Avustralya İçin Öğrenci Vizesi

İNGİLİZCE LİSAN EĞİTİMİ (TU 570 ELICOS)

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Avustralya'daki enstitülerin kabul ettiği şekilde. Avustralya'da Ingilizce eğitim süresi en fazla 50 haftadır. Eğer seçtiğiniz kurs süresi 10 aydan fazla ise, Ingilizce eğitim süresini en fazla toplam olarak 60 haftaya kadar uzatmak veya yüksek eğitim vizesi almak uzere Avustralya'da başvuru yapmak mümkündür. Kurs süreniz 10 ay veya daha az ise, vizenize uzatmama koşulu uygulanabilir.Vizenize 8534-uzatmama koşulu uygulanmışsa, Avustralya'da İngilizce eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye'ye geri dönmeniz gerekir.Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz para herhangi bir aile ferdi, akraba veya arkadaşınıza ait olabilir, ama o kişinin bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi ve masrafların tümünü karşılamak üzere göstereceği paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay once bankaya yatırılmış olması gerekmektedir. Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir.

ORTAOKUL/LİSE EĞİTİMİ (SECONDARY EXCHANGE PROGRAM) (TU 571 SCHOOLS SECTOR)

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Avustralya'daki okulların kabul ettiği şekildedir ve en fazla 40 hafta süreli ön-İngilizce eğitimi alinabilir.
Bu tür vizeye başvuru için 18 yaşından küçük İlkokul 6'inci sınıfı tamamlamış olmak gerekmektedir. Ayrıca, öğrencinin yaşının Avustralya'daki ortalama sınıf yaşlarına uygun olması gerekir. Exchange programı öğrencileri haricindeki öğrenciler için eğitim süresi en az 16 ay'dır (ön-İngilizce eğitim süresi hariç).Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz para herhangi bir aile ferdi, akraba veya arkadaşınıza ait olabilir, ama o kişinin bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi ve masrafların tümünü karşılamak üzere göstereceği paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay once bankaya yatırılmış olması gerekmektedir.Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir.

MESLEKİ EĞiTiM & ÖĞRETİM (ÖRNEĞIN, TAFE & İŞ İDARESI OKULLARI) )

(TU 572 - VOCATIONAL EDUCATION AND TRAINING)

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Genel veya Akademik IELTS sınavına girerek en az 5.5 veya 4.5 puan almak gerekmektedir. Mesleki eğitim derslerine hemen başlayabilmek icin IELTS sonucunuzun en az 5.5 puan olması gerekir. Eğer IELTS sonucunuz en az 4.5 puan ise, en fazla 30 haftalık İngilizce Lisan Eğitimi (ELICOS programını) tamamladıktan sonra IELTS puanınızı yükselterek, mesleki eğitim derslerinize başlayabilirsiniz. Eğer eğitim süreniz 10 ay ya da daha az ise, vizenize uzatmama koşulu uygulanabilir.Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz para herhangi bir aile ferdi, akraba veya arkadaşınıza ait olabilir, ama o kişinin bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi ve masrafların tümünü karşılamak üzere göstereceği paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay once bankaya yatırılmış olması gerekmektedir. Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir.

YüKSEK ÖĞRENİM (ÜNİVERSİTE'DE LİSANS EĞiTİMİ) (TU 573 - HIGHER EDUCATION)

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Akademik IELTS sınavına girerek en az 6.0 veya 5.0 puan almak gerekmektedir. Seçtiğiniz üniversite programı derslerine hemen başlayabilmek için sınav sonucunuzun en az 6.0 puan olması gerekir. Foundation progr***** başlamak icin 5.5 gerekmektedir. Eğer IELTS sonucunuz 5.0 puan ise, en fazla 30 haftalık İngilizce Lisan Eğitimi (ELICOS programını) tamamladıktan sonra, IELTS puanınızı yükselterek, üniversite programı derslerinize başlayabilirsiniz.
Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz para herhangi bir aile ferdi, akraba veya arkadaşınıza ait olabilir, ama o kişinin bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi ve masrafların tümünü karşılamak üzere göstereceği paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay once bankaya yatırılmış olmasi gerekmektedir. Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir. Gösterilmesi gereken para miktarı, 2 yillik eğitim ücreti ve yaşam masraflarının tümünü karşılayabilecek oranda olmalıdır. Eğitiminizin geri kalanı kismi içinse yeterli paranız/imkanınız olduğuna dair bir beyanname imzalamanız gerekmektedir.

