Aşk Acısı Kelleştiriyor

  • Konbuyu başlatanbilge1
  • Başlangıç tarihi
Bahar mevsimiyle birlikte uyanışa geçen toprak ana, ruh ve bedene de canlılık getirince Aşk Tanrısı Erosâun oku, saplanacağı güzel kalbin sahibini bulmak için yaydan fırlar. Aşkın oku sizi tam 12âden sizi vurduğunda her şey çok güzeldir. Takii zaman geçip aşk ateşinin yerini ayrılığın köz ateşi alana kadar. İşte o zaman gözden yaşlar akar, kalpte derin bir sızı olur. Peki saçlar aşk acısından nasıl etkilenir? âAşk acısı kelleştirir mi?

Evrim Bayraktar
Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist)
Akademi Saç Terapi Merkezi

Bahar ve yaz aylarında artan güneş ışığı vücut kimyasını da değiştirir. İnsan vücudunda kışın yüksek düzeyde bulunan uyku hormonu âmelatoninâ gün ışığıyla birlikte azalır, mutluluk hormonu âseratoninâ yükselir. Üremeyi artıran âLuteinizan Hormonâu ilkbahar aylarında 20 artar; bu da erkekte testosteronu yani erkeklik hormonunu artırır, kadında ise yumurtlamayı tetikler. Sonuç; Aşk Tanrısı Eros yayını eline alır ve okunu en doğru kişiye fırlatmak için harekete geçer.

Aşk Acısı Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?​

Ani duygusal değişiklikler veya kayıplar, ayrılık, aşk acısı, ölüm, boşanma kişinin ruhsal hayatı için ne kadar travmatik ise saç için de fiziksel olarak o kadar olumsuzdur. Uzun süren zihinsel stres saç kaybını ısrarcı hale getirebilir. Bu tür kayıplarda kişi kendisini ne kadar kısa sürede toparlarsa saç kaybı da o oranda hızlı düzelecektir. Ancak yaşanan stresin uzun sürmesi durumunda saç kaybı ısrarcı hale gelip kişiyi endişelendirecek boyutlara gelebilir. Uzun süren stres saç kaybına genetik yatkınlığı olan kişilerde kalıcı saç kaybını hızlandıran tetikleyen faktör olarak da devreye girebilir. Aşk acısı da zihinsel stres kaynağı olduğu için üzüntüyle birlikte saç kayıpları yaşanabilir.

Stresi Yok Et, Saçı Geri Kazan!​

Saçın geçici olarak dökülmesine âTelogen Effluviumâ adı verilmektedir. Normal koşullarda bitkilerin yaprak ve çiçekleri gibi saçlar da belirli bir süre büyür, sonra büyümesi durur ve dökülür. Saçın %85âi büyüme evresindedir.

Saçın büyüme süresi erkekler için genellikle 1-3 yıl, kadınlar için ise 2-5 yıl olarak tanımlanabilir. Saç telleri aynı zamanda büyüyüp dökülmez. Her bir saç teli farklı sürelerde büyüme-dökülme evresi içindedir ve normal koşullarda günlük dökülmeye bağlı saçta hacimsel azalma veya kayıp gözlemlenmez. Ancak geçici dökülmelerde saçlar bir dış etken sebebiyle toplu halde büyüme evresini ani şekilde erken sonlandırıp, dökülme evresine geçer. Bu durum saçta yoğun dökülme görülmesine sebep olur. Saç tellerinin %50 âye kadar olan kısmı bu durumdan etkilenip dökülebilmektedir.

Geçici saç kayıpları, sebep olan faktörün ortaya çıkmasından 6-12 hafta sonra meydana gelir, günlük 150 tel ve üstü sayılarda dökülebilir. Geçici saç kayıplarında saçın sadece bir bölgesinde kayıp yaşanmaz, homojen bir dağılım gösterir. Saçta genel bir seyrelme oluşur. Bu tür saç kayıpları normal koşullarda kendiliğinden düzelir. Sebep ortadan kalktığında veya düzeltildiğinde, saç eski kalitesinde geri gelmektedir.

Stres Kelleştiriyor!​

Geçici saç kayıplarında temel etken genetik değildir. Bunun sebeplerinden biri stres faktörüdür. Stres günümüzde pek çok rahatsızlıkta tetikleyici rol üstlenmektedir. Bugün mide ülseri, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı rahatsızlıklarında stres başrol oynamaktadır. Saç da yapısal olarak fiziksel ve duygusal stres faktörlerine kolaylıkla tepki vermektedir.

Bu tür saç kayıplarında diğer etken faktörler:
*Yüksek ateşle seyreden rahatsızlıklar
*Yüksek dozda antibiyotik kullanımı yapılan soğuk algınlığı, grip tipi rahatsızlıklar
*Geçirilen ameliyatlar
*Hormon-terapi ve anti-depresan tarzı ilaçların kullanılıp bırakılması
*Kısa sürede-şok diyetlerle veya hastalık sonucu- hızlı kilo kaybı
*Doğum sonrası â hormon seviyelerindeki ani değişimlere bağlı- saç kaybı
 
Üst Alt