Atatürk'ün Meclis Açılış Konuşması

Bakin iste yazilani istediginiz gibi algiladiginizdan proplem cikiyor.. Ben demedim ki dindar...! Inancli ve müslüman dedim...

Bizim inancimiza göre birisi Elhamdülillah Müslümanim diyorsa bize göre o müslümandir.. islamin gereklerini yapar yapmaz 4 / 4 lük yapar yada arada-bir yapar veya hic yapmaz... bu tamamen kisi ile Allah arasindaki bir meseledir...

Peki sizin elinizde bir done varmi Atatürkün ben Azaistim dedigine dair..?

kardesim, bizde bir tabir vardir, küpde ne varsa disina o sizar... bizim, atatürkün kisisel inanci asil itibariyla bizi ilgilendirmez, ancak islama yaptiklari , müslüman halka yaptiklari icin söyle bir ifade kullanilir.... denize düsen bir kiz cocugunu bir adam kurtarsa sonrada ona tecavüz etse, bu adam o kizi kurtarmakla kiza iyilikmi etti kötülükmü etti...
yinede bizim atatürk icin düsüncemiz, istedigi politikayi uygulamis ve basarili olmus bir siyasi sahsiyettir...

Ülkenin o dönemki ihtiyacı gereği 1924 lere kadar Atatürk milliyetçi ve dini söylemlerde bulunmuştur.
Fakat 1924 sonrası Cumhuriyet Devrimi'ne daha aydın, ilerici, çağdaş bir nitelik kazandırmak amacıyla gerçek düşüncelerini yaşamın her alanına yaymıştır.
Bunlar ise açtığım konu içinde gayet açık ve nettir.

Sözün özü arkadaşlar, hayranı olduğum ve saygıyla andığın Büyük Devrimci ATATÜRK'le aynı düşüncelerde buluştuğum için kendilerinden ve kendimden gurur duyuyorum...:prv:

Üst Alt