Ateizm Anketi

Ateizm anketine Türkiye'den rekor katılım

Dünyada kaç Ateist olduğunu ve bu insanların demografik yapısını belirlemek için yapılan ankete ilgi yoğundu.

Uluslararası Ateist Birliği (Atheist Alliance International) dünyada kaç Ateist olduğunu ve bu kişilerin demografik yapısını belirlemek için atheistcensus.com adresinde bir anket düzenliyor.
16 Aralık 2012’de başlayan ankete bir buçuk ayda dünya çapında 176 bin ateist katıldı.
Türkiye, ankete en çok katılım sağlayan dördüncü ülke oldu.

YÜZDE 84'Ü MÜSLÜMAN AİLELERDEN

Türkiye’den 10.600 ateistin verdiği bilgiler , Türkiye’deki ateistlerle ilgili geniş bir veritabanının oluşmasını sağladı.
Bu bilgiler ışığında Türkiye’deki ateistlerin yüzde 84’ünün Müslüman ailelerde yetişmişken, yalnızca yüzde 13’lük kısmı dinsiz ailelerde büyümüş.

Eurobarometer, KONDA ve diğer araştırma kuruluşlarına göre ise nüfusunun yaklaşık 4.5 milyonunun ateist olduğu Türkiye'de ankete 10 binlik kişinin katılımı Türkiye'deki ateist nüfusun demografisini çıkarmak için yeterli değil.

ATEİSTLERİN EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSEK

Ateistler, ankete göre yüksek eğitim seviyeleriyle de dikkat çekiyor.
Ankete katılanların yüzde 72’si üniversite veya yüksek okul, yüzde 17’si yüksek lisans veya doktora, yüzde 7’si de lise mezunu.
Kendi inançlarını tanımlarken en çok şu terimleri kullanılıyor: Ateist (yüzde 63), Agnostik (yüzde 13), Dinsiz (yüzde 8). Verilere göre ateistlerin yüzde 85’i 35 yaşın altında.
Katılımcıların yüzde 47’si 15-24, yüzde 37’si 25-34, yüzde 10’u da 35-44 yaş grubunda yer alıyor.

Katılımcıların yüzde 77’si cinsel yönelimini erkek, yüzde 22’si dişi, yüzde 1’i de diğer olarak tanımlıyor.

ANKET KUSURSUZ DEĞİL

Anket, katılımcıları mail adresi üzerinden tanımladığı için her mail adresiyle bir katılım yapılabiliyor.
Anket sadece internet kullanıcılarına açık olmasınedeniyle , beraberinde interneti kullanan genç ve eğitimli nüfusun katılımının fazla olmasını da getiriyor.

haber3.com
 
selam ederim;

çok doğal, insanlar düşünmeden, müslümanım diyenin yaptıklarını görünce DİN mevzusu açılınca uzak olmak istiyor. örnek bir müslüman nerede var hani? kelama gelince kimse taviz vermez elhamdülillah müslümanım der. icraata gelince ortada kimsecikler yok. ben bu zamanda genç kardeşlerime çok hak veriyorum. haklılar. ateizm çogu kardeşim için bir seçenek değil kaçıştır bu toplumun içersinde anılmakdan. ulu Allah'ın varlığı, eserlerinden çok ona inananların icraatları bu meseleden soğutmuştur onları. hala salavat getir huriyi kap diyorlar. bu akıl çağında işmi bu? gençlerimiz pırıl pırıl zekiler onların bir yol göstereni olmadı bu zamanda. peşine takılıp gidecekleri inanıp hak verecekleri, hatta durup dinleyecekleri bir kimse yokki ortalıkda. akıl erdirip düşünüp muhakeme etsinler. konuşanların büyük kısmı gençlerden daha geri anlayışda. yoksa ateizmin bir sıkımlık canı var bir ideoloji değil kaçıştır o anlayış.
 
Bence asıl yanlış, dinlerin dünyayı yorumlama, biçimlendirme yönünde. Şöyleki:

Dünyayı insanlar orman kanunuyla yönetmektedirler; ''yaşamak için öldür'', ''büyük balık küçük balığı yutar'' anlayışı geçerlidir dünyamızda. (kapitalizm, liberalizm, rekabet)
Ve dinlerde bu ekonomik modeli desteklemektedir, her ne kadar iyi niyetli söylem içinde bulunsalar da sonuç itibariyle böyle.
Bu nedenle kısmen de olsa, iyi niyet söylemlerinin gerçekleri örtmediği gerçeğinin bir yansımasıdır insanların ateist olması yönündeki tercihleri.
Durum böyle olunca, insanalar yanlış giden birşeylerin olduğunu düşünüyorlar, yaşıyorlar.
Kapitalizm kıskacında ve aynı anlayışta olan dinlerin çaresizliğini, acizliğini, adaletsizliğini gördükleri için inançlarını kaybediyorlar.

Bence asıl sorun bu; burjuvazinin isteği olan vahşi, çaresiz, adaletsiz, kanlı kapitalizmin, dinler tarafından özümsenmesidir..
 
Türkiyede Atehistler özgürce kendilerini ifade ede biliyorlarsa bu demektirki biz Müslümanlarda hoş görü de ilerleme olmuştur.

Allahın Takdiri ile her şey olur.

