• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

ateizmi merak eden veya ateistlerle tartışmak isteyen varmı

Okunuyor :
ateizmi merak eden veya ateistlerle tartışmak isteyen varmı

asdzxc

Acemi
Üye
Avrupa daki gençler kiliselerin, papazların ahlaksızlıklarını, zulmlerini, soygunlarını, yalanlarını ve hristiyanlık dininin bozuk olduğunu görerek, hristiyanlıktan ayrılmaya, Müslüman veya dinsiz olmaya başladılar. Hristiyanlıktan uzaklaştıkça, fende, teknikte ilerlediler. Çünkü hristiyanlık dünya için çalışmaya ilerlemeye mani oldu.
Müslümanlar da dinlerin de uzaklaştıkça cahil kaldılar. İslamiyette " (İlim öğrenmek, namaz, oruç, hac ve cihaddan da efdaldir.) [Deylemi] , (İlimden bir mesele öğrenmek, dünyadaki her şeyden kıymetlidir.) [Taberani]
İlim, dinden ayrı değildir. İslam ilimleri ikiye ayrılır:
1- Akli ilimler,
2- Nakli ilimler.
Fizik, kimya, matematik, edebiyat gibi tecrübi ilimlere, akli ilimler denir. Tefsir, kelâm, hadis, fıkıh gibi ilimlere de nakli ilim veya din ilimleri denir.
"İslamiyet, ilmi, fenni emreder" demek bile yanlış anlaşılabilir. İslamiyet’in kendisi ilimdir.
Fen ilimleri, İslamiyet’in bir koludur. Din [İslamiyet] denince, içine ilim de girer. Bunun için, dini ve ilmi demek yanlıştır. Fen, dinden ayrı değildir.
Kendini cahil bırakan Müslümanlar nedeniyle İslamiyet'e dil uzatmak gericilik, yobazlıktır demek ne kadar doğru siz düşünün!
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sevgili mopsy , artık maymundan gelme söylemi yok,yeri gelmişken 3. şahıslara da söylemiş olalım , artık " ortak ata " söylemi var...Haaa bu arada maymun " karpuz yer mi "...:))) Gerçekten bilmiyorum , çekirdek yiyeni gördüm , muz zaten ünlü de karpuz yiyenini hiç görmedim...

Sağlıcakla kalınız...
 

merkür

Amatör
Üye
DÜNYADA yeni bir ateist grup boy gösteriyor. Yeni ateistler olarak bilinen bu insanlar fikirlerini kendilerine saklayacak gibi görünmüyorlar. Tersine dine savaş açan bu grup, köşe yazarı Richard Bernstein’a göre “Dindar kişilere kendi görüşlerini benimsetmek için aktif, öfkeli ve hararetli bir çaba sarf ediyor.” Agnostikler bile onların hedefi, çünkü yeni ateistlerin şüpheye tahammülü yok. Onlara göre Tanrı yok. İşte o kadar!

Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg “Dünya din kâbusundan uyanmalı” diyor. “Biz bilim insanları dinin etkisini azaltmak için elimizden geleni yapmalıyız, medeniyete en büyük katkımız bu olacaktır.” Dinin etkisini zayıflatmak için kullanılan bir araç yazılı materyallerdir. Yeni ateistlerin bazı kitaplarının en çok satanlar listelerine girmesine bakılırsa, bugüne kadar yazılıp çizilenlerin büyük ilgi topladığı anlaşılıyor.

Din de yeni ateistlerin ekmeğine yağ sürüyor; çünkü insanlar radikal dincilerden, terörden ve dünyayı pençesine alan çekişmeden bıkmış durumda. Önde gelen bir ateist “Din her şeyi zehirliyor” diye yazdı. Üstelik “zehir” ifadesiyle sadece radikallerin görüşleri değil genel anlamıyla dinsel inançlar kastediliyor. Yeni ateistlere göre temel dinsel öğretilerin yanlışlığı ortaya serilmeli, bunlar terk edilmeli ve yerlerini akılcı ve gerçekçi bir düşünüş almalı. Ateist Sam Harris’e göre insanlar kutsal kitaplarda geçen, “hayatı mahveden dağ gibi aptallıkları açıkça konuşmaktan korkmamalı.” Harris “Artık politik davranma lüksümüz yok” diyor.

