Aşk İlle de Aşk Diyenlere

Aşk acıtır, sızlatır içini, ağlatır, özletir. Her türlü duyguyu yaşatır insana. Herkesin aşkı kendine göre özeldir.

Kimi bencilce sever, sahip olmak ister, tek benim olsun ister. Kimi ise özgür bırakır, saplantı haline getirmeden sever. Kimi uzaktan sever, kimi yakından. Kimi karşılıklı sever, kimi kendi içinde karşılıksız sever. Bütün bu davranış şekilleri ve aşk, sevgi türlerinin ortak noktası, ortada bir seven ve sevilen vardır.

Bazı insanlar çok sevilirler, çok aşık olunurlar. Etrafında pervane olan kişiler fazla olduğu için zannederler ki, karşılarına kim çıkarsa çıksın hep aynı şekilde davranacak. Çünkü böyle kişileri besleyen bu tarz kendilerine bağımlı aşıklar ve aşklardır. Ne olursa olsun yanlarında duracak, bir dediği iki edilmeyecek.

Kayıtsız, şartsız kendisine biat edecek. Olumlu, olumsuz her şeyi sorgusuz, sualsiz kabul edecek kişilerle daha iyi anlaşırlar. Kendi yaptıkları her şeyi onaylayacak insanlara ihtiyaç duyarlar her zaman. Ne zaman ki bunları kabullenmeyen ama yine de onları kocaman bir yürekle seven biri çıkar karşılarına işte o zaman zıvanadan çıkarlar. Hem nasıl bu kadar çok sevip, hem de biat etmediğine anlam veremezler bir türlü.

Ezberleri bozulur ve ne yaparlarsa yapsınlar yola gelmez bir aşık vardır karşılarında. Sürekli hırçındırlar, kavga ederler, kızarlar, bir noktada nefret ederler silerler hayatlarından, çünkü uğraşmaktan bıkarlar. Silmekle silinir mi bilinmez. Ama şöyle de bir gerçek var. Aşkın ölçeği, aşık olunanın etrafında pervane olup ona biat etmek değildir. Pervane olmak, aşığım diye haykırmak, sensiz yapamam diye o kişiye saplanıp kalmak, işte tüm bunlar aşkın bilinen halleri. Aşkın bir de bilinmeyen sıradışı halleri vardır. Bu haller genelde ben diye başlamaz. Sen diye başlar ve biter.

Eğer ki aşık olunan, aşık olan yüzünden mutsuz ve huzursuzsa ne olursa olsun o aşktan için yansa da, kesip atacaksın bir kerede. Kanayan bir yara zamanla kangren olur ve bütün vücut ölür gider. Aşık olunan kişinin daha fazla yaralanmasına izin vermez aşık olan ve çözüm yolu neyse onu bulur ve gereken ne ise uygulamaya koyar. Bunu yapmak kolay değildir. Acıtır, ağlatır ama bilirsin ki böyle olursa aşık olunan daha huzurlu olacaktır, yaparsın!

Aşık olunanın senden nefret edeceğini de bilsen, seni sonsuza kadar sileceğini de bilsen yaparsın!
Çünkü sahiplenmek, biat etmek, aşktan ölüp gebermek, isyan etmek değildir aşk. Sessizce, yüreğinden;

“Büyüklük bende kalsın, mutluluk ve huzur sen de kalsın diyebilmektir!”
Serap
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt