ateizme tokat gibi

tunakan

Uzaklaştırıldı
Ateist tanrının varlığına ikna olmamış kişidir, bu videonunda bizi ikna ettiğini sanmak ve ''ateizme tokat gibi'' başlığı atmak olsa olsa bir komedidir. Ateist evreni neden sonuç ilişkisi içinde anlamaya çalışan kişidir. ''neden'' sorusuna kendilerince cevap veren ve bunu tanrının iradesine bağlayan teistlerin izahlarını kendisi için yeterli bulmamıştır. Sanılanın aksine Ateist tanrının yokluğunu ispata çalışan biride değildir. Çünkü ispat külfeti kendisine ait değildir. Ateist tanrının varlığı konusunu bu konuda ileri sürülen iddianın ''bilimsel bir hipoteze'' dönüşmesi halinde kendine muhatap alır. Ateistlere tokat atmak isteyenler tanrının varlığı iddialarını bilimsel bir hipoteze dönüştürmek ve bunu ispatlamak zorundadır. Aksi halde bu tür kasetlerle bize tokat atmak mümkün olmaz. Ama bizi bir hayli güldürür.

ateistler demegoji üstadı insanlardır. kendilerini bilime adamış varsayarlar, bunu ispat için; einstein, hawking, marx, dawkins vs. isimleri sayarlar ve bu insanların nasıl ki dini inançları olan kişiler dinine duyduğu saygı ve değeri üstün tutuyorlarsa, bunlarda bilime bunu yapmışlardır ve bizlerde onun yolunda gidiyoruz derler! yani siz inananlar Tanrınız nasıl üstün görüyorsanız, sözüm ona bizde bilimi böyle görüyoruz fikrindedirler.

işte tam burada da "su kurnazlığı" yaparlar. ateizmin, teizmden sonra çıktığını söyledikten sonra yukarıdaki arkadaşında hangi bilimsel veriye dayandırdığı meçhul ama kendilerince meşhur şu savunmayı dillendirirler; " teistler iddia sahibidirler, madem tanrı vardır, ve tanrı dinleri, insanları ve sosyal hayatı disipline etme adına iletişim yolu olarak var etmişler, peygamberleri de bu yolda aracı olarak kullanmışlardır o zaman bunu ispat etmek zorunluluğu sadece ve sadece teistlere düşer!!!

peki sayın bilim aşıkları madem ateizm, teizmden sonra ortaya çıkmıştır ve sizler teizmin yanlış olduğunu bilimsel olarak ispat ederek karşı fikir ateizmi getirdiniz! sizde şu bilimsel verileri ortaya koysanızda bizde ikna olarak sizlerin safına katılsak bu daha doğru olmazmı? yada biz teistler tanrıyı ispat edemiyoruz sizce! o zaman olmadığını siz neden ispat etmiyorsunuz? ve saçma bir demogoji ile iddianızı kanıtlama görevinden kaçıyorsunuz? doğruluğunu ispata bağladığınız bir konuda karşıtlığın var oluşunun dayanağını ve ispatını yapamamak boş inanış göstergesidir.
 
Son düzenleme:
Ateistleri demagoji ustası olarak yaftalamışsın ama yazdıklarına bakınca demagogluk açısından biz senin yanında ikinci keman bile olamayız.
Yazdıklarından anladığım kadarıyla sen hiç ateist tanımamışsın Ateisler içinde aynı teistlerde olduğu gibi kendini bilime adamış olanlarda vardır bilimle hiç ilgilenmeyende. Ateist sadece tanrının varlığı anlamında ileri sürülen iddiaya inanmamış kişidir. Bilimi tanrı yerine koymaz eğer tanrı yerine bir şey koyacak olsaydı emin ol kendisine önerilen tanrıyı daha makul bulurdu.
İnanç kelimesi terminolojik olarak bir şüphenin varlığını anlatır. Örneğin odanın ortasında bir masa olduğuna inanıyorum demezsiniz. Masa var yada yok dersiniz. Eğer masa olduğuna inanıyorum derseniz başkalarının şüphesini haklı kılarsınız. Tanrı inancı tahtında teistler bu şüpheyi dağıtmak yok etmek adına bir çok tez ileri sürmüşlerdir, insanların birkısmı(çoğunluğu) ikna olmuş bir kısmı ise ikna olmamıştır. İşte bu ikna olmayanlara ateist diyoruz. Şimdi bizim neyi ispat etmemiz gerektiğini bir daha düşünün.

Kim bir başkasından inanmadığı bir şeyin yokluğunu ispat etmesini isteyebilir. İspat külfeti varlığı iddia edene aittir. Ayrıca bizim insanları tanrının yokluğuna ikna etmek gibi bir derdimiz yok. Biz sadece bize yapılan ısrar karşısında reddimizi tekrarlıyor ve ikna olmadık diyoruz.

Ateistlerden istenen ''madem tanrı yok ozaman evrendeki bütün ilişkileri ve varlıkları bilimsel olarak ispat edin'' dir. Sanki Ateistler ''evrenin sırrını çözdük, hiç bir şey bizim meçhulümüz değildir'' demişler gibi. Bu sorgulama biçiminin mantığı ''bak sen bunu açıklayamıyorsun o zaman tanrı var'' gibi bizim açımızdan bir hayli tuhaf bir mantıktır.