Selam ve Saygilar.
 
sayın sosyalist halen anlıyamadınız dinlerin kimseye birşey yaptığı yoook insanlar yapıyor herşeyi adam müslümanım ben diyor gidiyor içki içiyor sizde diyorsunuzki islam yanlış yahut adam müslüman olup dolandırıcılık yapıyor siz yine diyorsunuz islam yanlış yahu bu nasıl bir mantıktır islam birşeyi yönetmez bir şey kurmaz bir din yahu dinizmizde % 8den fazla kar günah diye hatırlıyoum fakat bir tane ALLAHın kulu buna uymaz gelin görünki devlet bile başındaki adamın dindar olmasına rağmne birçok şeye %18 vergi koyuyor buda hayatı elbette zora sokar ama dinimizde buda günah insanlar dini olduğu gibi yaşamıyor kendi çıkarları için saptırıyor sizlerde hep dini kötü biliyorsunuz dini insanlardan öğrenmeyin kitabından öğreniin .

insanlar orada yazanları bile saptırıyor bakın mesela cennette bizleri birçok süpriz bekliyor ama insanlar buna nasıl bakıyor cennette huriler var hadi kim en fazla salavat getirirse o kapıcak hurileri bunun din ile uzaktan yakından alakası yok siz mantıklı ve akıllı birisiniz söyleyin kötüdenmi örnek alınır iyidenmi?
siz hep kötüleri örnek alıp dini öyle yorumlamışsınız nice inslan var müslümanlığa gönül vermiş cennet için değil ALLAH i,çin yaşamış bir de gidin onları örnek alın işte ozmn dinin nekadr güzel olduğunu anlarsınz .
konuya gelicek olursak ben ne sayın tansa nede sosyaliste katılmıyorum çünkü söylemleriniz bir bahane yani çağımızda içkinin sigaranın uyuşturucunun zinanın yaşı bir hayli düştü bu sebebtendirki insanlar bu şeytan oyunlarını anlıyamayıp onaları sevip benimsemeye başladı ve dinimizde günah olan bu davranışlar onlar için çok güzel şeyler olduğundan ve kendileri gibi davrananların arasında bulunma isteği doğurur nede olsa gerçek bir müslümanla bara gidip içki içip uyuşturucu kullanamaz ama bunu ancak bir ateist yahut müslüman lığı sözde kalmış biriyle gerçkleştirir. bunun sebebi aileler unutmaylaım çocuklar ailelerin aynasıdır bugun bir müslüman aileden ateist çıkıyorsa suç çocukta değil anne babadadır onlar çocuklarına doğruyla yanlışı ayırt etmeyi öğretmediyse bunda çocuğun bir suçu olamaz.
 
Son düzenleme:
Herşeyi birbirine katıp yuvarlamışsınız bence.
Kişilere göre dini sorgulasaydım sübyancı imamlardan örnekler verirdim.
Dinleri ise çok iyi anlıyor ve analiz edebiliyorum.
Bence asıl anlamayan sizsiniz, ayrıntıların farkında değilsiniz.
Mesela yukarıda yazdığım yorumumdaki yanlış bulduğunuz-katılmadığınız kelimeyi yada cümleyi bana gösterip, değerlendirir misiniz?
 
Ve dinlerde bu ekonomik modeli desteklemektedir, her ne kadar iyi niyetli söylem içinde bulunsalar da sonuç itibariyle böyle.
bana kurandan bir örnekle bu ekonomik modelin nasıl desteklendiğini ispat edermisiniz?
benm düşüncemi sorarsanız bu kötü olan sistemi yönetende destekleyende insanlar ve bu insanlar bunları din için değil kendi hırsları ve para sevgilerinden yapıyorlar dini kullanmaları onların suçu dinin değil.
 
bana kurandan bir örnekle bu ekonomik modelin nasıl desteklendiğini ispat edermisiniz?

Özel mülkiyet sayın china özel mülkiyet.
Dünyadaki tüm pisliklerin ana kaynağıdır.

benm düşüncemi sorarsanız bu kötü olan sistemi yönetende destekleyende insanlar ve bu insanlar bunları din için değil kendi hırsları ve para sevgilerinden yapıyorlar dini kullanmaları onların suçu dinin değil.
Ben de bunu diyorum işte:
Para insanları bozar, bozuyor, bozmaya da devam edecektir.
Daha fazla mülk edinme hırsıdır insanları bu hale getiren; kötüleştiren, düşman eden... vs.
Bunun teç çözümü, çaresi ise insanları mülksüzleştirmektir.
İkinci bir alternatif yok, kesinlikle yok.
Varsa siz söyleyin?
 
Kapitalizm kıskacında ve aynı anlayışta olan dinlerin çaresizliğini, acizliğini, adaletsizliğini gördükleri için inançlarını kaybediyorlar.
dinlerin çaresizliği, acizliği bu terimler tamamen insan özelliğidir dinler ne aciz olabilir nede çaresiz çünkü din dediğimiz kavram insanlara yol gösterme amaçlıdır dini kitaplar ve peygamberler ise bu yol liçin bir haritadır , adaletsizlik kavramını doğru kullanmışsıznız ancak bana islamın bir tane adaletsizliğini söylermisiniz bunun için sizden ispat istemicem çünkü sadece merakımdan soruyorum :)
 
dinimizde haksız kazanç haramdır eğer sizin çalıştığınızın hakkı 1000 tl ise ancak siz 10 bin tl alıyorsanız bu haramdır dünya üzerinde ki sistemde insanlar haram paralarla bu sistemi döndürüyor , ve kazancınızın % 8 iydi sanırım bundan fazla kar etmek te haram. faiz kavramıda çok tartışılıyor ancak dinimizde haksız kazanç haram denmiş bunun başka bir izahı yok ama sistemin uşakları bunu bile tartışma konusu yapıyor .
yani din bu sistemi desteklemiyor size hep söylüyorum dini öğrenin diye ama siz hiç beni dinlemiyorsunuz yahuu ne yapıcaz sizinle bilmiyorum :) :)
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt