Arkadaşlıkta kıskançlıkla nasıl başa çıkılır ?

Eğer arkadaşınızı kıskanıyor ya da kıskanılıyorsanız üzülmeyin...

İyi bir dostluk duygusal bir yatırım gerektirir. Özellikle arkadaşınızdan hiçbir şeyi saklamıyorsanız, güzel duygular bir anda kıskançlık haline dönüşebilir. Güvensizlik, tehdit edici bir durum olmasa bile arkadaşınızla aranıza mesafe koymanıza neden olur. Kıskançlık her haliyle arkadaşlığa zarar verir. Ama bunu önceden fark ederseniz üstesinden gelebilirsiniz.

Öncelikle kıskançlığın kaynağını net bir şekilde tanımlayın. Arkadaşınız ondan daha çok zaman ayırdığınız dostlarınızı, sevgilinizi ve hatta bir nesne veya durumu bile kıskanıyor olabilir. Örneğin yeni saç stiliniz iş yerinde ilgi görmüş ve beğenilmişse bu kıskançlık için yeterli bir sebeptir.

Durumu iyi analiz etmeye çalışın. Kıskançlık genellikle kıskanan kişinin özgüven eksikliğinin bir parçasıdır. Örneğin arkadaşınız diğer dostlarına daha fazla zaman ayırıyorsa, onun arkadaşlığına layık olamadığınızı düşünüp üzülebilirsiniz. Ya da kariyer anlamında kendinizi zayıf hissediyorsanız onun işteki başarısını kıskanıyor olabilirsiniz.

Kıskançlık kaynağınızla arkadaşlığınızı bilişsel düşünce durdurma yöntemiyle birbirinden ayırın. Kıskançlık hissetmeye başladığınızda sizi uyaracak bir işaret düşünün. Kendinizi ‘’Kıskançlıkla bu arkadaşımın ilgisi yok, bu benim eksikliğim’’ diyerek telkin edebilirsiniz.

Eğer kendiniz çözemiyorsanız bu konuda kişisel gelişim kitapları okuyun, araştırmalar yapın veya bir uzmanla görüşün...
LEYDITURK ÖZEL / Gonca Erkmen
 
Üst Alt