YÜKSEK LISANS ve DOKTORA -TU 574POSTGRADUATE RESEARCH

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Akademik IELTS sınavına girerek en az 6.0 veya 5.0 puan almak gerekmektedir. Yüksek lisans veya doktora derslerine hemen başlayabilmek için sınav sonucunuzun en az 6.0 puan olması gerekir. Eğer IELTS sonucunuz 5.0 puan ise, en fazla 30 haftalık İngilizce Lisan Eğitimi (ELICOS programını) tamamladıktan sonra, IELTS puanınızı yükselterek, üniversite programı derslerinize başlayabilirsiniz. Eger eğitim süreniz 10 ay ya da daha az ise, vizenize 8534- uzatmama koşulu uygulanabilir. Yüksek lisans/doktora vizesi için para kaynağı herhangi bir aile ferdi , akraba veya arkadaş olabilir ama o kişinin (kişilerin) bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi gerekmektedir. Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir. Gösterilmesi gereken para miktarı, eğitiminizin ilk yıl ücreti ile yaşam masraflarını karşılayabilecek oranda olmalıdır. Eğitiminizin geri kalanı (ikinci ve ücüncü yılı ) içinse yeterli paranız/imkanınız olduğuna dair bir beyanname imzalamanız gerekmektedir.

BELGESİZ EĞİTİM (University Exchange Program) (TU 575 - NON-AWARD)

Vize Kabulünden önce İngilizce Yeterlilik: Genel veya Akademik IELTS sınavına girerek en az 5.5 veya 4.5 puan almak gerekmektedir. Program derslerine hemen başlayabilmek icin sınav sonucunuzun en az 5.5 puan olması gerekir. Eğer IELTS sonucunuz 4.5-puan ise, en fazla 30 haftalık İngilizce Lisan Eğitimi (ELICOS programını) tamamladıktan sonra IELTS puanınızı yükselterek, program derslerinize başlayabilirsiniz.Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz para herhangi bir aile ferdi, akraba veya arkadaşınıza ait olabilir, ama o kişinin bir garanti mektubu yazarak, sizin Avustralya'daki masraflarınızı karşılamayı taahhüt etmesi ve masrafların tümünü karşılamak üzere göstereceği paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay once bankaya yatırılmış olmasi gerekmektedir. Gelir kaynaklarını da göstermesi gerekmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

- Vize başvurunuzun değerlendirme süresi büyük ölçüde size bağlıdır. Başvuru için gereken belgelerdeki eksiklik zaman kaybına neden olur. Vize ön kabulünü aldıktan ve sağlık kontrolü yaptırdıktan sonra, sonuçlarda bir problem çıkmamışsa, bir an önce Avustralya'daki okulunuza gerekli ücretleri gönderin. Böylece başvurunuz kısa sürede sonuçlanacaktır.

- Eğitiminiz full time olmalıdır. Derslerinizin en az %95'ine katılım zorunluluğunuz vardır. Derslere katılmamanız veya vize kurallarına uymamanız vizenizin iptaline yol açabilir.

- Avustralya'da öğrenci çalışma izni aldıktan sonra haftada en fazla 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Bu part-time işten kazanacağınız para Avustralya'da yaşam masraflarınızı karşılamaz, ancak size iş deneyimi kazandırır ve İngilizcenizi kullanmanıza fırsat yaratır.

- Vizenizin geçerlilik süresi kayıt olduğunuz eğitim programı sürenize göre belirlenir. Bir eğitim programını tamamladıktan sonra başka bir programda eğitiminizi devam ettirmeye karar verdiğiniz takdirde, vizenizi Avustralya'da uzatıp uzatamayacağınız konusunda vize yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

- Türk Vatandaşları Assesment Level 3'tur.

• AVUSTRALYA
Vize veren şehir :
Ankara

Ankara:
Uğur Mumcu Cad. MNG Binası No:88 Kat:7 Gaziosmanpaşa
Tel: 0312-459 9550 Fax: 0312- 459 9560

Vize Ücreti : 420 Avustralya Doları, YTL olarak ödenir.(Yalnızca YTL kabul edilir.) Vize ücretinde zaman içinde olabilecek değişiklikler ayrıca bildirilecektir.

