• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Ateistlerin Dini Konularda Konuşmasını Doğru buluyor musunuz.

Ateistlerin dini konulardaki tartışmalara katılıp kendi görüşlerini anlatmalarını :

• Kullanılan toplam oy
    26
  • Anket kapatılmış .

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Ateistlerin dini konularda konuşmalarını , fikir beyan etmelerini, başkalarının dini inanışlarını eleştirecek ya da kendi görüşlerini kabul ettirmek amacıyla fikir öne sürmelerini doğru buluyor musunuz?

-

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Sistem ile ilgili değil de inanışın felsefesi ile ilgili; yan i mantığı ile ilgili sormaları mümkündür. Ama iman etmemiş olduğu, kabul etmemiş olduğu bir inanç sisteminin bir uygulamasını söz konusu etmeleri çok abestir. Mesela başörtüsü uygulamasını tartışmaları gibi. Halbuki İslamı kabul etmemişsin ki sen arkadaş; önce olayın mantık örgüsünü, felsefi temelini konuşmalıyız. Yani o burasını es geçiyor tutuyor türevsel bir konuyu söz konusu ediyor.. Bu yanlış tabii..

Mesela idam konusu. Bi tanesi çıkmış ''Vay efendim İslam'da idam var. Bu nasıl iş. Olmaz bu devirde..'' diye lağa luga ediyor. Halbuki her sistem kendi hukukunu uygular. Sana ne kardeşim? Sen zaten inanmıyorsun ki islam'a?? İslam'ın kendine has hukuku, medeni hukuku, borçlar hukuku, sosyal güvenlik anlayışı, eğitim uygulamaları, ekonomik prensipleri , askeri ve adalet prnsibleri, hukuku var.. Sen İslama inanırsan, bu mantık örgüsü dahilinde zaten uygulamalar da gelecektir. Her uygulama ibadet niteliğinde olacaktır.
Uzatmadan söyleyim inançsız bir kişinin henüz işin bu safhasını konuşmadan meseleleri tartışmasını doğru bulmuyorum. dürüstçe bulmuyorum.. Selamlar..:eek:k:

İnci

Kıdemli
Üye
Düşüncesi ve inancı ne olursa olsun her insan saygı çerçevesi içinde fikrini beyan edebilmeli.
Süpermeydan bu konuda üyelere her türlü imkanı veren demokratik bir forumdur.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Düşüncesi ve inancı ne olursa olsun her insan saygı çerçevesi içinde fikrini beyan edebilmeli.
Evet aynen de öyle hani belki yüreğindeki soru işaretlerinede bir çözüm bulabilir . kimbilir :)

Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Herkes her konuda fikrini söyleyebilmeli ve bu fikrini de bilgi ile destekleyebilmelidir.Hakaret etmeden,nitelemeden,seviyeyi dürmeden,saygıyı da elden bırakmadan...

Sağlıcakla kalınız.

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Eğilim aşağı yukarı belli olmaya başladı. En azından karekökünü görebiliyoruz. :)
Şöyle birşey var bakın. Sivil yaşantıyla burdaki biraz farklı herhalde. acaba sivilde de burdaki kadar müsamahakar olabiliyor muyuz. ben sivildeki görüşüm gereği burda yazmalarını doğru bulmadığımı söyledim. sivilde de böyle düşünüyorum.

İşyerimde bi arkadaş var, 3 vakit kılıyor, onu da benim teşfikimle benle beraber kılıyor. ben diğer 2 vakti neden kılmadığı konusunda bazen yemek arasında bununla tartışırım. -hoş bir dille tabi.-. bizde başka bi arkadaş daha var, o da tam tersi alemcidir. ben o çocuğun bizim tartışmamıza dahil olup da "ne kılıyorsunuz ki boşuna yere, zaten Allah filan yoktur (haşa)" dediğine şahit olmadım. demiş olsaydı ağzını burnunu dağıtırdım.

Hoşgörüsüzlükten dolayı değil bakın. Biz ona orda fikrini sormuyoruz ki!. Kaldı ki ben o arkadaşımla da Allah'ın var olup olmadığı konusunda yanlız kaldığımda çok tartışmışım. Ancak sıradan insanların içinde bu konuyu açması görgüsüzlüktür ,ve o bunu yapmamıştır, yapmaz da.
Eğer meselemiz Allah'ın var olup olmaması ise, yani onu ilgilendiren bir konu ise, ayrı bir yerde sadece o düzeye hitap edebilen kişilerce tartışılır. Örneğin ben o tartışmada yer alabilirim; alamayada bilirim. Çünkü bend e bazen yetersiz kalıyorum. Bu işlerin erbapları var.

