iman etmişiz.
İnanç, bir bakıma sonsuzluğa inanmaktır. Sonsuzlukta sonsuz ceza da vardır, sonsuz mükâfat da. Kimse sonsuz bir hayatı kısacık bir ömür hayatıyla takas etmez. Çağdaş Müslüman, ömrünü adam gibi yaşayan, sonsuzluğa da imanıyla, ahlâkıyla hazırlanan insandır.
İnanan herkes Allah’a yakarır, dua eder.
Ben de ederim. Misal; evden her çıkışımda, arabaya her binişimde, akşam olup yatağa her girişimde Ayet’el Kürsi benim manevi sigortamdır, dilimde ve baş uçumdadır. İşte anlamı:
“Allah… O’ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür.”
Şimdi ben, ya da benim gibi yaşayanlar Allah’a dua ediyorlar diye, gerici ya da yobaz mı oluyorlar?
Bu kafa, kafa değil dostlar.
Türk Hava Yolları’nın apronda deve kesmesini, hosteslerini çuval giysilere sokma teşebbüslerini, uçaklarda ve meydanlarda uygulamaya konulan yasakları her aydın insan gibi ben de yadırgadım ve eleştirdim. Ama, bu dua işindeki tepkinize katılmıyorum beyler.
Bunu ne adına yapıyorsanız yapın, özgür vicdanım, aklım bunu kaldırmıyor. Anlayamıyorum sizi!
Başımıza gelenler, bu kafalar yüzünden.
Gölge etmeyin, ihsan istemeyiz!

Mehmet Necati GÜNGÖR
 
selam ederim;

sapla samanı birbirinden ayırmaya nekadarda geç başladılar. iki tane dinini anlayamamış insanın yaptığı yanlış hareketten koskoca ulu Allah'ı sorumlu tutup hayatlarından dışlamaya, yerine laikliğe tapılmaya başlanıyordu neredeyse. fakat bunlar birbirinden farklı şeyler. biri devletin yönetim şekli, diğeri yaradanına bir hamd şükür etmektir. okullarda neden yok güzel dualar? asılı değil duvarlarımızda? gücün kuvvetin mülkün sahibi Allahdır diye öğrettikmi çocuklarımıza? bilimin ilimin sahibi Allahdır yazdıkmı? harfin sahibi Allahdır yazdıkmı? bilgilendirdikmi? ne verdikki ne bekliyoruz. avrupada bazı hıristiyan ülkelerde, insanlar el ele tutuşup verilenlere şükür ediyor hep bir ağızdan daha futbol maçına çıkmadan yada noel bayramında. noel var yada yok oradaki düşünce güzel. ne güzel bir görüntüdür o. illa uçak düşerkenmi dua edilecek Allahım sen kurtar diye? zaten bu dualar kabul olmuyorki. melekler bize, başı sıkınca Allahı hatırlayan ey vefasız nankör insanlar diyorlar. ne üzücü değilmi? hak etmedikmi?

aslında bu bir uyanış farkına varıştır. bunada şükür. çok yavaş olsada insanlar bu ideolojiye ulaşıyorlar. en sonunda bir bakacaksınızki mehdi ile kucaklaşmışlar:)
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt