• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Atatürk'ü Öcü Haline Getirmeden Milleti Korkutmadan Sevdirmenin Yolunu Bulmalıyız

Okunuyor :
Atatürk'ü Öcü Haline Getirmeden Milleti Korkutmadan Sevdirmenin Yolunu Bulmalıyız

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Atatürk gibi değerler konuşmakla, eleştirmekle , aşınmaz.

Taraf, Neşe Düzel'in İstanbul Üniversitesi'nden tarihçi Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan ile yaptığı ilginç bir röportajı yayınlandı.

Alkan Hoca diyor ki: "Bazıları Kemalizm, M. Kemal'den sonra icat edildi diyor ama değil. Gazi döneminde Kemalizm vardı. Atatürk Kemalistti. Devletçiydi."

Ama Atatürk'ün "Kemalizm" sınırları o günün şartlarına göre çizilmişti.

Atatürk, askerlik eğitiminin verdiği tarz nedeniyle de "durumsal" bir liderdi.

Ortaya atılan tezde Atatürk'ten sonrakilerin değişen dünyanın gerisinde kaldıkları Türkiye'yi "duruma göre" dönüştürmedikleri. Ve de Atatürk yaşasaydı dönüştüreceği...

Yapay tartışmaların anlamı yok .Aslına bakarsanız bu gerçeklik asla test edilemeyecek bir yaklaşım. Bu nedenle de böyle yapay tartışmalarla Türkiye'yi bölmeye çalışmanın bir anlamı yok. Zaten yeterince bölünmüşüz bir de böyle bir bölünme yaşamayalım.

Atatürk, ister kabul edin, ister etmeyin Türkiye'deki herkesin "kurucu" lideri. Bu lideri törenlere, resmi kalıplara, heykellere hapsetmeden herkese sevdirmenin bir yolunu bulmak zorundayız.

Dayatmadan, zorlamadan, adını öcü yaparak, insanlara hayatlarını zindan etmeden.
Bu mümkün, yeter ki isteyelim, yeter ki geçmişe değil geleceğe odaklanalım. [HR][/HR]

ALİ ATIF BİR - BUGÜN

consume

Kıdemli
Üye
haklısınız ama Atamızı öcü olarak görenlerin varlığı şaşırtıyor beni.
Okullarda zaten bizi kurtardı cümlesi bile çocuklarda derin sempatiye neden oluyor.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Bu o kadar kolay ki ;

$eref li side , serefliside , dinliside , dinsizide, hele hele Atatürk adi ile kurulan sivil toplum örgütleri de kisacasi herkes , yaptigi adiligi
yapacagi yanlisi baskalarina uygulayacagi psikolojik baskiyi ATATÜRK ü kalkan gibi kullanarak yapmayacak..
Bunu yapan birini gördügümüzde ; Haa Bak Atatürk diyor diyrek PISMAYACAGIZ , agzi dolusu tükürügü korkmadan bu tür kisilerin suratina ne zaman bosaltirsak bakin bakalim bir daha Atatürk ismi kamufle edici arac olarak kullanilacak mi..?

Iste bunu önledigimiz zaman, mesele biter...
Simdi adam namaz kiliyor din düsmani kinini Atatürk namaz karsiti din karsiti sen nasil kilarsin ; Bu defa dindar Atatürk ü öcü gibi görüyor...

Namaz kilmiyor , kalkip biri Atatürk namazlarini firsat buldukca kilmis sen nasil namaz kilmaazsin...!

Adam Irk ci , Efendim Atatürk Türklerden baskasinin ülkede söz hakki yok demis diyor, Türk disinda herkes hurra Atatürk düsmani

sabaha kadar yaz yaz bitmez.....

Bu forumdada bazen bazi kisilerin tartisma aninda ilk sarildiklari isim Atatürk oluyor...

Kisaca özetleyecek olursak Atatürk ismi Türkiyede öyle bir boyuta tasinmis durumdaki , Türkiyenin yetistirdigi bir deger bir lider noktasindan cikmis , artik herkesin cikarlarini koruyabilecegi yada $eref siz ligini kamufte edebilecegi bir kalkan noktasinda...

Bu önlenebilinirse tüm mesele biter...

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Kadınlar arasında bir toplantıda, iki bayan başörtüsü aleyhine konuştu, konuştu, öyle çok konuştu ki, söylediklerine kendileride inanmadıkları için çok uzatmak zorunda kaldılar.

Başörtülü bir bayan, üniversitelerde başörtüsü serbet kalacak boşuna uzatmayın lafı dedi kısaca.

İki bayan okadar konuşmanın karşılığında kısaca bu lafı duyunca çok sinirlendiler ve sonun da lafı bağladılar" Atatürk başörtüsüne karşıydı, hadi bakalım, kim serbest bırakıyorsa bıraksınlarda görelim"

