Atatürkçü Olmak Ne Demek

ATATÜRKÇÜ OLMAK NE DEMEK?
Anladığım kadarıyla ATATÜRKÇÜ OLMAK şu ayrıntılardadır:

-- Emperyalizme karşı olacaksın
-- Karma ekonomiyi özümseyeceksin
-- Bilimi rehber edineceksin
-- Devrimci olacaksın
-- Milliyetçi olacaksın
-- Bağımsız ve özgürlükçü olacaksın
-- Çağdaş ve aydın olacaksın

Şimdi bunları değerlendirelim:

-- Emperyalizme karşı olmak;
Kesinlikle liberalizme karşı olmaktan geçer.

-- Karma ekonomiyi özümsemek; Serbest piyasacılığı ve liberal ekonomiyi reddetmekten geçer.

-- Bilimi rehber edinmek; Bilimsel veriler ne olursa olsun kabullenmekten geçer.

-- Devrimci olmak; Atatürk Devrimlerini anlayıp daha ileri taşımaktan geçer.

-- Milliyetçi olmak; Milli ve manevi değerleri yaşatmak, devlete ait maddi varlıkları yerli ve yabancı burjuvaziye satmamaktan geçer.

-- Bağımsız ve özgürlükçü olmak; Ekonomik bağımsızlıktan geçer. Ekonomik bağımsızlığı olmayan toplumlar özgür olamazlar çünkü.

-- Çağdaş ve aydın olmak; Çağın gerisinde kalmamak, çağı yakalamak ve ilerici olmaktan geçer.

Çünkü ''Uygar olmayan toplumlar, uygar toplumların ayakları altında ezilmeye mahkumdurlar.''

Yanılıyor muyum bilmem ama, şimdilik benden bu kadar.
Sizler de ek olarak bilgilerinizi sunabilirsiniz.

selam ederim;

atatürkçüden geçilmiyor medyada sanırsınız halkın %80'i atatürkçü, peki saydığınız maddelerin kaçı bizde mevcut merak ettim, ben pek göremedim toplum olarak bize uyan bir madde. yoksa atatürkçülük manasının tam tersi, toplumumuzu sınıflama teriminemi dönüştü? fikrimce onu çok seviyoruz ama ne devlet nede millet olarak onu anlayabilmiş değiliz.

benim oğlum henüz 6 yaşında ve okula başladığından beri büyüyünce atatürk olmak istiyor, çünkü okulda savaşlarda yenilmez bir kahramandan bahsediliyor sürekli. şehitlerimiz, toplum ruhumuz, kültürümüz, atatürkü eğiten öğretmenleri, bilim ile olan yakından ilgisi, yazdığı kitapları, birlik ve kardeşliğe verdiği önem, kürt kardeşlerimizle yaptığı anlaşmaları, türklüğün ne manaya geldiği hiç öğretilmiyor.

"ne mutlu türküm diyene" cümlesinin altında yatan, "türklüğü benimsemiş farklı kültürlerin bir araya gelmesinden doğan bütün"ü, halkımıza "türk" olmaya dayatmışlar yüz yıldır. türkçe konuş, türküm de, bu toprakların ekmeğini yiyorsun dayatmasıyla vatan hainliğine kadar giden bir polemik.. bizde bu bilgilerle yetiştirildik. ne kadar eksik ne kadar noksan bir bilgi ile atatürkçüyüm diyebiliyoruz insan araştırıp okuyunca ancak idrak edebiliyor.

ayrıca aydının manası tekrar tartışılmalı, herkez birbirine aydın diyip duruyor. atatürkçüyüm diyen her kişi aydın diye anılıyor. bu saçma ve gerçek dışı bir yakıştırma. aydın kişi çok okur, okuduğunu tarafsız araştırır ve kendisine ait fikirleri olur. kopyala yapıştır gibi başkalarının fikirlerini kabul eden, karşıt fikirlerle hiç tartışmayan kişi neresini aydınlatmışda bir başkasını aydınlatacak? fes yerine şapka giyince ne değişmiş olacak? keramet şapkada olsaydı bugün bu halde olmazdık. ardından örtüye takıldılar gerilik diye, şapka çok ilerilikti geriye gitmişiz. atatürkten sonra malesef birbirimizi yemekten çok uzun bir süre bir adım yol alamadık. devletin ağır baskıları sonucu bilen bildiğini söyleyemedi, söyleyen malesef katledildi. çıkıp konuşsalar gerçekleri çok kişinin canını sıkacak öyleki sustular. cesur yazar can dündar kaleme aldı atatürk'ü, yeri geldi eleştirdi, bir süre sonra oda pes etti. tebrik ediyorum kendisini bu konuda. neden eleştirmeyecekmişiz? insanlar peygamberleri bile eleştirebilmeli, en nihayetinde insan insandır noksanlık ve kusurları ile yaratılmıştır. neden sevdiğimiz insanları putlaştırıyoruz anlayabilmiş değilim. neyse getirdiği anlayış bizler yani sonraki nesiller olumlu yanlarını aramızda tartışıp daha ileriye götürebiliriz. insanlık doğruya bu şekilde yol alır zaten. geçmişdeki insanlara tutunmak bağnazlık olmuyormu? sonuçta ne bu can, nebu ülke kazık çakmayacağız dünyaya. dünyanın bile bir sonu varken geçmişdeki insanlarla sorunumuz nedir? hala dersim katliamının emrini o verdi bu vermediyi tartışıyorlar.

Son düzenleme:
Atatürkçü olmak demek, genel olarak, SOSYALİST'in söylediklerine uygun çerçeve içerisinde hayatını idame ettirmek anlamına gelir.

Sonuçta Atatürkçülük sosyal kimliktir.Ve her sosyal kimliğin belirli bir çerçevesi olduğu gibi Atatürkçülüğün de çerçevesi vardır.Bu anlamda herkes Atatürkçü müdür? Tabii ki değildir.Sosyal kimliğin belirli çerçevesinin olması başka bir şey, sosyal kimliğin çerçevesinin dejenere olması veya dejenere edilmesi başka birşeydir...

Sevgili tansxx..." Dayatma ile öğretim veya eğitim " bu toplumun genel hastalığıdır.Evet Atatürk hakkında belki de hiç bilmediğimiz ve anlatılmayanlar var mıdır...? Vardır...Ancak bu sadece Atatürk'ün olumsuzluklar ile ilgili yönlerini gizlemek anlamına gelen bir handikap mıdır...? Hayır...Yüzlerce yıldır, din eğitimi ve öğretimi de yapılıyor...? Bu eğitim esnasında kim CEMEL VAKASINI, FEDEK HURMALIĞI vakasını...v.s....v.s. gibi konuları derslerinde veya okullarında öğrendi...? Bunlar da anlatılmadı...Eğitimdeki eksik anlatımlar, her konu ile ilgili olarak maalesef vardır.Bu bir genel hastalıktır veya genel bir korkudur...