• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

AŞ. nin LTD ye göre avantajları;

  • Konbuyu başlatan tansxx
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
AŞ. nin LTD ye göre avantajları;

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

limited şirketten anonim şirkete geçmek oldukça faydalı. yaklaşık 4-5 bin tl tutuyor. kulağa çok gelebilir ama aş. 'de hisse değişikliklerini notersiz ücretsiz karar defteri ile yapabiliyorsunuz. bu rakam ltd şirketlerde kişi başı 7-8 bin tl yi buluyor. 4 ortaklı şirketin3 hisse devrini düşünürseniz 30 bin tl civarı para yapıyor. bir kerelik harcanacak 4-5 bin tl oldukça karlı bir iş.

ayrıca LTD.' e göre AŞ nin avantajlarıda var yeni yasalara göre. örneğin şirket hissedarları şirkete kefil olurken , AŞ de sadece AŞ. müdürleri yada müdür'ü sorumlu oluyor cari borçlardan. buda boşu boşuna AŞ ye ortak şahısların kredi limitlerinde yer kaplamıyor.

eskiden AŞ de en az 3 ortak aranıyordu. buda işi zorlaştırıyordu. yeni çıkan yasaya göre AŞ yönetim kurulu başkanı ortaklardan biri olmasa bile mümkün. sadece 1 kurucu yetiyor AŞ ye.

ayrıca AŞ halka açılabiiyor limited ise açılamıyor.

ayrıca hisse devrinde Limited şirkette gelir vergisi ödenmesi gerekiyorki en büyük engellerden biridir bu. durduk yerde yüksek vergiler ödenmek zorunda kalındığından ertelenen bir işti. şimdi ise şirketin geliri AŞ ye sermaye olarak eklendiğinden herhangi bir vergi çıkmıyor.

bu linkten ticaret kanunlarının tablosunuda inceleyebilirsiniz. Limited Şirketi Anonim Şirkete Dönüştürmenin Avantajları ? Şükrü Kızılot | Ticaret Kanunu.Net
 
Üst Alt