• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Avrupa'da İşsizlik Rekoru

Okunuyor :
Avrupa'da İşsizlik Rekoru

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Avrupa'da İşsizlik Rekoru

Avrupa’da işsiz sayısı rekor seviyede yükselerek 26 milyona ulaştı.

Kapitalizmin krizinin derinden etkilediği Avrupa’da emekçiler kemer sıkma politikalarının yanı sıra işsizlik baskısı altında ezilmeye devam ediyor.
AB istatistik kurumu Eurostat’ın 2012 yılına ilişkin verilerine göre, AB ülkelerindeki işsiz sayısının rekor seviyeye yükselerek 26 milyon oldu.

Son veriler, geçen yıl işsizlik oranının en fazla olduğu ülkelerin İspanya ve Yunanistan; işsizlik oranının en düşük olduğu ülkelerinse Avusturya ve Lüksemburg olduğunu ortaya koydu.
Yüksek işsizlik oranları değerlendirildiğinde bu oran İspanya’da yüzde 26,6 ve Yunanistan’da yüzde 26’yı bulurken, Portekiz’de yüzde 16,3, İrlanda’da yüzde 14,6, Slovakya’da yüzde 14,5, Letonya’da yüzde 14,1 ve Kıbrıs Rum kesiminde yüzde 14 düzeyinde gerçekleşti.
İşsizlik oranları Avrupa’nın büyük ekonomilerinden İtalya’da yüzde 11,1, Fransa’da yüzde 10,5, İngiltere ’de yüzde 7,8 ve Almanya ’da yüzde 5,4 olarak açıklandı.

Öte yandan kapitalizmin krizi ile mücadele eden Avrupa'daki ülkeler katı tasarruf tedbirleriyle sorunu bir ölçüde kontrol altına almış görünmesine karşın, ciddi oranlarda kamu harcamalarından yapılan kesintiler ve vergi artışlarının, giderek büyüyen işsizlik sorunuyla birlikte yeni toplumsal krizlere gebe olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa’da işsizliğin yanı sıra yoksulluk da artıyor

Avrupa’da işsiz sayısının 26 milyona ulaşmasının yanı sıra yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin artığına dikkat çekiliyor.
Özellikle Güney Avrupa ülkelerini etkileyen bu durumda en fazla risk altında olanlar ise gençler ve işsiz kadınlar.

Sosyo-ekonomik koşullar açısından Güney ve Batı Avrupa ülkeleri arasındaki uçurum giderek büyürken, Avrupa genelinde ise halkın alım gücünün düştüğü ifade ediliyor.
Güney ülkelerde, ortalama işsizlik oranı yüzde 14,5 iken, bu oran batıda yüzde 7 düzeyinde.

Krizden en çok etkilenen ülkeler ise İspanya, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz olarak sıralanıyor.

http://haber.sol.org.tr
 
Üst Alt