• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Âşık olmak kalbe iyi geliyor

Okunuyor :
Âşık olmak kalbe iyi geliyor

Ala Nur

Amatör
Üye
Âşık olmak kalbe iyi geliyor

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Âşık olmak kalbe iyi gelir. Bypass olan herkese âşık olmak serbest ama ölçüsünü kaçırmamak şartı ile. Bypass ameliyatı olanlara önerim, öncelikle eşlerine âşık olmaları ve 14 Şubat'ta da eşlerine aşklarını tazelemeleri" diyor

P rof. Dr. Bingür Sönmez, "Kalbe iyi gelen, âşık olmaktır. Âşık olmak endorfin hormonunu salgılar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır. Bypass ameliyatından sonra insanların ömrü uzadığı bugün bilimsel olarak ispatlanmıştır, düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.

Biz kalp cerrahları olarak kalp ameliyatı olan herkese "âşık olmak" serbest diyoruz. Ama bunun mutlaka bir ölçü çerçevesinde olması gereklidir. Bypass ameliyatı olmuş hastalar öncelikle eşlerine, sonra da çocukları, işleri ve ülkelerine âşık olmalıdır. Bu seviyedeki aşkın, kalp hastalarına çok iyi geleceği bir gerçektir"dedi. Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bypass hastalarına 14 Şubat Sevgililer Günü için aşk önerilerinde bulundu.

PSİKOLOJİ DEĞİŞİYOR

Kalp ameliyatı olan hastalarda birkaç değişik psikoloji ortaya çıkmaktadır. Birinci gruptaki hastalar, çok yanlış olarak cinsel hayatlarının ortadan kalktığını düşünerek "ben artık öldüm bittim, benden hiçbir şey olmaz" endişesine kapılmaktadırlar. Bu şekilde depresyona giren, özellikle entelektüel seviyesi yüksek olan gruba yönelik ciddi rehabilitasyon çalışmaları yapılması gereklidir.

Bu hastalara baypas ameliyat olduktan sonra tamamen normal şartlarda hayatlarını sürdürebilecekleri anlatılmalıdır. İkinci grup bypass hastaları ise kendilerini ameliyattan sonra bi-yonik adam olarak görenlerdir. Bu grup hastalar geçmişteki özlemlerini yaşadığı için bu özlemleri gidermeye çalışmaktadır. Sağlam aile bağları böyle bir sorunu kolayca çözecektir. Aksi varsa bir aile terapistinden yardım alınabilir.

Aşkın dozunu kaçırmamak lazım...

Sönmez, "Hastalara aşık olmalarını tavsiye ediyoruz. Ama eşlerine âşık olsunlar. Kalp ameliyatı olmuş hastaların eşlerine verecekleri en güzel hediye, sağlıklı olduklarını göstermek için aşklarını tazelemeleridir. Bundan daha güzel bir armağan olamaz" dedi.

Gazete Oku
 
Üst Alt