• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşur musunuz?

• Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Araç kullanırken cep telefonuyla konuşur musunuz?

İnci

Kıdemli
Üye
Evden dışarı çıktığımda dolmuşa biniyorum.Şoför tek eliyle araç kullanıyor.Diğer elinde cep telefonuyla sohbet ediyor. Halk otobüsüne biniyorum şoför tek eliyle araç kullanıyor.Diğer elinde telefonla sohbet ediyor.Özel araçlar ışıklarda sürekli telefonla meşgul oldukları için yanan ışığı arkadaki araç kornaya basınca farkediyorlar.
Şehirler arası otobüsle yolculuk ediyorum kaptan sürekli telefon elinde öyle araç kullanıyor.
Taksilerde çok nadir rastladığım bu durum bu sıralarda sadece benim mi dikkatimi çekiyor bilemiyorum. Ama yasalara baktım bununla ilgili yasa maddeside var.
Çok az bir para cezasıda var.Ayrıca can güvenliği açısındanda tehlike söz konusuyken neden yollarda sürücüler tek ellerinde cep telefonuyla araç kullanmaya devam ediyor?
Bu soruna daha caydırıcı bir çözüm bulunabilir mi? Sizlerin bu konuda önerileri var mı?

Madde 72 – Araçlarda ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları yönetmelikte gösterilen şartlara uygun olarak ve kamunun rahat ve huzurunu bozmayacak şekilde kullanılabilir.
(Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükmüne uymayan sürücüler 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.
Kanun ve yönetmelikte belirtilen şartlara uymayan ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları ile sürücünün izleme ve kullanma sahası içinde kalan görüntü cihazları araçlardan söktürülür.
Direksiyon'da telefonla konuşmanın cezası 600 Euro'ya kadar yükselirken Türkiye Rusya'dan sonra en düşük cezayı uygulayan ülke.

2008 yılıyla birlikte otomobil kullanırken cep telefonuyla konuşanlara ağır cezalar gelmeye başladı. Kaza riskini artırdığı gerekçesiyle tüm dünyada direksiyon başında cep telefonu ile konuşanlara kesilen cezaların miktarı da yükseliyor.
Jabra tarafından 18 Avrupa ülkesi ve Rusya’da yapılan araştırmaya göre, trafikte seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmanın cezası 1.5 Euro ile 600 Euro arasında değişiyor. Dikersiyon başında cep telefonuyla konuşan Portekizliler 600 Euro ile en yüksek cezayı öderken Rusya’da seyir halinde cep telefonu ile konuşmanın cezası sadece 1.5 Euro. Türkiye ise yaklaşık 29 Euro’luk para cezası ile Rusya’dan sonra en az ceza ödeyen ülkeler arasında başı çekiyor.

Hatta İspanya’da sürücülerin kulaklık kullanması bile yasak. Sadece araç kiti kullanımına izin veriliyor. Yasağı ihlal eden sürücülere İngiltere ve İspanya’da ağır para cezaları kesiliyor ve 2 yıla kadar hapis cezası uygulanabiliyor. Fransa, Almanya, italya, ispanya ve Türkiye’deyse araç kullanırken telefon kullanan sürücülere para cezası verilmesinin yanı sıra ehliyetlerine de ceza puanı işleniyor. Avrupa ülkelerinde bu konuda yapılan denetimler gittikçe sıklaşıyor ve cezalar ağırlaşıyor.

Çok Tehlikeli

Cep telefonuyla konuşmak zihinsel meşguliyet yarattığından dolayı, aracı kullanan sürücünün deneyimli olması ve ya cep telefonu kullanmaya alışkın olması kaza riskini azaltmaya yetmiyor. üünkü araç hakimiyeti sürücüdeyken cep telefonuyla konuştuğu takdirde, zihinsel faaliyet yükseliyor ve bu durumda sürücünün konsantrasyonu dağılıyor. ABD’li bilim adamları araç kullanırken cep telefonu kullanmanın, alkollü araç kullanmakla aynı derecede tehlikeli olduğunu savunuyor.

İşte Avrupa'da verilen cezalar

Portekiz 600 Euro’ya kadar
İtalya 584 Euro’ya kadar
Norveç 501 Euro
Avusturya 250 Euro
Fransa 172 Euro’ya kadar
İspanya 150 Euro
Hollanda 140 Euro
Belçika 106 Euro
İngiltere 75 Euro
Lüksemburg 74 Euro
Danimarka 67 Euro