Ateistler inançla ve inanan insanların iddialarıyla ilgilenmez çünkü bu iddia onların anlayışına göre ilgilenilecek bir bilimsel hipoteze dönüştürülmemiştir. Ateistler evreni sebep sonuç ilişkisi içerisinde anlamaya çalışırlar. Şüphesizki henüz kurulamamış bir çok sebep-sonuç denklemi vardır. Ama onlar kuramadıkları her denklem için tanrıya baş vurmak gereğini kendi anlayışları açısından anlamlı bulmazlar.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
ateistler demegoji üstadıdırlar! emin olun bunu yaftalama yada yargılama anlamında kullanmadım. ayrıca ateist tanımamış olduğumu söylüyorsunuz, belkide suçlusu sizlersiniz! ateizmi savunanları sosyalistlere benzetiyorum. onlarında sizin gibi en küçük anlaşmazlıkta franksiyona bölünmeleri gibi! sizlerinde çeşitliliğiniz bizi şaşırtmaktadır. agnostik, gnostik, pozitif vs. yada başına bu sıfatların birini koyarak YAKINIM diyenleriniz olduğundan şaşırmamız doğal diye düşünüyorum. hepiniz farklı düşünüyorsunuz biz ne yapalım? gelelim konumuza:

yok olanı ispatlamak mümkün değildir! yeryüzünde hiç bir veri yok olana uydurulamadığından dolayı, ateist hangi mantığa uydurduysa! sen madem var diyorsun ispat et der... bunu açacak olursak; ateistin elinde tanrının olmadığını kanıtlayacak kabul edilebilir veri ve kanıt yoktur. ama (demogoji burada devreye girer) ispatlayacak durumda olmadıkları için saldırıya geçerek iddiasını çürütecek verileri olmadığına inandıkları karşıtlarına madem "var diyorsun" ispatla derler.

yani tanrının olmadığını iddia edenler, ellerinde bu iddiayı ispatlayacak veri olmadığından, benim yok dediğimin var olduğunu ispatla ve benim fikrimi çürüt! diyerek mantık hatası yaparlar. gerçek anlamda "ispat yükü iddia edene aitse" neden ben senin fikirlerini çürütmekle yükümlü olayım ki? hatta ben bunu beceremezsem senin iddianın doğruluğumu kanıtlanacaktır?

ateistler evreni sebep sonuç ilişkisinde anlamaya çalışırlarmış! peki soruyoruz sizlere, hayat yeryüzünde nasıl oluştu? tesadüf sonucu, tek hücreden mutasyon gerçekleşip nasıl çok çeşitli canlı varlıklar oluştu? tesadüf sonucu ya bu nasıl bir tesadüftür? insan düşünün milyonlarca hücre vb. bu kadar düzenli bir şekilde bir araya geliyor ve vücut oluşuyor, madde var, hisler var bu nasıl bir tesadüftür? bunları tesadüfle açıklamak ön yargı değilmidir? yani bana göre ateist; şartlanmışlığın ve kuru inadın getirdiği kısır döngü ile yaşamaya mahkum insanın tanımıdır.
 
Son düzenleme:
Bence kısacası şudur arkadaşlar;

Ateistler olaya bilimsel baktıkları için ateist olmuşlardır.
Çünkü bilimsellik onların hayat felsefesidir.
Bilimsellik ise varlığı kabul edilen şeyin ispatıdır.

Hiç insan durup dururken ateist olabilir mi?
 
Sayın Tunakan, önceki yazımda cevap verdiğim soruları hemen hiç değiştirmeden yaniden sormuşsun, hatta son paragrafta senin daha önce söylemediğin ama söyleyeceğini tahmin ettiğim (senin bu yazında son paragrafta sorduğun ) soruyada cevap vermiştim. Sorunlarınızı ve sorularınızı ne yazıkki biliyorum kesme şeker gibi, hepiniz birbirinize benziyorsunuz.
İnançlı insanlar arasında da bir çok fraksiyon (din) bulunmaktadır. Bunda şaşıracak bir şey yok. Her kes istediği gibi düşünebilir. Bir daha söylüyorum bizim sizi ikna etmek gibi bir derdimiz yok, Tebliğ görevi nedeniyle bu dert size ait.
Gelelim son soruya çok zorlarsan o zaman adanma ''tanrı nasıl oldu'' diye sorarlar sende kendiliğinden gibi biz verdiğimizde çok güldüğün cevabı vermek zorunda kalırsın. Sen sen ol milyonlarca kez sorulmuş saçma soruları sorma.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
bakın saçma sapan bir realiteyi daha size söyleyim. melekler bir gece yarısı gökyüzü zifiri karanlıkken yıldızlardan ALLAH VARDIR ve TEKTİR yazsalar, siz ona bile tesadüf yada evrenin kendiliğinden ürettiği doğa olayıdır dersiniz.
 
efenim bizler peygamberlere iman ederiz.Peygamberlerin hepsi hz.Ademden bu yana aynı şeyi tebliğ etmiştir.hepsi bir birini tasdik edegelmiştir.
Ateistlerse bilim adamlarına iman ettiklerini söylüyorlar ama bilim adamları,felsefeciler birbirlerini tekzib edegelmişlerdir.Birinin kara dediğine öteki ak der.hatta bilimin bulguları her beşon yılda bir değişerek kendi kendini bile tekzib eder.
 
Ateistler bilim adamlarına da kimseye de iman etmezler. Bilim mutlak doğrularla uğraşmaz, doğruluğu ya da yanlışlığı ispatlanabilen konular bilimin konusudur. Bu nedenle bilim adamlarının birbirini takzip etmeleri işin gereğidir. Bilim ancak böyle gelişir.
Bu nedenle bilim sürekli gelişirken mutlak doğruya iman edenler bir türlü gelişememektedir.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
sn sabit ben buradayken gelmenize sevindim. yüzünüze karşı söylemek istediğim bir şey var! sizin söylediklerinizde bana inandırıcı gelmiyor ama bu bana size saçma sapan konuşuyorsun lafını etme hakkı vermiyor.siz bu hakkı nereden buluyorsunuz? bu nedenle artık sizin fikirlerinize itibar edip yanıt vermeyeceğim.
 
Üst Alt