• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

ateizmi merak eden veya ateistlerle tartışmak isteyen varmı

Okunuyor :
ateizmi merak eden veya ateistlerle tartışmak isteyen varmı

el-Aciz

Tecrübeli
Üye
Ateizm bir inanc degildir ..! diye baslayan her cümle ya yanlistir yada ek******.
ateizim , inanc eksenli kabul edilen herseyin red dine inanmi$liktir...

$ayet ; Inanmamayi ,inanmak eksenli bir sistem olmasaydi , Ateizm denen olgunun savunuculari yayicilari olmaz fertler bireysel bir sekilde inancsizligini yasardi...

Peki Ateizm böyle birsey mi..? Hayir .!... Neden ..? Dikkat ederseniz Ateizmin hedefi vardir, karsisina alip kendini gelistirmeyiumdugu inanclara , görüslere fikirlere yada kisaca izm lere karsi uyguladigi bir politikasi vardir...sistamatik bir yapilanmasi olan kendi arasinda
negatif pozitif ateizm, pratik ateizm ve teorik ateizm.. diye ayrilan , militarist savunuculari olan bir olguya kalkop inanc degildir demek ya Ateizmi bilmemek yada öylesine yazayimda benimde yazim bulunsun tarzi corbada tuzu olmayi amaclamaktan öte degildir...

KISACA Ateizm inanmamayi inanc edinmis bir sistemdir....yani Ateistler bile inanc sistemine reddiye ler yazarken bile inanc eksenli yazdiklarinin farkinda degiller...farkindalarda ehh iste...! caktirmiyorlar..
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Sevgili el-Aciz; elbette din-inanc karsitlari vardir... Bunlarin ateizmle olan baglari, yalnizca tanrisizliktir. Yoksa ateizm ne felsefi bir ögretidir ne de sistem dediginiz bir disiplin. Yani bir baskasini bilmemekle suclarken, ateizme adeta din yakistirmasi yapmaniza ne denir? Ateizm kisiye hicbir vaadde bulunmaz, kurallar koymaz, sinirlar cizmez... Bunu bizler yapariz.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
Bunlar zaten duyduğumuz bildiğimiz şeyler ama bunları ben beni ikna ve tatmin etmediği için yazdım yani kusura bakmayın ama ikna olmadım.

benim islam görüşüm şudur: hz muhammet cidden çok iyi çok insancıl ve çok zeki bir insandı insanların güzel hoş yaşamasını amaçladı bir takım kurallar koydu ve çıkıp ey insanlar böyle böyle yapın iyi olur dese kimsenin inanmayacağı bildiği için kendini böyle olağanüstü birşeye dayandırdı.
peygamber efendimiz ümmiydi ve kur an indiğinde şairler yazdıklarından utandı kabe duvarından şiirlerini sökmüşlerdir. 23 senede indi ve kendiyle çelişmeyen bir kitaptır indiği zamanda yazıya dökülmedi etrafındaki insanlar ezberledi bütün bunları düşündüğümüzde bu şekilde ümmi olan birinin böyle bir kitap yazması mümkün değildir.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
İşte bu konu beni şaşırtıyor küçücük bir iyne,rüzgar,ağaç v.s allah ile karşılaştırınca ne kadar basit şeyler değilmi?

bu kadar basit şeylerin kendiliğinden olamayacağınnı savunanlar mükemmel dedikleri tanrının doğmamış doğurulmamış olduğunu nasıl savunuyorlar?

bu kadar küçük şeyler bile bir yaradansız olmazken peki bu olağanüstü tanrıyı kim yarattı???
by gorki kainatta her şey yaratılmışdır,mahlukdur yaratan ise yarattıklarından ötede bir varlık değil onu kapsayandır.
mum ve ışık birbirinden ayrı düşünülemez mumun ateşi zat sa ışık onun nuru,sudurudur. nerede ateş varsa orada ışık olacaktır.
nerede de yaratılmış bir şey varsa orada yaratan var demektir ancak bir birliğe yaratmada bir sona ihtiyaç vardır bu da yaratandır yaratan ise sonsuzdur düşünün evren bu kadar büyük ken sonludur fakat yaratıcı sonsuzdur bu sonsuzluk ateş gibidir zattır ondan ise evren denen ışık sûdur eder.her şeyin bu ateşten yani zattan meydana geldiğini düşünürsek bu zatın neden meydana geldiğini aramayız çünkü o her şeyin cevheridir.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
Hayır tam tersi odundan yapraktan oluşan hiç bir kudreti olmayan ağaç bile kendiliğinde ollmasken binlerce kudreti olan harikalar yaratan birşey nasıl kendiliğinden olur?

