Arı Yetiştiriciliği

Türkiye’de üretilmiş balın tam***** yakını insanlarımız tarafında tüketilmekte.İhracatımız çok düşük seviyelerde.Son sezonda,54 bin arı üreticisi yaklaşık 85 bin ton bal üretti.Pazar büyeyerek 1 milyar doları aşmış durumda.Balın kilogram fiyatı üreticiden alımlarda 8-9 TL’ye olmasına karşın,piyasada 16-40 TL arasında fiyatlara satılabiliyor.

Son Yıllarda Gözle Görülür Bİr Artış Var
2006 yılını belki hatırlarız.Kuraklıklar,iklim farklılaşmaları vb. doğasal nedenlerle bir bal kriziyle karşılaşmıştık.O zamanlar üretim 50 bin tonun altına inmişti.O yıllardan sonra ise bal üreticilerin yüzleri hep daha çok güler oldu. O yıllardan bu yana yıl tüketimi yaklaşık olarak %26 artmış durumda.Araştırmalar da gösteriyorki,bu artış önümüzdeki yıllarda da hız kazanarak devam edecek.

Nasıl Başlarım?
Bu işe yeni başlayacaklara,30 civarı kovanla başlamayı öneriyoruz.Neden 30 kovan? Çünkü devlet desteğini de alabilmeniz için bu en küçük rakam.Ve de herhangi bir arı üretici derneğine kayıt olmalısınız bu desteği alabilmek için.Kovan sahibi olmak oldukça basit.Birliklerde veya özel şirketlerden satın almanız mümkün.Mevsimine göre bir kovanın satış fiyatı 200-250 TL olmakta.Ana arıların fiyatı da yaklaşık 30 TL.Bunları sadece bakanlık tarafından satış izni olan kurum ya da şirketlerden alabilirsiniz.Kovanları aldıktan sonraki işiniz bunları nerede konuşlandıracağınıza karar vermek olacaktır.Şunu da belirtmek isterim ki, Ardahan,Artvin balları ile organik bal üreticilerine devlet tarafından kovan başına 20 TL destek verilmektedir. Bu arada Artvin, Ardahan ballarına ve organik bal üreticilerine kovan başına 20 TL devlet desteği cerildiğini de belirtelim.
 
  • Etiketler
    arı yetiştiriciliği
  • Üst Alt