Atatürk kimlere ait?

İzmir'de Atatürk'ü anma törenine katılan bir ''aşırı'', kendince ''kaşı devrimin simgesi'' diye nitelediği türbanı takan bir bayana: ''burada yerin yok, çünkü Atatürk benim Atatürk'üm'' diyerek (sanırım saçı başı açık vatandaşları kastederek) taciz etmiş... (Haber linki: Atatürk'ü anma töreninde başörtüsü polemiği - İzle en son haber )

Bu aşırının türban hakkındaki sözleri -bu memlekette artık mide bulandıran ve yalnızca aşırılar tarafından dillendirilen kin-nefretin mahsulü ve bir değeri olmadığından, aklıma daha çok ''Benim Atatürk'üm'' sözü üzerine; Atatürk'ün hangi kesime ait olduğu geldi. Nasıl bir insan ki, en uç fikri benimseyen kişilerin bile ortak noktası olabiliyor. Sosyalistinden tutun, Milli Görüşe dek, ateistinden, müslümanına hemen herkesin kabullendiği bir insan. Her ne kadar bazıları samimi olmasa da, yine de Atatürk'ün bir ucundan tutmaya galiba mecbur hissediyorlar kendilerini.

Peki neden?
Bir tane Atatürk yok elbette...
Bu halk, kemalistlerin kesip biçtiği kıyafetten ibaret olan Atatürk'ü değil, daha başka verilecek örneklerdeki Atatürk'ü de benimsiyor.

Halkı ortak bir değerde buluşturan yalnızca bunlarda değil...

Örneğin, bu vatan kimin? sorusu da, yanıtı da daha önemli değil Atatürk'ün kimlere ait olduğundan.
Devlet kurumlarını düşünün ya da... Örneğin; TSK?

Din gibi, millet gibi, Atatürk gibi değerler, ''halkı yönetmek'' için kolaylık sağlar. Egemen güçler de, halkın bu değerleri bir şekilde benimsemesini ister. Çünkü yönetmek daha kolay olur bunlarla. Okullarda okutur-öğretir. En azından halkı bir arada tutar... (Hangi kesime ait olduğu da burada anlam kazanıyor bana göre)

Bu farklı fikirleri savunan insanlarda büyüyüp bir araya geldiğinde, dün ki olay gibi -benim o diyorsam benimo durumlarını yaşatır ^_^

Atatürk'ün de, mutlaka her kesim tarafından tamamen kabul edilir siyasi düşünceleri yok... Olamazda zaten. Fakat, ''kabul etmemiz gereken Atatürk'' ve bizler; Atatürk'ü ve tarihi, siyasi vs. durumunun tüm bu kaygılarımızdan dolayı gerçekçi bir tahlilini bugüne kadar yapamıyoruz... Çünkü bu kaygılarımız engel oluyor, her birimiz bir ucundan tutuyoruz.

Bunda sasiracak bir durum yok..! Türkiye onlarca yildir her ama her kesimin Atatürk'ü kendi cikarlari dogrultusunda kullanmasina sahidlik ede ede artik millette bu olaylar kaniksanir hale geldi..

Basta CHP olmak üzere , mhp akp dyp anap refah...... asker sivil ...milli egitim..solcusu ,dindari sakallisi sakalsizi , kim kullanmadi..?

senelerdir millete bu ögreti Atatürk'ü cikarlarin dogrultusunda kullan..! ögretisi 70 senedir empoze edilmedimi..?
Simdi biri kalkip bunu uyguluyorsa niye kiziyoruz ki..??