şöyle düşün bir tahta kalem yapmakmı zordur bir bilgisayarmı bir tahta kalem bile bir usta gerektirirken bir bilgisayar nasıl şıp diye kendi kendine var olur?
eğer her yaratılanın cevheri olan bir sonsuzluksa elbette bu sonsuzluk kendi kendine yeten ve var olan olacaltır çünkü onun dışında başka bir yaratıcı cevher yoktur.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
bende bunu diyorum kalem için nasılki yoksa b öyle bir ihtimal tanrı içinde yok.

bana değinki görki hiç birşey kendiliğinden olmaz bilemeyiz o kadarını belki tanrıda bir şekilde çıkmıştıır ortaya onuda vardır bi yaradan ama aklımız ermez orasına bende size ve allaha inanacağım.
Allah ı yaratan bir yaratıcı yani bir sonsuzluk olsaydı o zaman bizim rabbimiz ilkel dinlerin tanrıları gibi bir mahluk olacaktı oysaki bizim Rabbi miz her şeyin yaratanıdır. asıl sonsuzluktur
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
Ben bir deistim kendi yorumlarımla aklımla,mantığımla özdeşleştirdiğim farklı bir din anlayışım var. İnananlara da saygılıyım ancak aynı saygıyı da onlardan da beklerim.Sonuçta herkesin inancı kendinedir kimseyi ilgilendirmez,istersen sandalyeye tap o senin özgür iradenle yapacağın seçimindir.Dinlerin geneline baktığımızda toplumsal ahlak yasalarının hüküm sürdüğünü görmekteyiz.Bu islamiyette de,hristiyanlıkta da ya da afrikanın ücra bir köşesinde ortaya çıkmış yapay bir dinde de mevcuttur.İnsanı sevmek,doğayı sevmek,kendine değer vermek,hırsızlık yapmamak,yalan söylememek.Bunları bilmek ya da uygulamak için inanmaya gerek dahi yok bence.Bunlar insanın kendisinde zaten olması gereken özellikler.Nyse gelelim asıl konuya ben hiç bir şekilde hiç bir ibadetimi yerine getirmiyorum,evrensel ahlak yasalarını insanın yaradılışı gereği zaten uygulaması gerektiğini düşünüyorum ve bunu uyguluyorum.Lütfen biraz objektif olarak düşünelim(şimdi bana burda aklın var fikrin var oku,araştır,bul diyenler olucak mantıklı düşünün lütfen)doğumumuz bizim elimizde değil,teknolojiden mahrum sefil bir bölge de doğmuş olabilirdik,şu an afrikanın çoğu bölgesinde hayatında kitap görmemiş insanlar var,onlara ne dininden bahsediceksiniz ya da ne üzerinden onları suçlayacaksınız.Önemli olan kesinlikle din değil hümanist yaklaşım ve evrensel ahlak yasalarıdır,insanları farklı dinlere ya da inançlara mensup diye “kafir” diye nitelemek en büyük ayrımcılıktır ve de o çok savunduğunuz islam demokrasisine uymamaktadır.İnsanların sizlerin deyimiyle mükafatlandırılması için ille de müslüman olmarını şart koşmak kadar egoist bir yaklaşım olamaz bence.İnsana insan olduğu için değer vermek gerekir diye düşünüyorum.
insan her nerede doğarsa doğsun aklıyla,mantığıyla düşünüp yaratanını bulabilir hz. İbrahim bunun bir örneğidir. zaafiyeti olan hiç bir şey tanrı olamaz.
afrikada doğan ve müslümanlığı bilmeyende ahırette vicdani kriterlere uygun olarak hesabı görülür dediğiniz gibi nerede doğarsanız doğun insan evrensel ahlak yasalarıyla doğar ve bunları vicdanen bilir.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
Sevgili el-Aciz; elbette din-inanc karsitlari vardir... Bunlarin ateizmle olan baglari, yalnizca tanrisizliktir. Yoksa ateizm ne felsefi bir ögretidir ne de sistem dediginiz bir disiplin. Yani bir baskasini bilmemekle suclarken, ateizme adeta din yakistirmasi yapmaniza ne denir? Ateizm kisiye hicbir vaadde bulunmaz, kurallar koymaz, sinirlar cizmez... Bunu bizler yapariz.
ateizmde ulvi bir yaratıcıyı reddeden ve kainat anaya tapınan ilkel dinlerdendir.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
ateizmde ulvi bir yaratıcıyı reddeden ve kainat anaya tapınan ilkel dinlerdendir.
Ateizmin ne olduğunu en azından sohbete katılan herkes bilmeli sanırım. Her kafadan farklı bir ateizm çıkıyor. Oysa çokta derin bir anlam yüklü olmamakla birlikte, sallamaya gerek bırakmayacak kadarda sadelikte.
 
Üst Alt