Atatürk'e Hakaret Suç Sayılmayabilir!

İnternet içeriğinin hukuksal zemine oturtulmasını sağlayan 5651 sayılı yasanın, değişen şartlara ve gelişen teknolojiye uygun hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Yasanın şu anki hali ile yürütmeye yardımcı olmadığını düşünenler arasında sadece sivil toplum örgütleri ve gazeteciler bulunmuyor.

Yasal kurumlar da bu durumdan şikâyetçiler.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre yurt dışında özel bir toplantıda gazetecilere özel açıklamalar yapan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, çok tartışılacak bazı bilgiler verdi.

Daha etkin olmak için sayısı azalıyor

Şu anda 37 kişinin içinde bulunduğu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İnternet Kurulu, yapılacak olan değişiklikle beraber 7 kişi tarafından idare edilecek.

Kalabalık sayısına rağmen, kurulduğu günden bu yana faal olamayan ve kendisinden beklenen adımları atamayan kurulun, daha az sayıda üyeyle daha aktif ve esnek hareket etmesi bekleniyor.

Katalog suçlarda değişikliğe gidiliyor

Değişen tek şey, sadece kuruldaki üyelerin sayısı olmayacak.

Daha özgür bir internet platformu sunmak, yargının işini kolaylaştırmak, site sahiplerini mağdur etmemek adına düzenlemelerde de değişiklik olacağını belirten Özeren, sitelerin erişime engellenmesine neden olan katalog suçlarda değişikliğe gidileceğini bildirdi.

Katalog suçlar arasında şunlar yer alıyor;

- İntihara yönlendirme
- Çocukların cinsel istismarı
- Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
- Sağlık için tehlikeli madde temini
- Müstehcenlik
- Fuhuş
- Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama
- Atatürk'e hakaret
- Bahis oyunları

Katalog suçların yeniden düzenlenmesinde evrensel kuralların baz alınması gerektiğini söyleyen Serhat Özeren'e, bu maddelerde nasıl bir tasarruf uygulanacağı gazeteciler tarafından sorulduğunda;

"Atatürk'e hakaret de dahil tüm maddeler, evrensel suç olarak kabul ediliyor mu, edilmiyor mu araştırmak gerekir"

yanıtını verdi.

Yasayla ilgili şu ana kadar kurumlardan ve sivil toplum örgütlerinden gelen önerilerin yayınlandığı sayfaya, buradan ulaşabilirsiniz.

Gelişmeleri, kurul tarafından yakında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunulacak olan taslakta göreceğiz.

haber7
 
neden ataya küfretmek serbest bagimsiz bir türkiye cumhuriyeti kurdugu
demokirasiyi getirdigi icin, memleketi paylasmaya gelen les kargalarini kovdugu icin.

.
 
Üst Alt