• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Avrupa'nın en güzel minaresi fotoğraf yarışması

  • Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Avrupa'nın en güzel minaresi fotoğraf yarışması

RABİA

Bağımlı
Üye
Avrupa'nın en güzel minaresi fotoğraf yarışması


Strasbourg merkezli Çok Kültürlü Gençlik Konseyi (COJEP) International, Avrupa'nın Sosyal Bütünlüğü için Müslümanlar İnisiyatifi (IMCOSE) ve British Council, Avrupa'nın en güzel minaresi fotoğraf yarışmasını başlatıyor.

Yarışmaya İslam Konferansı Teşkilatı da destek veriyor.

Dereceye giren minare fotoğrafları, 20 Nisan'da Strazburg Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenecek basın konferansı esnasında açıklanacak. Avrupa'nın en güzel cami ve minarelerini içeren bir sergi de Avrupa Konseyi'nde yer alacak. Birinci gelen minarenin resmi, Avrupa Miras Günleri'nin internet sitesi ile bu kurumun İstanbul'da düzenleyeceği en önemli etkinliği esnasında sergilenecek.

Kazanan minare fotoğrafı için ödül töreni minarenin inşa edildiği şehirde belediye temsilcileri, caminin yöneticileri, yarışmaya destek olan kurumların temsilcileri ve jürinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılan cami ve minarelerin resimleri, daha sonra albüm şeklinde yayınlanacak.

COJEP International'dan yapılan yazılı bildiride, "Yarışma, Müslümanların ve İslam'ın Batı kültürünü tehdit ettiğini öne sürerek Avrupa toplumunu ve onun temel değerlerini mayınlayan korkulara ve önyargılara karşı mücadele etme amacını taşımaktadır" denildi.

Açıklamada, "Son dönemlerde popülizm tutkulu bazı siyasetçilerin ve bir kısım medyanın minare inşası meselesini temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması için araç olarak kullanmış olmaları son derece üzücüdür. Bu durum dinsel ve etniksel azınlıkların saldırıya uğramalarına neden olurken özellikle Müslüman topluluklara yönelik nefret suçlarının yaygınlaşmasını körüklemiştir" ifadeleri yer aldı.

İsviçre'de 29 Kasım'da yapılan bir referandum sonucunda anayasaya "minare yapmak yasaktır" hükmünün eklenmesine karar verilmişti. Referandum için imza ve "minare yapımı yasaklansın" kampanyasını, ülkenin sağcı siyasi partisi olan İsviçre Halk Partisi yürütmüştü.

Fotoğraf yarışmasıyla ilgili teknik detaylar 'http://cojep.eu/' internet sitesinde verildi.

cihan

Haber7
 
Üst Alt