Ancak, sıradan insanlar dini konuları tartışırken, bu konularda ihtisas yapmış ateistlerin "bir bilen" edasıyla ortaya salına salına gelip "bilgi yumurtlamalarına " açıkçası tahammül edemiyorum. Bunu bir görgüsüzlük olarak görüyorum.

Yanlış anlamayın , fikir özgürlüğü elbetteki olacak, ancak her şeyin bir yeri ve zamanı var. Özgürlük sınırsız değil, senin özgürlüğünün başladığı yerde benim özgürlüğüm bitiyorsa, ben senin özgürlüğünü başlatamam. Çünkü sen beni ezmiş oluyorsun o zaman. Demekki özgürlükler birbiriyle çakışmaması gerekir. Ya nasıl olmalı:

- Az öteye geç, bekle beni ben gelirim tartışırız.- herkesin önünde değil. milletin kafasını bulandırmanın alemi yok.

Ben böyle düşünüyorum.

forumdayim

Tecrübeli
Üye
-dinime dahlolan müslüman olsa- dinim hakkinda fikir beyan eden müslüman olsa...

bilhassa ateistlerden islam hakkinda -agzi olan konusuyor- bizim dogru bulmamiz onlar icin hic bir mana ifade etmez, yeterki müslüman din hakkinda bir ateistin fikir yürütmesine meydan vermemeli, ancak inanc özgürlügü bakimindan inananlarin özgür oldugu kadarda inanmiyanlarinda özgür olma hakki vardir, demokrasilerde...

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
Ateistlerin dini konularda konuşmalarını , fikir beyan etmelerini, başkalarının dini inanışlarını eleştirecek ya da kendi görüşlerini kabul ettirmek amacıyla fikir öne sürmelerini doğru buluyor musunuz?

-
Çoban kardeşim üç bilinmiyenli matematik sorusunu çözebilirmi ? Matematik öğretmenine ; Al su sopayı sen sürü, ver tebeşiri ben kara tahta başına. Diyebilirmi ?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İnsanları yönlendirmekte olan ve insan yaşamını doğrudan etkileyen her ne olursa olsun
farklı düşüncede olanlar tarafından eleştirilmesi, sorgulanması, lehte veya aleyhte fikir beyan etmesi,
demokrasi, özgürlük ve insan hakları gereği yapılması gerekenlerdir.
Özellikle ateistlerin ateist olmasına neden olan dini konuları eleştirmemesi için hiç bir sebep yoktur.
Çünkü kendilerini böyle bir yapılanmadan soğutan sebepleri ortaya koymak, insanların en temel hakkıdır.
Buna karar verecek olanlar da onların kendileridir.

irecepp

Acemi
Üye
Onların konuşmaları sadece kendilerini meşru gösterme gayretidir değilse mevlam onlarada ağız vermiş şükretmiyorlar eleştirsinler bari

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Herkesin her konuda konuşma hak ve özgürlüğü vardır.Bu kişi ateist olup din hakkında da olsa söyleyecekleri vardır.Neden korkuyoruz ki bizim inandığımıza inanmadıkları için mi,Mollanın/Yobazın Allah'ına inanmadıkları için mi...

Mühim olan konuşma veya tartışmada " BİLGİ " dir.İmanı olup SIFIR BİLGİ çekenlere ne demeli, adı MÜSLÜMAN sadece böyle mi diyelim...

İnsanların konuşmaları ve fikirlerini söylemeleri,öyle veya böyle hakaret etmediği ve saygı çerçevesinde olduğu sürece HAKKIDIR.

Sağlıcakla kalınız.

tntcool

Kıdemli
Üye
neyin hakkı anlayamadım. %99 'u müslüman olan bir ülkede hiç de hakları yok :freakedout:

% 99'u müslüman olan bir ülkenin neden sokakları, insanların çevresi pislikten, çöpten geçilmiyor. E hani temizlik imandan geliyordu ?

Ülkemizde halen ağzı olan herkes her konuda profesör seviyesinde konuştuğu için ateistlerin de dini konularda konuşmasında bir sakınca görmüyorum...

Bir takım kimselerin bir takım konularda konuşmalarını istemiyorsak açtığımız konulara 'şu kişiler yorum yapmasın' diye bir not yazalım bundan sonra... Böyle mi olsun ?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
[QUOTE% 99'u müslüman olan bir ülkenin neden sokakları, insanların çevresi pislikten, çöpten geçilmiyor. E hani temizlik imandan geliyordu ?
][/QUOTE]

Çevreden önce kalp temizliğimizi yapıyoruz da ondan :)

Üst Alt