• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ateizmin İddiaları

Okunuyor :
Ateizmin İddiaları

İnci

Kıdemli
Üye
Ateistler islam dinine ve peygamberine sürekli asılsız iddialarda bulunarak ne elde etmeye çalışıyorlar? Allah'a inanan insanlarla,
Allah'a inanmayan insanların islam dinini tartışmasının kör kuyuya taş atmaktan bir farkı var mı? Müslümanla, ateistin tartışması
kısır bir tartışmaya dönüşmüyor mu?


Ateistler çoğunlukla dini anlamakta zorlanmışlardır. Dini olduğu gibi anlamayan ve dindar insanın ne hissettiğini bilmeyen ateistler bu durumda dinî inançları çarpıtmaya çalışmışlardır. Aksi takdirde ellerinde pek fazla malzeme bulunmayan ve orijinal bir iddiaları olmayan ateistlerin yapabilecekleri fazla bir şey de yoktur.

Bizleri Tanrı'nın varlığına götüren evrenin gerçekliğinden kimse şüphe etmez. İçerdiği bütün varlıklarla Tanrı'nın varlığı lehinde güçlü bir kanıt olan evreni (gerek teorik ve gerekse pratik açıdan) yaratıcısız olarak düşünmek te imkânsızdır. İnsanın aklına böyle bir şey gelse bile bunun gerçekleşebileceğini zannetmek ihtimal dışıdır. Nitekim ateistlerin birtakım anlamsız ve belirsiz terimlerle açıklama getirmeye çalıştıkları ve tıkandıkları görülmektedir.

Teorik açıdan güçlü olamayan ateistin bütün kozu şu veya bu şekilde inanan insanın yaşam biçimini, dünya görüşünü, varlık âlemiyle ilgili düşüncelerini ve kanaatlerini eleştirmekten ibaret kalacaktır. Yani aktif olan, elinde tezi, iddiası ve kanıtı bulunan teisttir. Elinde iddiası, kanıtı ve orijinal düşüncesi bulunmayan ise ateistin kendisidir. O'nun yapabileceği tek şey sonuç itibariyle ya reddetmek ya da susmak olacaktır. Nitekim gerçek ateist, ateist olduğunu dahi açıklama gereğini duymayan bununla birlikte iç dünyasında problemin sıkıntısını hisseden kişidir. Ne yazık ki günümüz ateistlerinin büyük bir kısmı günlük ideolojilerin yapay ilkeleriyle dinden kopan kişiler olmuştur.kaynak
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Esasen güzel bir eleştiri olmuş ama sizin müzdarip olduğunuz yanı, aynı şekilde karşı tarafada yıkmanız bence yanlış...

Aynı eleştiriyi müslümanlar içinde yapabilme büyüklüğünü gösterebilir misiniz, örneğin?

Bakınız, teolojik bir tartışma, bilgiye yöneliktir. En azında böyle olmalı.

Daha doğrusu, en azından burada, her konuda bilgi alış verişi değil mi amaç?

Siz ise, inanmamakla, bilmemek arasında bağ kuruyorsunuz.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Bakınız,
mide bulandırıcı azılı ateistlerin akla mantığa sığmayan, kuru düşmanlıkla yürüttükleri saçma argümanları gibi;
Yobaz bağnaz müslümanlarında azılı ateistler gibi kuru düşmanlıkla yürüttükleri saçma karşı argümanlarını düşününce bu iki bağnaz yobaz kesimin birbirinden farkı kalmadığı gerçeğini ifade ediyorum.

Her işte ehil olan makbul.

Ateistin bileni ile bilmeyeni bir mi?
Keza, müslümanında, köktendincisi ile Allah'ını seveni, bileni bir mi?
 

İnci

Kıdemli
Üye
Keza, müslümanında, köktendincisi ile Allah'ını seveni, bileni bir mi?[/
Tabi ki bir değil. Aşırı uçta gezinen insanlar yüzünden siz bugün müslümanlığı ve islam dinini sürekli sorguluyorsunuz.
Ben aykırı bir müslümanım ve bu yüzden en yakın çevremden bile bazen bu düşüncelerim yüzünden tepki alabiliyorum. Aykırı derken
yobaz yada kökten dinci düşüncelere sahip bir müslüman olarak değerlendirmeyin.
Akılcı araştıran, kulaktan dolma hiç bir şeye inanmayan ve sorgulayan bir müslümanım.
Bilenle bilmeyen hiç bir zaman aynı olmaz ama bildiğini zanneden de bazen yanılabilir.
İslam dinine aşırı uçta gezinen yobazlar ve köktendinciler yüzünden negatif bakılıyor.
Size tavsiyem şu olacak islam dini hakkında bilgi edinirken lütfen bu tarz insanları
kendinize baz almayın!
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Bizleri Tanrı'nın varlığına götüren evrenin gerçekliğinden kimse şüphe etmez. İçerdiği bütün varlıklarla Tanrı'nın varlığı lehinde güçlü bir kanıt olan evreni (gerek teorik ve gerekse pratik açıdan) yaratıcısız olarak düşünmek te imkânsızdır. İnsanın aklına böyle bir şey gelse bile bunun gerçekleşebileceğini zannetmek ihtimal dışıdır. Nitekim ateistlerin birtakım anlamsız ve belirsiz terimlerle açıklama getirmeye çalıştıkları ve tıkandıkları görülmektedir.
Ateistlerin kılavuzu bilimdir.
Bilim, evrenin, dünyanın ve canlıların ne kadar sürede nasıl oluştuğunu gayet net açıklamıştır.
Bu açıklamayı yetersiz bulanlar ve açıklayamıyor diye niteleyenler gerçekleri saptırmkatadır.
Saptırmanın nedeni ise çok açık; yaratıcılık kavramının iflası!!!