Millet güldü, onları kaale alan olmadı, sonuçta bayanlar başörtüsüyle üniversitelere giriyorlar artık. Her sıkıştıklarında " Atatürk ona karşıydı, Atatürk buna karşıydı" diyen zavallılara; Atatürk yaşasaydı size karşı olurdu diyesi geliyor insanın.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Ben bir asker kızı olarak Atatürk sevgisiyle büyüdüm ...Ama zamanla Atatürk öyle yerlere getirildi ki işte buna dur demenin zamanı geldi
Mesela
Atatürkün söylediği bazı cümleler sanki peygamberin sözleri gibi lanse edilmeye başlandı geçenlerde
görev yaptığım okulda öğretmen arkadaşlarlada bu konuyu konuşuyoruz . diğer leri bunlara bende dahil Tabiki saygı göstermemiz lazım ülkemiizn lideri dedik
bir bayan arkadaş ne dese beğenirsiniz
sadece saygımı gösteriyorsunuz dedi
sizleri bilmem ama Atatürk benim ilahım demez mi ben ona tapıyorum
o anda buz kesti ortam ve orta yaşlı bir öğretmen hemen konuyu değiştirdi ve başka şeyler konuşmaya başladık o arkadaşta odadan çıktı
İşte anlatmak istediğimiz bu Atamızın yeri neresiyse oraya konulmalı ve saygıda kusur etmemeliyiz
konu ilahlığa gelince onu ilah yerine koyup tapanlar bilmeli ki kainatın bir YARADANI var ...

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Ben bir asker kızı olarak Atatürk sevgisiyle büyüdüm ...Ama zamanla Atatürk öyle yerlere getirildi ki işte buna dur demenin zamanı geldi
Mesela
Atatürkün söylediği bazı cümleler sanki peygamberin sözleri gibi lanse edilmeye başlandı geçenlerde
görev yaptığım okulda öğretmen arkadaşlarlada bu konuyu konuşuyoruz . diğer leri bunlara bende dahil Tabiki saygı göstermemiz lazım ülkemiizn lideri dedik
o anda buz kesti ortam ve orta yaşlı bir öğretmen hemen konuyu değiştirdi ve başka şeyler konuşmaya başladık o arkadaşta odadan çıktı
İşte anlatmak istediğimiz bu Atamızın yeri neresiyse oraya konulmalı ve saygıda kusur etmemeliyiz
konu ilahlığa gelince onu ilah yerine koyup tapanlar bilmeli ki kainatın bir YARADANI var ...
Birisi anlatıyor.

Arkadaşına birisi diyorki" 23 Nisan'da Atatürk için Kur'an okutacağım." Arkadaşı cevap veriyor " Sen ne dediğinin farkındamısın? Atatürk'ün Duaya ihtiyacı yok"

Arkadaşı" O da insan mutlaka duaya ihtiyacı vardır" demiş ve bu gerçekten yaşanmış bir olay.

consume

Kıdemli
Üye
Bu o kadar kolay ki ;

$eref li side , serefliside , dinliside , dinsizide, hele hele Atatürk adi ile kurulan sivil toplum örgütleri de kisacasi herkes , yaptigi adiligi
yapacagi yanlisi baskalarina uygulayacagi psikolojik baskiyi ATATÜRK ü kalkan gibi kullanarak yapmayacak..
Bunu yapan birini gördügümüzde ; Haa Bak Atatürk diyor diyrek PISMAYACAGIZ , agzi dolusu tükürügü korkmadan bu tür kisilerin suratina ne zaman bosaltirsak bakin bakalim bir daha Atatürk ismi kamufle edici arac olarak kullanilacak mi..?

Iste bunu önledigimiz zaman, mesele biter...
Simdi adam namaz kiliyor din düsmani kinini Atatürk namaz karsiti din karsiti sen nasil kilarsin ; Bu defa dindar Atatürk ü öcü gibi görüyor...

Namaz kilmiyor , kalkip biri Atatürk namazlarini firsat buldukca kilmis sen nasil namaz kilmaazsin...!

Adam Irk ci , Efendim Atatürk Türklerden baskasinin ülkede söz hakki yok demis diyor, Türk disinda herkes hurra Atatürk düsmani

sabaha kadar yaz yaz bitmez.....

Bu forumdada bazen bazi kisilerin tartisma aninda ilk sarildiklari isim Atatürk oluyor...

Kisaca özetleyecek olursak Atatürk ismi Türkiyede öyle bir boyuta tasinmis durumdaki , Türkiyenin yetistirdigi bir deger bir lider noktasindan cikmis , artik herkesin cikarlarini koruyabilecegi yada $eref siz ligini kamufte edebilecegi bir kalkan noktasinda...

Bu önlenebilinirse tüm mesele biter...
ATatürkçülük dinsizlik demek değildir. Bunun ardınasığınanlar dini kullanarak insanları oyalayanlarla aynıdır

consume

Kıdemli
Üye
Mesela
Yok artık ne tapınması :)

consume

Kıdemli
Üye
Birisi anlatıyor.

Arkadaşına birisi diyorki" 23 Nisan'da Atatürk için Kur'an okutacağım." Arkadaşı cevap veriyor " Sen ne dediğinin farkındamısın? Atatürk'ün Duaya ihtiyacı yok"

Arkadaşı" O da insan mutlaka duaya ihtiyacı vardır" demiş ve bu gerçekten yaşanmış bir olay.
Bu da iyiymiş yahu.PEygamberine dua eden adam Atatürke etmiyor mu .YAhu ne haldeyiz..

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
ATatürkçülük dinsizlik demek değildir. Bunun ardınasığınanlar dini kullanarak insanları oyalayanlarla aynıdır

Valla senle hakikaten isimiz var.. ! Atatürk ün dinsizlik oldugunumu söyledim de yazimi alinti yapip sadece o yorumu eklemissin..?

Bunu diyeceksen elbette de ama o yaziyi benim yazimin tamamini alintilayip , sanki yazimin özeti Atatürk demek dinsizlik demek tir mis gibi Atatürkcülük dinsizlik degil demissin...

Üst Alt