Atatürk hepimizin.Ama onu temsil edermiş gibi yapmak değil her anlamda onu temsil etmek ve benimsediğini dürüstçe gösterebilmektir.
Aynı şekilde her müslümanım diyen de ne kadar müslüman?Namaz kılıp kul hakkı yiyen adama ne denir ?
Ona bakarsan apo 5 vakit namazını asla ihmal etmez . :)

Ama dinimizin ve Atamızın ismini artık polemiklerde propagandalarda kullanılmasa çok iyi olur.. .
Özellikle hükümet...
Görünen köy kılavuz istemez.
Atatürk demek birlik ve beraberliği sağlamak demektir.Ayrımcılık değildir.

selam ederim;

bir Atatürk yaratabilirmisiniz? Muhammedi taşıyabilirmisiniz? Ulu ve yüce olan Allah hertürlü istediğini örneksiz yaratmaya kadirdir. kimse kimseye ait değildir, hatta çocuklarınız torunlarınız çok sevdiğiniz sevgiliniz eşiniz hatta evde beslediğiniz kediniz kuşunuz balığınız bile size ait degildir. giydiğiniz kıyafet yediğiniz ekmek içtiğiniz su bile size ait değildir. örnek isterseniz yaşanan felaketlere bir bakın insan nekadarda çaresiz kalıyor. insanın içini acıdan olaylar yaşanıyor yeryüzünde. evlatları depremde göcük altında kalan babanın evlatlarının çığlıklarını saatlerce duyup birşey yapamaması beni kahretmişti. hatta onlar artık son nefeslerini verdiklerinde babanın sözü beni ağlatmıştı "evlatlarım kurtuldu".. yan komşusuyla belki bir kez bile selamlaşmamış bir kişinin sesleri vardı karanlıgın içinden gelen kimse yokmu kimse yokmu.. var diye bir ses geldi bir seferinde japon bir bayan türkçe var diyordu ümitle kurtulmayı beklerken.

insanın kendisine ve aklına bilime çok güvendiği bu günlerde doğal afet der geçeriz fakat alınacak çok dersler vardır. binaları sağlam yapalım denetleyim vs amma insanlığımızdan bu denli uzaklaştıgımız şu günlerde Ulu Allahın merhameti için bir parçada af dileyelim şükür edelim. bu bayram namazında imam namaz sonrası öyle çok istedi öyle çok istediki ben kendimden utandım ayaga kalkıp bagırasım geldi bir kerecikde şükür de bir kerecik de af dile bizler için diye. fakat yok biz hep alır hep isteriz malesef. insanoglu nankörlükde haddini oldukça aşmıştır bugünlerde malesefki.

dualarımız atatürkle ve şehitlerimiz ile mutlaka, fakat bir parçada kendimiz için dua etmeli hakkını bir parçada olsa vermeliyiz bir çift kelam ile bize verilenlerin.

atatürk kime aittir? tabiki kim yarattıysa ona aittir. bu vatan olmasa atatürkün ne kıymeti kalırdı? birbirimize deger vermeden atatürke deger vermemiz ne kadar yüzeysel ve boşdur. insanları yüceltmeyi bırakıp kendi hesabımız için birşeyler yapma vaktidir. Af dileme şükür etme zamanıdır. bana inanın.

Güzel hoş ama şükür edecek ne var ? Yani şu.Patır patır öldü insanlarımız şehit düştü.Açlıktan nefesimiz koktu.
İnsanların canı yanıyor.

selam ederim;

siyasetten kopun arkadaşlar. "şükür edecek ne var" hükümete isyandan sarf edilen büyük bir hatadır. sadece şu kadarına şükür ile başlayabilir insan "şu klavyeye dokundugum parmaklarımı hareket ettirebiliyor olduguma şükürler olsun. suyu acı degilde tatlı yaratan ulu Allaha hamdolsun.

Elbette.Bununla ilgili her daim şükrediyorum ben.
Ama konuya giriliş şeklinden gittim o yüzden . Dinimi ve Atatürk'ü kullanmasınlar artık. Sıkıldım

atatürkü siyasette kullanmak teyil ilkelerini yasatmak önemlidir. birlik beraberligig
saglamaktir kümse kimsenin rengine göre deyerlendirmemelidir her koyun kendi bacagindan
cengele takiyorler o bir ulu önderdir.