• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Astroloji Saçmalığı Üzerine

Okunuyor :
Astroloji Saçmalığı Üzerine

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Astroloji Saçmalığı Üzerine...

Bilim Dışı İddialara Karşı Bilimsel Gerçekler...''Astrologia'' (Yıldızların Hesabı) kelimesinden türeyen ''astroloji'' kelimesini duyduğumuz an aklımıza direk 12 Burçtan oluşan bir Astrolojik Sistem gelir.
Elbette tek bir Astrolojik Sistem bulunmamaktadır ancak Dünyada en çok bu 12 Burç listesi bilinmektedir.
Eğer Burcunuzun ne olduğunu bilmiyorsanız, alttaki listeye bakabilirsiniz:


Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 20 Nisan

Boğa Burcu (Taurus) 21 Nisan - 21 Mayıs

İkizler Burcu (Gemini) 22 Mayıs - 21 Haziran

Yengeç Burcu (Cancer) 22 Haziran - 22 Temmuz

Aslan Burcu (Leo) 23 Temmuz - 23 Ağustos

Başak Burcu (Virgo) 24 Ağustos - 22 Eylül

Terazi Burcu (Libra) 23 Eylül - 23 Ekim

Akrep Burcu (Scorpion) 24 Ekim - 22 Kasım

Yay Burcu (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık

Oğlak Burcu (Capricorn)22 Aralık - 20 Ocak

Kova Burcu (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat

Balık Burcu (Pisces)19 Şubat - 20 Mart


Demin birkaç tane astrolojik sistemin olduğundan bahsetmiştik. Babil, Mısır, Çin, Hint, Maya, Yunan, Roma ve Arap medeniyetlerinde birbirinden farklı astrolojik sistemlerin geliştirildiğini görüyoruz. Günümüzde farklı astrolojik sistemlerin listesine bakılırsa, bu listenin daha da uzun olduğunu biliyoruz, ancak neredeyse hepsinin temelinde Yıldızların ve Gezegenlerin üzerimizde bir etkisi olduğuna inanıldığını görüyoruz. Bugün bu bilginin bütünüyle yanlış olmadığını biliyoruz, çünkü Ay'ın bile üzerimizde bir çekim etkisi bulunmaktadır, ancak size yakın olan şeylerin çekim etkisi Ay'a göre daha kuvvetlidir. Eğer Güneş sistemimizdeki bütün gezegenlerin Dünya’mıza uyguladıkları çekim kuvvetini hesaplarsak (Plüton'u da hesabın içine katıyoruz), Ay'ın Dünya üzerindeki çekim kuvvetin %2'si bile olamadığını görüyoruz. Yanlış okumadığınızdan emin olabilirsiniz. Bütün gezegenlerin üzerimizdeki etkisi Ay'ın oluşturduğu etkinin %2'si bile değildir. Bu sebeple Güneş sistemimizdeki gezegenlerin bu kadar az bir etkiye sahip olduğunu düşünürsek, bir de milyonlarca ve milyarlarca kilometre uzaklıktaki yıldızların etkilerini de bir düşünelim. İşte astronomi bilgilerimize başvurduğumuz zaman astrolojinin anlamsızlaşmaya başladığını direk görebiliyoruz. Bu kadar kısa bir yazı ile astrolojinin geçersizliğini belirttiğimiz halde, konumuzun diğer detaylarına da bir bakalım. detay için buyrun :evrimagaci.org
 

lawist

Acemi
Üye
Saçmalık demeden önce astrolojiyle ilgili şu açıklamaya bakın: "Astroloji; astronomi, kozmoloji gibi bilimlerden yararlanır, bilimsel teknikler kullanır, ancak kendi başına bir bilim değildir."
 
Üst Alt