Yeni ateistler dini suçlarken bilimi yüceltiyor, hatta bazıları bilimin Tanrı’nın var olmadığını kanıtladığını ileri sürüyor. Peki bu doğru mu, daha doğrusu mümkün mü? Harris “Yeterince zaman geçince bir taraf bu kavgayı kesinlikle kazanacak diğeriyse kesinlikle kaybedecek” diyor.

Sizce zaman hangi tarafı haklı çıkaracak? Bu sorunun cevabını ararken şunlar üzerinde de düşünün: ‘Bir Yaratıcıya inanmak özünde zararlı olabilir mi? Herkes ateist olsa dünya daha iyi bir yer mi olurdu?’
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

dostlarım; inananların tutum ve hareketleri öyle ileri gittiki insanlar sorunun insanların anlayışında değilde inançlarda olduğunu sorgulamaya başladılar. ben ateizm e tabi olan insanlara bu yönden bakıldığında hak veriyorum. ne değerli muhammed nede sevgili isa bu zamanda yaşıyor olsaydı ateizme inananlardan çok din'e inananların davranışlarını sorgularlardı.

ateist'in yaşadığı yere göre insan olarak yasalarla çevresine karşı sorumluluğu varken, bir din'e mensup kişinin çevresine duyarlılığı yasalardan çok daha sağlam olan vicdan iledir. fakat vicdanlar kör sağır olmuş benlik ortalığı sarmıştır. din adına ne üzücü bir oyundur yanlışın insanlara oynadığı.

muhakeme yoksa vicdan yok demektir. vicdan yok ise insanın neye yarar inancı ibadeti.

saygılar.
 
E

esmanur

Ziyaretci
Gerçekten gördüğüm ilk küfürleşmeyen tartışma öncelikle bunun için tebrikler ve teşekkürler
İslam dini içinde hoşgörü olan Rabbin rahmetinden ümit kesmeyen bir dindir ancak zengin arap krallarının padişahların sahte hoca ve zengin halifelerin istismarına ugramış insanlar tarafından karalanır olmustur işte bu da ahir zaman göstergesidir
ALLAH a verdiğimiz söz üzerine yer yüzüne indirirldik evet kimse hatırlamıyor lakin anamızdan doğduğumuz anıda hatırlamıyoruz bu hayatta olmadığımız anlamına mı geliyor işte verdiğmiz sözü hatırlamıyor olmamızda vermediğimiz anlamına gelmiyor çünkü burası sınav yeri ve sonucları nasıl bir kul oldugumuzu verdiğimiz sözü tutup tutamadığımızı burada göremeyeceğiz çünkü sınav anında kitaplar acılmaz bilimsel her arastırmanın tıkandığı nokta vardır tıpkı ateist fizikçilerin atom yapısında tıkandıkları gibi bu sefer yaratan Allah demek yerine evrenin bir gücü var demişlerdir EVET EVRENİN GÜCÜ KUDRET SAHİBİ ALLAH CC NİN ELİNDEDİR
KAFASINDA SORU İSARETİ OLAN KARDEŞLERİM ZAKİR NAİK DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM BİLİMLE İSLAMI EN İYİ ANLATAN ODUR
 

bursali68

Amatör
Üye
âBir Yaratıcıya inanmak özünde zararlı olabilir mi? Herkes ateist olsa dünya daha iyi bir yer mi olurdu?
Bu pek bilinmez...Ancak ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz deyip, dini birinci derecede referans alan toplumlara bakarsak bize sonuç hakkında az çok fikir verebilir...

Din özünde zararlı değildir, ancak özü bırakıp KULA kul politikası arttığı sürece, tabulara inançmış gibi sarılındığı sürece, FETVA makamının ağzının içine bakıldığı sürece zararlı...!
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt