Ayakta Su İçmek Zararlı Mıdır?

Ayakta Su İçmek Zararlı Mıdır?

Mit: "Ayakta su içmek zararlıdır, çünkü ayakta dururken içtiğimiz su doğrudan oniki parmak bağırsağına geçer, midede yeterince zaman kalamaz ve bu sebeple asitlerle karışamaz, içerisindeki bakteriler ölemez."

Örnek Mitler: Google Araması

Gerçek: Duruş pozisyonunuz ile su içmeniz arasında hiçbir ilgi ve ilişki bulunmamaktadır. Yapılan tamamen zorlama bir açıklamadır ve ayakta su içenlerin hastalıklara yakalanma sıklığında fazlalık olduğunu gösteren hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla argüman uydurmadır ve tamamen isabetsiz bir spekülasyondur.

Bilgi-1: Su, son derece akışkan bir sıvıdır. Miti geliştirenlerin iddia ettiği üzere, bir katı gibi hareket etmez. Mide hangi konumda olursa olsun, sindirim kanalından çıkıp mideye ulaşan su türbülant akışa girerek çalkalanacak ve mide asitleriyle normal bir şekilde karışacaktır. Bahsedilen "doğrudan geçiş" ancak ve ancak katı ve ufak parçalar için geçerli olabilir ki midenin şeklinden ötürü bu bile doğru olmayacaktır. Aşağıda suyla dolu bir midenin şematik görüntüsü gösterilmektedir:

Bilgi-2: Midede "sıvıların takip ettiği" bir "Waldeyer'in Caddesi" isimli oluk bulunmaz. Bu tamamen uydurma bir terimdir. Anatomi ve kimi zaman cerrahi bilimlerde "Waldeyer'in Bağı" olarak tanımlanan "fascia of Waldeyer" ya da "Waldeyer's Fascia" bulunmaktadır. Ancak bunun suyun akışı ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır ve midenin dışındaki bir katlanma formasyonu için kullanılan bir isimdir. Kimi Türkçe kaynakta, sindirim borusunun sonu (midenin girişi) ile on iki parmak bağırsağı (duodenum) arasındaki en kısa mesafe olarak tanımlansa da bu yanlıştır. Bu iki nokta arasındaki en kısa mesafeye curvatura ventriculi minor adı verilir. Yani kıvık yapıdaki midenin, içte kalan kısa kenarıdır. Bunun üzerinde sıvıların akışı için özelleşmiş bir oluk bulunmamaktadır. Waldeyer'in adının geçtiği diğer yerlerin ise midenin içi ya da sıvılar ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu "doğrusal cadde" bir hayal ürünüdür. Aşağıdaki detaylı mide haritası incelenebilir:

500px-zheludok_obshee_opisnie_chernobeliy.jpg


Bilgi-3: Midenin yapısı, oturma ile ayakta durma arasında neredeyse hiç değişmez. Üstelik bu değişim olsa bile, su akışının ve patojenlerin öldürülmesinin bununla doğrudan bir ilgisi yoktur. Ayaktaki bir insanın midesi aşağıdaki gibi gözükür ve bu şekilden de görülebileceği gibi mideye inen suyun, asitle karışması için fazlasıyla zaman olacaktır. Eğer bir sıvının yutulduktan sonra yolu nasıl takip edeceği ve kıvrımlardan nasıl sıçrayarak akacağı düşünülürse, ne demek istediğimiz (ve argümanın saçmalığı) net bir şekilde görülecektir. Kaldı ki mide şekli, kişiden kişiye oldukça değişir. Bu yüzden bir genelleme yapılması imkansızdır.

Bahaya-Makan-dan-Minum-Sambil-Berdiri.jpg


Bilgi 4: İnsanlar, evrimsel süreçte sonradan iki ayak üzerine kalkmış türlerdir. Esasında anatomimiz halen 4 ayak üzerinde yürümeye adaptedir; iki ayaklılığa halen tam olarak uyumlu değilizdir (bkz: fıtık, sırt ağrıları, bel ağrıları, vb.). Bu durumda, sindirim sistemimiz de esasında diğer 4 ayaklı hayvanlarınkine benzemektedir ve bu şekilde adapte olmuştur. Bu durumda, en uygun su içiminin 4 ayak üzerinde olduğunu mu beklemek gerekir? Elbette hayır. Tıpkı ayakta su içmenin zararlı olduğunu söylemek gibi, 4 ayak üzerinde su içmenin en uygun olduğunu söylemek de saçmalık olacaktır. Zira sıvıların tüketiminin veya detoksifikasyonunun pozisyon ile doğrudan bir alakası bulunmamaktadır.

Mitin Kaynağı: Bu mit, açık bir şekilde, şahsi inançların bilimsel temellerle doğrulandığını görerek bireysel şüpheleri dindirmek ve teselli etmek amacıyla uydurulmuştur. Bilim camiasından olmayan şahısların sarfettikleri sözlerin doğru olduğunu görmek isteyenlerin zorlamasıyla ortaya çıkmış bir safsatadır. Kişilerin, şahsi inançlarıyla bilimi karıştıramayacaklarını, karıştırdıklarında böyle komik duruma düşeceklerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)
Teşekkür: Seray Eren (Evrim Ağacı)
Kaynaklar ve İleri Okuma:


http://evrimagaci.org/fotograf/56/3350/
 
Yani yine Ayakta su icilsinmi icilmesin mi..sorusuyla girdin, sonunda yine herzaman yaptigin seyi yaptin..insanlari önceden 4 ayak üzerinde yürüyen hayvan ama evrimlesince iki ayak üzerinde duran insan oldu noktasina getirdin...!

40 ayak dedigimiz tirtirlar izindemi idi evrimlesemedi, bari onlarda 40 ayagindan 4 ü el olsaydi falan..
Haa simdi Kanguru 4 ayakli yani hayvan...peki cogu zaman arka iki ayaginin üzerinde duruyor... o o zaman hem hayvan hemde insan mi.. o zaman sizin ortak ata tabirinize en uyan hayvan o...

Hayret edilecek birisin gercekten... konu su icmek sen getirdin insan önceden 4 ayakli hayvandiya....!!!!!
 
Üst Alt