Size tavsiyem şu olacak islam dini hakkında bilgi edinirken lütfen bu tarz insanları
kendinize baz almayın!
İnsanların baz alınması söz konusu olamaz elbet.
Baz alınması gereken dini kitaplardır, bilimsel verilerdir...
 

ümmi

Kıdemli
Üye
sn sosyalist yaratıcılık kavramı iflas etmez çünkü hakikattir.
bilim ancak tesbit yapar,olanı inceler.bilim ekolojik dengenin nasıl oluştuğunu nasıl açıklar mesela.
malum kuş gribi diye kuşları telef edince kene problemi ortaya çıktı.Bunun gibi,arıların yok olması halinde tüm dünyada hayatın tehlikeye girmesi gibi bir tehlike bile öngörülüyor..........v.s...bu düzeni kim kurdu ve bu denge nasıl sürekli korunuyor.
bu nüfusların ve insan nüfusunun ayakta kalması için erkek dişi oranları nasıl aşağı yukarı denk olarak dengede kalıyor.
canlıların ne kadar sürede oluştuğunu bilim neye göre açıklıyor.
peki canlılığın oluşumunu nasıl açıklıyor?
ya da hadi tek hücreli bir canlı tesadüfen oluştu diyelim bu kadar mükemmel insana nasıl dönüştü,böyle bir ekolojik denge nasıl oluştu,insanı,hayvanı,bitkisi her birinin rızkını kim ayarladı.
Güçlüler hayatta kalıyor,güçsüzler eleniyorsa,dünyanın en güçsüz hayvanı kurtçuğı rızkı olan elmanın içine kim yerleştirdi.şimdiye kadar yok olması gerekmezmiydi?
yine neden hayvanların hemen tümünün yavrusu insan yavrusu gibi bakıma muhtac değil.Evrim sürecinde daha mükemmelleşmemiz gerekirken neden doğar doğmaz yürümeyi yada bir şempanze gibi annemize tutunmayı bile beceremiyor,ağzımıza verilmedikçe annemizin sütünü bulamıyor,en aciz hayvandan bile daha aciz durumda oluyoruz?
v.s...v..s..
asıl günümüzde bu kadar kopleks ve içiçe kurulmuş alemlerin ahenk ve düzen içinde çalışması bir yaradanın eseri olduğu bilim sayesinde daha iyi anlaşılmaktadır.
eskiden su döngüsü,ekolojik denge,yıldızların yörüngeleri,kan dolaşımı,mikro alem v.s. gibi bilinmezler varken bile dünya yine hayret vericiydi,günümüzde bilim arttıkça hayret ve hayranlık arttı,bilim dahada ilerlese,yaratıcı kudretin yaratmasındaki mucizeleri keşfettikçe hayret ve hayranlık artacak aksi olması mümkün değil.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Sayın ümmi sorularınız gerçekten güzel.
Bu soruların cevabını alan bir çocuğun geleceği yıldız gibi parlar valla..:))
 
Son düzenleme:

ümmi

Kıdemli
Üye
tabiiki parlar efenim ne sandınız.:prv:
.Sade bu dünyada değil ahiret istikbalide kurtulur aklını kullanıpta bir yaradıcının olduğunu fehmedip ona göre kendini ayarlayanın.
 

ARIZA

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
Ümmi onlar ezber yapiyor, yazdiklari ezberlerinde olanlarla KISITLI, sende ezberlerinde olmayan sorular sorarak ezber bozma..!

Ben kacinci defa sosyalizmde esitlik nedir anlami ne kimedir dedim TIK yok sen kalkmissin iki sene kitap karistirsa cevap veremeyecegi sorular sormussun..
Gaddar olma o kadar..:shocked:
 
Üst Alt