• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ayetler aranıyor :)))

Okunuyor :
Ayetler aranıyor :)))

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Selam arkadaşlar;

İslamdan hiç haberi olmayan veya İslamı içinde yaşadığı çevre nedeniyle yanlış tanıyan bir hristiyan/musevi/hindu/budist olduğumu düşünün bir an için.

Kuran'dan ilk olarak hangi ayeti görmemi isterdiniz?

Daha doğrusu ilgimi çekeceğini düşündüğünüz ayet hangisi olurdu?

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Bilirsiniz bazı kitapların arkalarına içinden ufak ilgi çekici alıntılar koylarlar. Bu kitabı kitapçıda gören birisi kitabın ismini daha önce duymamış olmasına rağmen arkasındaki bir alıntıdan dolayı kitabın tümüne ilgi duyup merak ederek okumak isteyebilir. Veya nette dolaşan bir email görürsünüz. içinde geçen bir cümlenin bir kitaba ait olduğunu öğrenirsiniz ve o kitabı edinip okumak istersiniz.

Ayet arıyorum derken bunu kastediyorum.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim Bazan sıkıntılı olduğum zamanlar kuranla tefeül ederdim.Sadra şifa bir ayet çıksın die.
Birgün içimden bir ses dedi ki,tümünü sadra şifa olsun diye indirdi birini soruyorsun.

ayetlerin hepsi yol haritamızın yerinden oynatılamayacak mihenk taşlarıdır.Bununla birlikte,yeni iman edecekler için mekki ayetler daha tesirli olabilir diye düşünüyorum efenim.
en başta "oku " ayeti nasıl ilk ayetse,ve bu okumanın mahiyeti ne olmalıdır la birlikte kritik edilebilir.
Yine mushaf sıralamasında Fatihanın başa alınmasınında bir önemi olmalı.Yani Allahtan sıratı müstakime hidayet dilemenin öğretildiği sure olması hasebiyle.

ümmi

Kıdemli
Üye
bunlar yan ı sıra kişiye özel olmalı tebliğin mahiyeti efenim.yani o kişinin fıtrattan getirdiği hangi özellik bozulmuşsa o yönde.

ateistse farklı,
hristiyansa farklı,
hindu ise farklı ayetler tesirli olabilir.

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Başında hristiyan/musevi/budist/hindu/bilgisiz derken bunların tümüne birden hitap edebilecek ayetler arıyorum. Özel olarak bir kaçına hitap eden değil

Bu konu üzerine biraz düşünmenizi ve katkıda bulunmanızı rica ediyorum. ve düşünürken zor olsa bile kendinizi bir gayrimüslim ve tamamen bilgisiz birisi yerine koyup ayete bir de o gözle bakmanızı rica ediyorum. Örneğin cennet/cehennem ayetleri yazmayın, Çünkü onlar bu konuda bilgisi olmayan bir insan için bir şey ifade etmez.

Bu konunun sonu hayırlı bir yere varacak lütfen elinizden geldiğince katkıda bulunun arkadaşlar.

Başka bir forumdan verilen ayetler:

5:32 ...Kim, cinayet işlememiş veya yeryüzünde bozgunculuk yapmamış bir kişiyi öldürürse tüm insanları öldürmüş gibidir. Kim de o canı yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur...

2:188 Paralarınızı aranızda haksız yollarla yemeyin. Halkın parasını haksız yere yemek amacıyla bile-bile memurlara/yöneticilere rüşvet vermeyin.

2:84 Birbirinizin kanını dökmeyeceksiniz ve birbirinizi yurtlarından çıkarmayacaksınız diye de sizden söz almıştık...

2:148 Her birinizin seçtiği bir yön ve yöntem var; siz iyilikte yarışın...

4:29 İnananlar! Birbirinizin malını karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle de olsa haksızlık ve hile ile yemeyin. Birbirinizi öldürmeyin...

4:32 ALLAH'ın her birinize bağışladığı yeteneklere imrenmeyin...

30:41 Halkın elleriyle işledikleri yüzünden karada ve denizde felaketler yaygınlaştı...

2:177 Yüzlerinizi doğu veya batı yönüne çevirmeniz iyilik değil. İyiler o kimseler ki ALLAH'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere inanırlar; akrabalara, yetimlere, muhtaçlara, yolda kalmışlara, dilencilere ve köleleri özgürlüğe kavuşturmaya seve seve para yardımında bulunurlar; namazı gözetir, zekatı verir, sözleştikleri vakit sözlerinde dururlar; zorluğa, sıkıntıya ve zulme karşı direnirler. İşte doğru olanlar onlardır, erdemli olanlar da onlardır.

insan için ancak çalışmasının karşılığı vardır... ve çalışmasının karşılığını mutlaka görecektir...

"De ki: Arınmağa gönlün var mı? (Eğer istekliysen) o zaman seni Rabbin(i tanıma mertebesin)e ulaştıracağım ki (bundan sonra) O'nun korkusunu duyasın.' Naziat 18-19

Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştan sonra (bir başka) yaratılışa (dönüştürüp) yaratmaktadır. İşte Rabbiniz olan Allah budur, mülk O'nundur. O'ndan başka İlah yoktur. Buna rağmen nasıl çevriliyorsunuz? (Zümer Suresi, 6)

“Allah sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah âdil davrananları sever.” (Mümtehine, 60/8)

Ey iman edenler, hepiniz topluca "barış ve güvenliğe girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. (Bakara / 208)

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye

De ki: O, Allah, birdir. Allah, her yönden eksiksizdir ve her dileğin merciidir, her şey kendisine muhtâc olan Şanlı, Uludur. O, doğurmadı ve doğurulmadı. O'na hiçbir şey denk de olmadı.

Artı faydası olurmu bilmem ben Kenzülarş duasını çok severim ve okurum ...
bide onu tavsiye ederdim :)

RABİA

Bağımlı
Üye
Bismillahirrahmanirrahim
O, biri diğeriyle 'tam bir uyum’ (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk’ (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?

Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.(Mülk Suresi 3-4)

Özellikle Mülk suresini Tanrıbilmezlere delil gösterebiliriz.

Konunuza cevaben de Mümtehine Suresi olabilir diye düşünüyorum:

Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah, adalet yapanları sever. (60/8)

Üst Alt