Vize Formu: 157A

Notlar : * ile işaretli belgelerin asıllarına ek olarak fotokopilerini de hazırlayınız.

Talep edilen belgeler
·
Vize formunun doldurulması ( konsolosluklardan ya da eğitim danışmanlığı kuruluşlarından temin edebilirsiniz)

· Eğitiminiz süresince geçerli olan Pasaport (En az 6 ay geçerli olmalıdır.)
· 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
· Nüfus Cüzdanı (*)
. Vukuatlı nüfus kütük kayıt örneği (*)
. Sabıka kaydı (*)
· Başvurulan okuldan kabul belgesi

· Siz ve/veya aileniz çalışıyorsa maaş bordroları, eğitim süresince iş yerinden izinli olduğunuza dair belge, sigortalı işe giriş bildirgesi (*)

· Siz ve/veya aileniz kendi işyerine sahipse : Kuruluş gazetesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (*)

· Size ve/veya ailenize ait banka cüzdanları ( *) (Eğitim masraflarının tümünü karşılamak üzere göstereceğiniz paranın tamamının başvuru tarihinden en az 3 ay önce bankaya yatırılmış olması gerekmektedir.)

· Tapular, araç ruhsatları (*)
· Kira kontratları ve kira geliri olan tapular (*)
· Halen öğrenci iseniz okulunuzdan öğrenci belgeniz, eğitiminize ara vererek gidecekseniz okuldan izin belgesi (*)
· Eğer çalışıyorsanız iş vereninizden mektup (*)
· Öğrenci değilseniz son mezun olduğunuz okulun diploma ya da çıkış belgesi (*)
· Akademik transcripler ve diplomalar (*)
· Referans mektupları (*)
· Burs ya da banka kredisi ile eğitiminizi finanse edecekseniz ilgili belgeler (*)
· Varsa oda/meslek kuruluşu üye kaydı (*)
· Varsa Evlenme cüzdanı (*)
. Varsa içinde vizeler olan diğer pasaportlar
. Daha önce evlenme boşanma durumu oldu ise mahkeme kararları, varsa çocukların velayeti
· Askerlik tecil/terhis belgesi (*)
· Daha önce bir dil kursuna gitti iseniz devam kurs sertifikanız veya gittiğiniz kurstan alınacak mektup

· Eğer Avustralya’da sertifika/diploma/üniversite eğitimi görmeyi planlıyorsanız, IELTS sınav sonucunuz

Avustralya Eğitim

Cazip, kışkırtıcı, maceralı ülke Avustralya
Vahşi doğa ile iç içe, okyanusun serinliğinde bir yaşam. Ana dili İngilizce olan bu ülkede öğrenci olmak, unutulmaz yıllar demek…

Üstelik Dünya sıralamalarına ilk 50’ye giren üniversiteleri, uluslar arası düzeyde tanınan diplomaları, ekonomik olarak uygun eğitim ve yaşam masrafları, suçun en düşük düzeyde olduğu güvenli ortamı ve öğrencilere eğitim gördükleri süre içerisinde verdiği çalışma izni sayesinde de Avustralya yüksek öğrenim için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir ülke...

Hazırlık Yılı (Foundation)
Hazırlık yılı eğitiminde temel amaç, Avustralya eğitim sistemi dışından gelen bir öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması için gerekli alt yapı derslerinin verilmesidir. Hazırlık yılı eğitimi, sosyal ve fen bilimleri gibi farklı alanlarda olabilir. Bir akademik yıl devam eden bu programda, öğrenci hem akademik açıdan, hem de İngilizce yeterliliği açısından Avustralya üniversitelerinde okuyabilecek duruma gelir. Foundation programındaki not ortalaması öğrencinin hangi üniversite de hangi programa gidebileceği ile alakalı belirleyici rol oynamaktadır.

Lisans Eğitimi
Avustralya’da lisans programları 3-5 yıl arası sürmektedir. Üniversiteler eğitim sistemi olarak İngiliz eğitim sistemine sahiptir. Üniversitelerin sunduğu diplomalar tüm dünyada kabul görmekte ve mezunlar analitik düşünebilen,profesyonel hayatlarında iyi donanıma sahip kişiler olarak ün yapmaktadırlar. Avustralya’da lisans eğitimi teorikten ziyade pratik odaklı verilmekte ve etkin bir öğretim sistemi bulunmaktadır.

Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru için özellikle de kurumların başlangıç tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Mevsimler Türkiye’dekinin tam tersi olduğu için Avustralya’da eğitim yılı şubat ayında başlar. Haziran ayında eğitim yılını tamamlamış olan öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemek için oldukça ideal bir fırsattır.Şubat ayından aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri ekim ayı içerisindedir.Sınavlar sömestr sonlarında, Haziran ve Kasım aylarındadır.Sömestr arasında genelde 2 ila 4 haftalık tatiller vardır.Yaz tatilleri Kasım yada Aralık’ta başlayıp, Şubat ayına kadar sürmektedir. Bazı üniversite ve meslek okulları sömestr arasında da öğrenci almaktadırlar.

Avustralya’daki her okul yada üniversite, başvuru koşulu olarak aradığı standardı kendisi açıklar. Başvuruların değerlendirilmesi aşamasında, öğrencilerin almış oldukları eğitimin içeriğini incelerler. Kabul şartları kesin ve katı şartlara dayanmamaktadır. Kurumlar, öğrencinin sosyal yaşantısına,gelecekten beklentisine ve geçmişte yaptığı sosyal ve kültürel aktiviteleri de değerlendirirler.

Yüksek Lisans Eğitimi
Lisans başvurularında üniversiteler yüksek akademik standartlarından dolayı çok daha zor öğrenci kabul ederken, master yada doktora yapmak isteyen Türk öğrencilere oldukça esnek davranmaktadırlar. Sydney, Queensland, Monash ve Melbourne üniversiteleri gibi Dünya da ilk 50’de bulunan üniversiteler hem şartlı kabul, hem de paket kabul vermektedirler. Avustralya’nın ülke prestiji Türkiye’de Amerika ve İngiltere kadar yüksek olmamasına rağmen, sıralamadaki okulların daha rahat öğrenci kabul etmesi, Avustralya’yı akademik açıdan çok cazip hale getirmektedir. Bu okulların Dünya’da ilk 50’de olmaları ise kesinlikle tesadüf değildir. Melbourne Üniversitesi profesörleri tarihleri boyunca tam 7 kez Nobel kazanmışlardır.
Üniversiteler, endüstriyel sektörle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadırlar.

TAFE (Teknik ve Mesleki Eğitim)
TAFE eğitimi 3 aydan 2,5 yıla kadar süren hem teknik/meslek edindirme, hem de ileri profesyonel eğitim alabileceğiniz programlardır. TAFE kurslarını üniversite veya yüksek öğrenim programlarına göre %40 daha ucuzdur. TAFE programlarını liseler, devlete bağlı TAFE üniversiteleri, özel meslek edindirme ve eğitim kolejlerinde alabilirsiniz. Diploma programlarının tamamlanmasıyla TAFE okulların anlaşmalı veya bağlı olduğu üniversitelere direkt olarak geçebilirsiniz. Diğer üniversitelere ise dışarıdan başvurarak 2. sınıftan başlayabilirsiniz. Avustralya’daki bütün TAFE enstitüleri uluslararası çapta eğitim vermektedirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise TAFE eğitimlerinin YÖK tarafından denkliklerinin bulunmamasıdır. TAFE sistemi yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler ve sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler için uygundur.

Burs Olanakları
Yabancı öğrencilerin Avustralya üniversitelerinden burs temin edebilmeleri oldukça güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler.Bununla birlikte, akademik ve İngilizce dil düzeyi bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci senede burs almaları mümkün olabilir.
Burslar çoğunlukla kısmidir, yani genellikle toplam masrafın bir kısmını karşılar.

Eğitim Masrafları
DİL EĞİTİMİ :190 -370 AUD/HAFTALIK
ÜNİVERSİTE HAZIRLIK (FOUNDATION) :13000-19000 AUD /YIL
ÜNİVERSİTE :16000-24000 AUD/YIL
YÜKSEK LİSANS :17000-24000 AUD/YIL

CNNTurk

• Etiketler
    avustralya vize ogrenci vizesi vize basvurusu
  • Üst Alt